Rozsviť světlo, ať je vidět V+W. Dva svérázní Tepličáci už jsou v kinech

Václav Kučera, Romek Hanzlík a Martin Velíšek
Václav Kučera, Romek Hanzlík a Martin Velíšek

V+W v tuzemské kulturní krajině nejsou jen iniciály nerozlučné dvojice Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Do českých kin můžete vyrazit na časosběrný hudebně laděný dokument Rozsviť světlo, ať je vidět, který se zaměřuje na umělecké osobnosti a vztah výtvarníka Martina Velíška a textaře a muzikanta Miroslava Waneka, frontmana originálních světoběžníků Už jsme doma. 

Film mapuje životní cesty dvou výrazných osobností tuzemské alternativní kultury, které se potkali na společném projektu, v souboru Už jsme doma. Wanek je jeho hlavním skladatelem, zpěvákem, kytaristou a klávesistou, Velíšek zde má od devadesátých let na starosti veškerý vizuál propagující soubor, který za necelé čtyři dekády koncertoval na čtyřech kontinentech; pro zajímavosti, jen v USA odehrál přes sedm stovek vystoupení. 

Miroslav Wanek

Velíšek, indiáni a Pepík Ladů

Výtvarník Velíšek, který kromě tvorby vztahující se k souboru Už jsme doma proslul jako jeden ze spoluautorů slavné žižkovské hospody U Vystřelenýho oka, nechá nahlédnout do svého často bolestivého tvůrčího procesu. Svérázný umělec mající doma tři České lvy ve filmu pracuje na indiánském čtyřtychu, nechybí zde jeho pověstná helikoptéra, kuřivo, mužské a ženské pohlaví nebo pivko a přizná se, že jeho největší inspirací je Pepík Ladů. Jeho promluvy a gesta během celého procesu se těžko popisují a patří k jedněm z památných scén filmu. 

Poetický a v tvůrčím procesu mimořádně důsledný Wanek ve filmu s dojetím doputuje až na vybájené Špicberky, kde odehraje dva koncerty a v ledové vodě natočí hudební videoklip, který je jedním z pomyslných vrcholů filmu. Mezi ty další patří introspektiva s Velíškem podléhajícím démonu alkoholu, z čehož se díky kamarádům vyseká, setkání dvou výtvarníků stejného jména na společné výstavě nebo severoamerická anabáze Už jsme doma, která nabobtnala do mimořádného množství koncertů, z nichž ale nikdo nezbohatl. 

Film Rozsviť světlo, ať je vidět ale není pouhým sledem epizodek a situací, převyprávěním a zaznamenáním dějů. Tvůrci zachycují atmosféru, genia loci řady míst, která tady nebudou věčně. V úvodu se Wanek vloupává do někdejší knajpy, kde spolu s F.P.B. v 80. letech hráli poprvé. Dřevěné torzo někdejšího kulturního stánku, na které Wanek poukazuje, působí na jednu stranu komicky, na tu druhou může mít nejeden divák během sledování pocit zmaru, éry vytracené do nikam. Cenné jsou z tohoto pohledu filmové záběry z hospody U Vystřelenýho oka nebo záběry z Velíškova bytového ateliéru. 

Premiéra snímku Rozsviť světlo, ať je vidět

Ti, co se premiéry nedožili

Je třeba dodat, že čtvrteční premiéry v pražském Aeru se nedožili režisér Václav Kučera a producent a člen Už jsme doma Romek Hanzlík, kteří oba zemřeli shodně v roce 2019. Filmový projekt zachránil jeho syn Matyáš Hanzlík s producentem Petrem Kozou a režisérem Radimem Špačkem. 

Dokumentární film Rozsviť světlo, ať je vidět vstupuje do kinodistribuce v době, kdy producent Petr Koza startuje projekt zaměřený na devadesátá léta v tuzemské hudbě. Knihkupci mají na pultech publikaci Radka Diestlera Dekáda naplno: Kniha proměn české populární hudby 90. let 20. století, jejíž vznik Koza inicioval. Do dvou let bychom měli mít možnost vidět též tematický celovečerní dokument a televizní cyklus zaměřený na československé devadesátky. Režírovat by měl opět Radim Špaček, který dokončoval Rozsviť světlo, ať je vidět

 

Rozsviť světlo, ať je vidět

režie: Václav Kučera, Radim Špaček

hrají v kinech: Program kin | Aerofilms 

Text Lukáš Král , foto KOZA Film

Comments

comments

Vyhledat