Praha bude na 17. listopadu patřit oslavám ve veřejném prostoru
Po online ročníku se pražské oslavy 17. listopadu vrací do veřejného prostoru. Lidé si tak budou moct připomenout výročí revoluce přímo na Národní třídě. Tu promění organizátoři Korza Národní v galerijní prostor, který bude sestávat z pouličních výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí. Po vzoru z minulého roku nebude chybět ani online pieta. Festival svobody potom připomene odkaz Václava Havla Koncertem pro budoucnost, akademická obec zavzpomíná na události let 1939 a 1989 na Albertově, městem zároveň projde satirický původ, v Národním divadle se pak předají Ceny Paměti národa. Organizátoři nicméně vzhledem k epidemii vybízejí k dodržování bezpečnostních pravidel.
Po loňské výzvě k oslavám z domova tento rok pořadatelé zvou na program konající se na významných místech spojených s naší novodobou historií. Letos se tak lidé mohou v hlavním městě těšit na Národní třídu přeměněnou ve venkovní galerijní prostor, koncert na Václavském náměstí, maškarní průvod Sametové posvícení, pietní akce a mnoho dalšího.
Osmý ročník oslav svobody na Národní třídě, známých jako Korzo Národní, nabídne svátečně laděnou ulici. Dominovat jí budou pouliční výstavy, světelné instalace nebo projekce na fasádu obchodního domu Máj o současném Bělorusku. Program se uskuteční také ve vnitřních prostorách budov kolem Národní třídy a představí divadelní představení, talkshow, výtvarné a vzdělávací workshopy a debaty reflektující téma současného Běloruska a angažovanosti mladých lidí, často je doplní také online přenosy. „Program na Národní třídě jsme sestavili tak, aby se návštěvníci neshlukovali ve velkých davech a vzájemně se neohrožovali. Díky galerijnímu pojetí letos Korzo Národní opravdu dostojí svému jménu, jelikož lidé budou moct korzovat v bezpečných vzdálenostech po celé délce ulice. Zároveň přicházíme s několika možnosti, jak výročí oslavit i na dálku,“ vysvětluje Jan Hlaváček, ředitel Korzo Národní.
Hlavní cíl většiny návštěvníků, pieta uprostřed Národní ulice, se jako již tradičně dočká sokolské a skautské stráže. Pro ty, kteří chtějí uctít památku listopadových událostí, ale nemohou nebo z různých důvodů nechtějí dorazit přímo na místo, si pořadatelé Korza Národní připravili po vzoru loňska tzv. online pietu. „Minulý rok jsme kvůli pandemické situaci hledali možnosti, jak přenést lidem oslavy svobody do jejich domovů. Vznikla online pieta, u které pokládají svíčku se vzkazem naši dobrovolníci. Vloni takto na dálku svíčku zapálilo přes 2 000 lidí a budeme rádi, když i letos veřejnost využije online pietu jako zcela bezpečnou možnost k připomínce sametové revoluce,“ říká Jan Hlaváček.
Celým Českem se na státní svátek jako již tradičně rozezní Modlitba pro Martu, kterou v symbolických 17:11 zazpívá Jana Kirschner. Živě ji bude přenášet také veřejnoprávní televize. V ten samý moment se radiovým éterem rozline originální verze Modlitby s hlasem Marty Kubišové, který poté rozezní ampliony po celé Praze a v dalších městech. Souběžně se více než čtyři desítky budov po celé ČR zbarví do odstínů české trikolory. Sváteční kabát dostane řada sídel ministerstev a českých univerzit, Mahenovo divadlo v Brně, Měšťanská beseda Plzeň, Moravské divadlo Olomouc, Památník Tomáše Bati ve Zlíně, Hrad Hněvín, Most Miloše Sýkory v Ostravě a mnohé další významné objekty.
„Po loňských oslavách v duchu motta „sami, ale spolu” se tentokrát můžeme opět sejít v ulicích, ale též u obrazovek. Pro to, abychom toto vše mohli, je klíčové chovat se ohleduplně a bezpečně po celou dobu oslav a věříme, že všichni občané toto chápou. Připomenutí odkazu a hodnot sametové revoluce je zásadní a možná ještě důležitější i v dobách pandemie. Proto jsme rádi, že můžeme letošní sedmnáctý opět oslavit a připomenout si základní hodnoty, na kterých stojí naše společnost,” říká za platformu Festivalu svobody mluvčí Koncertu pro budoucnost a jeden ze zakládajících členů, Jan Gregar.
Do oslav se jako již tradičně zapojí Univerzita Karlova.Program bude zahájen vzpomínkovým aktem u Hlávkovy koleje v 9.00 hodin. Na něj naváže pieta v Žitné ulici a v poledne se uskuteční vzpomínkový akt na Albertově. Události 17. listopadu zde přiblíží nejrůznější generace, svoje vzpomínky nabídne profesor Jozef Leikert a studentské spolky představí svoji činnost.
Letos již po desáté projde centrem hlavního města Sametové posvícení, satirický karnevalový průvod, který startuje 17. listopadu ve 14 hodin tradičním defilé na Kampě. Odtud půjde přes Karlův most na Národní třídu, Staroměstské náměstí až do Kampusu Hybernská, kde proběhne afterparty. Průvod tvoří umělci, studenti, občanské iniciativy, spolky i jejich klienti. Letošní mottem je Moc ponocných, které odkazuje na noční pražské uličky s přicházející zimou. Dříve jimi totiž chodili ponocní, chránící obec před požáry a opilce před umrznutím.
V Národním divadle předají Ceny Paměti národa. Ceremoniál nabídne v živém přenosu Česká televize a Český rozhlas. Letošními laureáty jsou František Vaczula, který přežil za komunismu skoro tři roky v oddílech PTP, Lívia Herzová, přeživší z Osvětimi, Jarmila Stibicová, signatářka Charty 77, mnohokrát zatčená, ponižovaná, a nikdy nezlomená, a Jiří Lukšíček, skaut a bývalý politický vězeň, který strávil v 50. letech šest roků v uranových lágrech.
Slavnostní den zakončí Koncert pro budoucnost, který začíná v 16.30 na Václavském náměstí. Program připomene osobnost Václava Havla a jeho odkaz. Vystoupí hudební osobnosti jako Glen Hansard, Jana Kirschner, Aneta Langerová, Michal Hrůza či Uhlíř a Svěrák. Mezi řečníky se objeví Šimon Pánek, Eva Holubová, Michael Kocáb, Eliška Křenková či Jakub Kalenský. K občanům promluví též zahraniční osobnosti – Nury Turkel, zástupce utlačované komunity Ujgurů v Číně, či skrze videopozdrav též Tatiana Khomich, sestra běloruské opoziční vůdkyně, Maryji Kalesnikavové, letošní laureátka ceny Václava Havla za lidská práva. Součástí programu bude též happening Zpráva pro budoucnost, každý občan si na telefonní číslo 720 011 017 bude moct poslat svůj osobní závazek. Zpráva mu přijde zpět o rok později.
Oslavy výročí sametové revoluce se také letos těší podpoře hlavního města Prahy. „Už dlouho víme, že svoboda není zadarmo. V době pandemie, která druhým rokem výrazně ovlivňuje naše životy, jsme mnozí narazili i na jednu novou zkušenost. Za návrat ke svobodnému životu je teď potřeba bojovat trochu jinak než dříve – třeba skrze dočasné uskromnění, respekt k druhým a spolupráci nás všech. Proto bych rád vyzval všechny, kteří se vydají oslavit svobodu osobně, aby šli příkladem, dodržovali veškerá bezpečnostní opatření a chovali se k sobě ohleduplně,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
„Koronavirová pandemie nám po více jak třiceti letech připomněla, že osobní svoboda ani svoboda uměleckého projevu u nás nebyla před rokem 89 vůbec žádnou samozřejmostí. Jsem moc ráda, že se letos zase všichni můžeme osobně potkat a při dodržování všech protiepidemických opatření si bezpečně užít si pouliční výstavy, světelné instalace, koncerty a další nejen kulturní program Korza Národní a Festivalu Svobody. Jenom vzájemnou ohleduplností překonáme tuhle covidovou nesvobodu,“ komentuje program letošních oslav radní hl. města Prahy pro kulturu Hana Třeštíková.
Pořadatelé oslav svobody i vzhledem ke zhoršující epidemické situaci pokládají bezpečnost za svou prioritu. Dle aktuálního opatření Ministerstva zdravotnictví ČR je venku nutné nosit ochranu dýchacích cest, splňující dané podmínky, pokud je v místě více než 30 osob a nelze od nich udržet vzdálenost 1,5 m. Uvnitř tato povinnost platí vždy, když nejde udržet vzdálenost 1,5 m od ostatních osob. Součástí Národní třídy a Václavského náměstí budou prvky upozorňující na platná bezpečnostní opatření. Dále se doporučuje se pravidelná dezinfekce rukou. Pro vstup na vnitřní program budou organizátoři kontrolovat tzv. bezinfekčnost na základě systému O-N-T (očkování, test, prodělaná nemoc covid).
Program Korzo Národní najdete na webu www.dikyzemuzem.cz.
Program Festivalu svobody najdete na webu https://festivalsvobody.cz/.
Aktuálně platná opatření na https://covid.gov.cz.