Rada Fondu kinematografie podpořila koprodukce

Photo by Felix Mooneeram on Unsplash
Photo by Felix Mooneeram on Unsplash

Ve výzvě na minoritní koprodukce podpořila Rada Státního fondu kinematografie osm projektů, mezi které rozdělila celkem 20 milionů korun. Rada vybrala šest celovečerních hraných filmů, jeden dokument a jeden animovaný krátký snímek. Mezi koprodukčními státy najdeme země jako Rumunsko, Slovensko, Francie, Izrael nebo Myanmar. Mezi režiséry a režisérkami se objevila úspěšná jména z mezinárodních festivalů nebo nominací na Oscara.

 

„Do výzvy na minoritní koprodukci se přihlásilo celkem 17 projektů. Rada mohla i vzhledem k dostupným finančním možnostem podpořit pouze osm projektů, avšak celkem 13 projektů překročilo bodovou hranici umožňující podporu. Tento výsledek svědčí o vysoké kvalitě koprodukčních projektů i předkládaných žádostí,“ uvedla předsedkyně Rady Helena Bendová. „Žánrově sahají podpořené projekty od výrazných autorských děl určených pro festivaly až po žánrový film pro mladé publikum, což odpovídá snaze Rady podporovat různorodé filmy pro různé divácké skupiny,“ dodala Helena Bendová.

 

Nejvyšší podporu ve výši 3,9 mil. Kč dostal od Rady rumunsko-český projekt Quijotův poslední film režiséra a scenáristy Toma Wilsona. Česká stopa na samotném filmu je poměrně výrazná – dramaturgii projektu mají na starosti Jakub Felcman a Agáta Hrnčířová a například hudbu pro film připravuje hudebník Aid Kid. Za vznikem tohoto debutového dramatu s prvky thrilleru stojí producent a známá postava tzv. rumunské nové vlny Corneliu Porumboiu.

 

Druhým podpořeným filmem je izraelsko-maďarsko-český snímek Mrtvý jazyk. Režisérská a scenáristická dvojice Mihal Brezis a Oded Binnun převádí do celovečerní stopáže svůj úspěšný čtyřicetiminutový film Aya. Ten byl v roce 2015 nominován na Oscara v kategorii krátkometrážních filmů. Projekt Rada podpořila částkou 3,6 milionu korun.

 

Slovenského režiséra Juraje Lehotského a jeho třetí celovečerní hraný film Potlesk (koprodukce Slovenska, Polska a ČR) podpořila Rada SFKMG částkou 3 miliony korun. Lehotský začínal jako dokumentarista a jeho první celovečerní dokument Slepé lásky byl uveden i na festivalu v Cannes. Celovečerní hraný debut Zázrak získal mj. Zvláštní uznání poroty na festivalu v Karlových Varech v roce 2013. Festivalově úspěšný byl i jeho druhý film Nina.

 

Film Obzor rumunského režiséra Mihai Mincana je koprodukcí pěti zemí (Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Francie, ČR) a Rada Fondu ho podpořila částkou 2,8 milionu korun. Film vychází ze skutečného dramatického příběhu dvou východoevropských migrantů, kteří v roce 1996 uvízli uprostřed Atlantického oceánu na asijské kontejnerové lodi.

 

Padlé ovoce je debutový film barmského režiséra Aung Phyoe a Rada podpořila koprodukci Myanmaru, Francie a ČR částkou 2,7 milionu korun. Vztahové drama vypráví příběh dívky jménem San, která překonává socio-ekonomické bariéry i sexuální tabu v tradiční myanmarské společnosti.

 

Obdobné téma lidských vztahů a hlavní ženskou hrdinku si pro svůj film Zoufalky vybrala i původně divadelní režisérka a scenáristka Marta Elina Martisone. Lotyšsko-český projekt podpořila Rada 2 miliony korun. Hlavní postava, teenagerka Sarmite, hledá své místo ve světě, škole a mezi partou kamarádů, přičemž si prochází i řadou zklamání a zažívá šikanu, která jí způsobí problémy s příjmem potravy.

 

Krátký animovaný francouzsko-český snímek Míry podpořila Rada částkou 1,2 milionu korun. Dvanáctiminutový krátký film režiséra Josepha Pierce a scenáristy Nicolase Pleskofa čerpá námět ze stejnojmenné novely Willa Selfa.

 

Posledním podpořeným projektem je francouzsko-český dokument Československá pohádka, který Rada podpořila 800 tis. Kč. Režisér Christian Paigneau v něm mapuje příběh spisovatele a scenáristy Jana Procházky a vzestup nové vlny československého poválečného filmu, který byl fakticky ukončen invazí vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat