Rapové dokumenty na Netflixu

"File:Nekfeu avp.jpg" by Georges Biard is licensed under CC BY-SA 3.0 cc. Ilustrační foto

Máme pro vás tři tipy na dokumentární filmy s rapovou tematikou, které jsou k dispozici na Netflixu.

PS: Sledujte naše sociální média. Pod hashtagem  #protisedidoma  najdete tipy na to, co doma taky dělat.

Lil Peep: Pro každého vším (r. Sebastian Jones, Ramez Silyan)

Americko-britský dokumentární snímek Lil Peep: Pro každého vším, jenž se v minulém roce představil českému publiku na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, emotivně reflektuje krátký život amerického rappera Lil Peepa. Ten se po své smrti v roce 2017 stal Kurtem Cobainem jedenadvacátého století. Trápil se, stál u zrodu nového žánru, pobláznil teenagery a v pouhých dvaceti jedna letech zemřel na předávkování Xanaxem.

Bezmála dvouhodinový počin neslouží pouze jako portrét vyjímečné osobnosti, je to i poměrně solidní přiblížení hudebního fenoménu, jemuž se přezdívá xanaxová generace. Dnešní dvacátníci inklinující k lékům proti úzkosti, kteří svou hudbu plnou deprese a osamění v předigitalizované době produkují ve svých dětských pokojích. A díky internetu jsou z nich globální hvězdy.

Hudební odysea (r. Syrine Boulanouar, Nekfeu)

Hodinu a půl dlouhý francouzský dokument Hudební odysea pojednává o jednom z čelních představitelů francouzského rapu. Ten se vedle toho německého a britského těší po celé planetě veliké oblibě kvůli zvukové syrovosti a lyrické propracovanosti, jíž americký mainstreamový rap v mnoha případech mění za jednoduché fráze a povrchnost – drahé tenisky, luxusní oblečení a rychlá auta.

Devětadvacetiletý Nekfeu, člen hudebních uskupení 1995 a S-Crew, se ocitá na dně. Fanoušci i spolupracovníci od něho už dlouho očekávají třetí sólové album, jenomže on nedokáže psát. Neví, co chce vyprávět, netuší, jak desku pojmout. Nakonec se rozhodne veškeré povinnosti hodit za hlavu, složí tvůrčí tým a společně vyrážejí do cizích destinací hledat osvícení. Ve výsledku vytvoří mistrovské dílo, jež si veřejnost zamiluje.

 

Travis Scott: Koukej, mami, létám (r. White Trash Tyler, Cactus Jack)

 

Američan Travis Scott patří mezi nejrespektovanější rapové umělce poslední dekády, má neuvěřitelně dynamické koncerty, bezhlavě oddané fanoušky a jeho singly Antidote či Goosebumps (ft. Kendrick Lamar) patří mezi výstavní kousky novodobého trapu – rapového subžánru, který se textově i melodicky pohybuje v beznadějné, potemnělé až zlověstné atmosféře.

Dokument Koukej, mami, létám sleduje Travise Scotta v období, kdy připravoval album Astroworld (2018), za nějž byl později nominován na cenu Grammy. Jedenapůlhodinový snímek nabízí jedinečný pohled do života hudebního vizionáře, jehož tvorba ani život neznají hranice.

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat