První National Theatre Live roku ukáže v kinech Shakespeara

foto: aerofilms
foto: aerofilms

Mladý režisér Joe Hill-Gibbins se s nejslavnějším dramatikem historie jménem Shakespeare nepáře. Sen noci svatojánské inscenoval v bahně a s krutým cynismem, scénu pro pro tragikomedii mravů Něco za něco zaplnil nafukovacími pannami. Nyní uzavřel krále Richarda II. už na začátku hry do kobky, kde se obvykle ocitne až na jejím konci. A nechal ho v podání jednoho z nejlepších žijících Shakespearovských herců Simona Russella Beala (NT Live: Král Lear, Spolupracovníci) vzpomínat na události, kterého ho přivedly k pádu a ztrátě koruny. Lyrická tragédie Richard II. se v Gibbinsově radikálním, vzrušujícím a podle kritiků “neotřelém a podnětném” podání odehraje za pouhých 100 minut. Její přímý přenos, který v NT Live poprvé představí ceněnou londýnskou artovou divadelní scénu Almeida, začíná v pražském Kině Aero v úterý 15. ledna v 19.45 a opět bude opatřen českými i anglickými titulky. “Tohle není Richard II., jakého byste čekali, pokud tu hru znáte,” slibuje Simon Russell Beale.

Hra o korunu
“Vlastně to je příběh o vězení, do kterého vás dostane moc,” popisuje Shakespearovu verzi skutečného sesazení krále Richarda jeho bratrancem představitel Bolingbroka Leo Bill. Herec divákům NT Live známý z úspěšné inscenace Hamleta tak vysvětluje i režijní pojetí svého kamaráda Joea Hilla-Gibbinse. Ten všech svých osm herců nahnal na 100 minut bez přestávky do tmavé kobky, v níž pološílený bývalý král znovu prožívá svou tragédii. “Ta hra je velmi násilná a tělesná, uvnitř ní ovšem leží krása a humor,” upozorňuje Bill.

Richard II. nepatří mezi Shakespearovy nejznámější tragédie, nyní ale zažívá renesanci. Na londýnském jevišti si ho v poslední dekádě zahráli Eddie Redmayne či David Tennant, před kamerami BBC Ben Whishaw. Marnotratného krále, který příliš pozdě spatří svou aroganci, si chtěl vyzkoušet i Simon Russell Beale, jenž se už s úspěchem objevil ve všech velkých Shakespearových rolích (v NT Live byl k vidění jako Král Lear v režii Sama Mendese i jako Timon Athénský, v tv sérii V kruhu koruny ztvárnil Falstaffa). “Pokud dokážu divákům přiblížit Richardovu bolest ze ztráty vlastní identity, pak jsem splnil úkol,” naznačuje herec, na co se ve svém výkonu soustředí. Tragédii Richarda II. popisuje jako příběh “o boji o moc. O králi, který ztratil korunu. A ta koruna se tu stává skoro cílem jakési hry – kdokoliv ji má na hlavě, je král.” Mocenské boje jsou podle něj stále aktuální, stejně jako otázka identity, a v představení tak diváci najdou řadu významů pro dnešek.

Londýnské divadlo roku v NT Live
Richard II. do NT Live poprvé zavedl Almeida Theatre, malou scénu svým významem daleko přesahující hranice severolondýnské čtvrti Islington. Divadlo od roku 2013 vedené režisérem Rupertem Gooldem (který právě Richarda II. natočil pro sérii V kruhu koruny) inscenuje nové hry (Chimerica, Charles III.) i moderní úpravy klasiky (Přízraky, Oresteia, Léto a dým), na jeho jevišti si zahráli např. Benedict Cumberbatch (Hedda Gabler), Ben Whishaw (Bachnatky), Ralph Fiennes (Richard III.) nebo Andrew Scott (Hamlet). Místní produkce se často přesouvají do komerčních divadel na West Endu a vyhrávají různé ceny. Na Stage Awards bylo Almeida Theatre oceněno titulem Londýnské divadlo roku 2018.

„Osekaná, poutavá inscenace Joe Hilla-Hibbinse začíná nedlouho před koncem. … Rozhodnost, s níž režisér Shakespearovu tragédii nově zformuloval, ji mění v jakousi noční můru, během níž Richard přehodnocuje chyby vedoucí k jeho odstavení od moci. Obsazení Simona Russella Beala tak má svůj dramatický smysl. Na jednu stranu je tento skvělý herec na Richarda už příliš starý (někdy připomíná spíše Leara), díky nápadu inscenovat tuto hru jako úzkostnou retrospektivu ovšem jeho věk roli obohacuje o nové, pronikavé emoce. Jeho výkon je nádherný.”

Paul Taylor, The Independent

RICHARD II. | přímý přenos | úterý 15. ledna 2019 | Kino Aero (Praha)

DALŠÍ PROGRAM DIVADLA V KINĚ V ČR:
William Shakespeare: Hamlet
záznam
Bio Central (Hradec Králové) – 17. 1. 2019
Tennessee Williams: Kočka na rozpálené plechové střeše
záznam
Kino Sféra (Turnov) – 20. 1. 2019
Kino Radotín (Praha) – 23. 2. 2019
Nick Dear: Frankenstein
záznam
Kino Oko (Šumperk) – 22. 1. 2019
David Hare: Nejdu do toho
přímý přenos
Kino Aero (Praha) – 31. 1. 2019
Jonathan Munby: Král Lear
záznam
Bio Oko (Praha) – 11. 2. 2019
Biograf Český Ráj (Jičín) – 17. 2. 2019
Vesmír (Svitavy) – 23. 2. 2019
Alan Bennett: Aleluja!
záznam
Kino Aero (Praha) – 19. 2. 2019
Arthur Miller: Všichni moji synové
přímý přenos
Kino Aero (Praha) – 14. 5. 2019

Všechny hry jsou uváděny v původním anglickém znění s českými a anglickými titulky.

Předprodej a rezervace vstupenek probíhá na pokladnách jednotlivých kin a online. Cena vstupenky je od 250 Kč.

Oficiální české stránky NT Live: www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

Držitelem licence pro přenosy NT Live v ČR je distribuční společnost Aerofilms.

Comments

comments

Vyhledat