Příběh malířů Klimta a Schieleho v rámci Moje kino LIVE

Gustav Klimt a Egon Schiele. Oba patřili mezi výrazné osobnosti “zlaté éry” Vídně začátku 20. století, oba způsobili ve výtvarném umění revoluci. Dokument Klimt & Schiele Erós a Psyché o geniálním učiteli a jeho neméně geniálním žákovi se objeví už tuto středu 22. dubna v rámci projektu Moje kino LIVE.

Podzim 1918. S koncem první světové války končí i plodná a oslnivá éra vídeňského výtvarného umění a s ní mizejí i dva jeho zásadní představitelé – Egon Schiele a Gustav Klimt. Egon Schiele umírá 31. října na španělskou chřipku. Přestože mu bylo pouhých 28 let, zanechal po sobě ucelené dílo. Jen několik měsíců před smrtí absolvoval úspěšnou výstavu Secese, kde prezentoval olejomalby a kresby. Poprvé tak širší veřejnosti představil nový přístup k malbě, která se nebála líčit lidské slabosti, úzkosti a posedlosti.

Gustav Klimt zemřel jen pár týdnů před výstavou. Schieleho učitel a blízký přítel zásadně změnil způsob, jakým lidé prožívají umění. Jeden z nejvýznamnějších malířů své doby spoluzakládal vídeňskou secesi a obecně je považován za jedno z průkopníků symbolismu. Klimtovy portréty jsou natolik signifikantní, že překonaly hranice výtvarného světa a některé se staly popkulturními symboly.

Dokument Klimt & Schiele – Erós a Psyché navazuje na mnoho jubilejních výstav, přednášek a publikací k nedávným sto letům od úmrtí obou malířů. Přibližuje unikátní epochu, která dala světu nové myšlenky a přístupy, a vypráví příběh neobyčejného kulturního rozmachu Vídně na počátku 20. století.

 

Comments

comments

Vyhledat