Knižní novinka: Pro Čechy je nebe nízko

Knižní tip:

Pro Čechy je nebe nízko

Pojďme chtít víc!

autor: Mojmír Hampl

vydala: Grada

 

https://www.grada.cz/pro-cechy-je-nebe-nizko-11224/

Proč u nás najdeme tak málo vyvěšených českých vlajek? Proč je pro nás snazší bojovat, až když je výsledek téměř jistý? Kniha uznávaného českého ekonoma a bývalého viceguvernéra ČNB nás v dobrém i špatném konfrontuje s našimi typickými vlastnostmi, mýty a předsudky, které o sobě jako Češi máme.

 

Uvedení knihy: https://www.facebook.com/events/2453422641403863/

 

Anotace:

Proč u nás najdeme tak málo vyvěšených českých vlajek? Proč se jako Češi podceňujeme, a tím pádem hrajeme pod své možnosti? Proč je pro nás snazší bojovat, až když je výsledek téměř jistý? Proč chceme hodně svobody pro sebe, ale ne pro sousedy, a u vymáhání pravidel je tomu naopak? Proč jsou Češi podobnější Rakušanům než Slovákům? Proč se často chováme jako poddaní a černí pasažéři své země, a ne jako její páni?
A proč přesto máme neuvěřitelný dar přežít a nekonečně mnoho talentů a nadějí být mezi nejlepšími na světě? A proč je před námi skvělá budoucnost, pokud si ji sami nepokazíme?
Kniha uznávaného českého ekonoma a bývalého viceguvernéra ČNB nás v dobrém i špatném konfrontuje s našimi typickými vlastnostmi, mýty a předsudky, které o sobě jako Češi máme, a navrhuje, jak se z těchto stereotypů vymanit a zařadit se opět mezi nejlepší na světě. Jen si začít věřit, trochu se „odzátkovat“ a odbrzdit. Prostě rozletět se výše. Protože nebe není nízko. Je vysoko. A nemá žádný strop.

O autorovi:

Ing. Mojmír Hampl, MSc., Ph.D., (*1975 ve Zlíně) je český ekonom, bankéř a publicista. Studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze a na University of Surrey ve Velké Británii. Většinu svého dosavadního profesního života zasvětil České národní bance (ČNB), kam nastoupil po studiích v roce 1998 jako analytik. Po jiných angažmá se do ní vrátil v roce 2006 jako člen bankovní rady. Mezi lety 2008–2018 zastával funkci viceguvernéra ČNB, a byl tak nejdéle sloužícím viceguvernérem v jejích novodobých dějinách. Pracoval mimo jiné jako ekonom v České spořitelně či v představenstvu České konsolidační agentury. Publikoval doma i v zahraničí více než čtyři sta populárních a odborných článků v nejrůznějších oblastech svého širokého zájmu: od makroekonomie přes hospodářskou historii a měnovou politiku až po příspěvky na téma kryptoaktiv. Celý život se ve svých pracích opakovaně vrací k tématu peněz, měna centrálních bank. Jeho texty vyšly mimo jiné ve Wall Street Journal, CentralBanking, Project Syndicate, Financial Timesnebo v German Economic Review. Přednášel na řadě míst světa, zejména o měnové politice a centrálním bankovnictví. Je autorem knihy Vyčerpání zdrojů – skvěle prodejný mýtus, která vyšla v reedici v roce 2018. Působí v řadě akademických a vědeckých rad na českých vysokých školách, aktivně vědecky působí na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a též v Centru pro systémová rizika při London School of Economics. Je členem správní rady Institutu pro ekonomické vzdělávání INEV. Je ženatý a má dvě děti, dceru a syna. Trvale žije v Praze.

Řekli ke knize:

„Chcete-li lépe porozumět sami sobě i okolnímu světu, nezbyde vám než si tuto knížku přečíst od začátku do konce. Mojmír Hampl je dnes ojedinělým jevem – myslí nezávisle, erudovaně, vyhýbá se módním klišé, a tedy i populárním směrům. Jeho úvahy jsou inspirativní a nutí nás přemýšlet. Jinak. Lépe. Hlouběji. Ve prospěch nás všech.“

Miroslav Bárta

egyptolog a archeolog, Český egyptologický ústav FF UK

 

„Kniha Mojmíra Hampla o povaze Čechů je neobyčejně zajímavá a mohu ji čtenářům vřele doporučit – nikde nenajdou na tak malé ploše a za tak mírnou cenu (Češi jsou mistry kalkulačky!) k tomuto tématu tolik trefných postřehů.“

Stanislav Komárek

biolog a filozof 

 

Kdo jsou Češi? Vždycky, když otevírali tuto otázku (ve 20. století Peroutka, Durych, Mahen nebo Karel Čapek), blýskalo se na lepší časy. I Mojmír Hampl se ve své knize ptá, kým jsme. Na české identitě opět záleží.
Pavel Kosatík

scenárista a spisovatel

 

„Hamplův čtivě napsaný, místy až nemilosrdný portrét českého národa možná leckoho přiměje malovat si do textu nesouhlasné vlnovky. O důvod víc si vše důkladně přečíst a zamyslet se nejen nad napsaným, ale i sám nad sebou.“
Robert Břešťan

šéfredaktor serveru HlídacíPes.org 

 

„Dosud se mi dostalo do rukou jen málo textů, od nichž jsem se nedokázal odtrhnout. Kniha Mojmíra Hampla o Češích je přesně taková. Vtipná, trefná, místy nekompromisní, ale upřímná, psaná s noblesou i nadhledem, avšak nikoli školometská.“

Petr Musil

ekonom, Vysoká škola polytechnická v Jihlavě, vedoucí ekonomické redakce časopisu TÝDEN

 

„Nejlepší sonda do české společnosti, jaká tady za třicet let svobody vyšla. Jsme lepší, než si myslíme. Naší potíží je, že si to neumíme přiznat, radovat se a být na to hrdí. Bystré, trefné, čtivé.“

Lenka Zlámalová

komentátorka Týdeníku Echo 

 

 

 

„Mojmíra Hampla zná ekonomická obec jako vášnivého diskutéra. Se všemi jeho názory nemusíte souhlasit, ale vždy stojí za zamyšlení. Teď znovu dokazuje, že má pozorovací talent a jde na věci od základu, vybaven trefným jazykem a erudicí národohospodáře.“

Marek Miler

novinář, Hospodářské noviny

 

„Češi jsou sví. Coby orchestr plný sólistů čekají, až jim někdo rozdá noty a začne dirigovat, aby si pak stejně hráli po svém a na svém. Hampl jde až na samou dřeň typického ‚čecháčství‘ s cílem vytáhnout Čechům konečně hlavy z písku a přimět je podívat se na svůj odraz v zrcadle, které jim knihou nastavuje.“

Vladimír Dzuro

vedoucí kanceláře Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku, autor knihy Vyšetřovatel

Comments

comments

Vyhledat