S čočkami se nekoupejte a na slunce pozor

MUDr. Jana Mikšovská, foto Side-Effect
MUDr. Jana Mikšovská, foto Side-Effect

Máme pro vás několik aktualit z oblasti zdraví vašich očí, ať už máte dioptrie, nebo ne.

 

Mohu se koupat s kontaktními čočkami v bazénu?

 

Odpovídá MUDr. Jana Mikšovská, Oční klinika DuoVize Praha

Obecně jsou pro čočky naprosto nevhodné nejen přírodní vody, ale dokonce i ty chemicky ošetřené. Ve vodách totiž přežívají bakterie, viry, chlamydie nebo plísně, přičemž například chlamydiové oční záněty vznikají i týdny až měsíce po pobytu ve vodě. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením očí. V kritických případech může způsobit i oslepnutí!  Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Tento zánět se projevuje jednak svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí. Koupání a plavání v takto znečištěné vodě je rizikové zejména kvůli zánětům spojivky, v horším případě i zánětům rohovky, jejichž léčba bývá komplikovaná a dlouhodobá.

Pozánětlivá jizva pak může na rohovce způsobit trvalé snížení zrakové ostrosti. V ohrožení jsou oči, které mají poškozenou, nebo nekvalitní povrchní část rohovky – epitel. Jsou to zejména oči lidí léčících se s chronickými záněty spojivek či víček, nebo oči lidí, kteří nosí kontaktní čočky. Pokud už se vám stane, že do vody vejdete v čočkách, aniž byste si to uvědomili, je důležité dodržovat zásady první pomoc. Nejvhodnější je vypláchnout oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, zmíněné výše, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře k vyloučení poškození rohovky.

 


Slunce versus oči

 

Zlepšuje nám náladu a dodává energii. Může ovšem způsobit i poškození zraku.

 

Přímé sluneční záření nás může připravit o zrak dočasně, ale i trvale.  Avšak ani nepřímé a odražené UV záření není nevinné. Nebezpečné bývají i nižší dávky slunečního záření v dopoledních a odpoledních hodinách. „Oční čočka je totiž velmi citlivá na UV záření. To urychluje nejen její stárnutí, ale může být i důsledkem předčasného výskytu některých onemocnění např. makulární degenerace či šedého zákalu, dále se podílí na poškození a onemocnění rohovky, spojivek, sítnice a jejího centra. Nevratné změny se mohou objevit nejen na povrchu oka, ale také v jeho vnitřních strukturách“ říká MUDr. Jana Mikšovská, z pražské oční kliniky Duovize.

Sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem

Nejlepším způsobem ochrany očí před UV zářením jsou sluneční brýle. Vhodným doplňkem je kšiltovka, klobouk či slunečník.

  • Sluneční brýle kupujte v optice nebo ve specializovaných obchodech. Ptejte se, zda jsou vybaveny UV filtrem pro ochranu před UVA a UVB a jaký stupeň ochrany poskytují. Pamatujte na to, že tmavé brýle bez filtru mohou způsobit větší škody, než kdybyste

brýle nenosili vůbec. Na slunci se oční zornička automaticky stáhne a dovnitř propustí méně světla. Pokud si ale nasadíte tmavé brýle bez UV filtru, zornice oka se rozšíří a škodlivé UV záření se do oka dostane ve větší míře.

  • Pečlivě volte tvar brýlí a velikost skel. Sluneční záření se odráží od okolního prostředí, takže dobře padnoucí brýle chrání zrak před účinky ostrého slunečního světla

i před odrazy z různých stran.

  • Určitou ochranu před UV zářením poskytují také dioptrické brýle. Vždy se ale ujistěte, že skla vašich brýlí UV filtr obsahují. Můžete si pořídit i sluneční dioptrické brýle nebo sluneční klip.
  • Pokud nosíte kontaktní čočky, vybírejte si ty s UV filtrem. Jsou ideální ochranou

při sportu, kdy brýle většinou nenosíte nebo nosit nemůžete. Sluneční brýle však zcela neodmítejte, neboť chrání spojivku, oblast kolem očí a pobyt na slunci zpříjemňují.

POZOR na kontaktní čočky!

Obzvlášť důležitá ochrana očí před UV zářením je právě při pobytu v místech s nižší koncentrací ozónu a s intenzivním slunečním zářením. Vodní hladina moře, bazénů či jiných ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadající na lidské tělo. Proto je vhodné při dlouhém pobytu v bazénech, moři apod. používat speciální plavecké brýle s UV filtrem. Letní sezóna může být nebezpečná i pro uživatele kontaktních čoček, kteří používají kontaktní čočky při vodních sportech. Ve vodě se velmi často mohou vyskytovat různé typy infekcí a rohovky kryté kontaktními čočkami jsou výrazně náchylnější ke vzniku zánětu. Při vodních sportech je proto vhodné používat jednorázové kontaktní čočky, které doporučuji následně co možná nejdříve z oka vyjmout. Také ochrana dětských očí je stejná jako očí dospělých, to znamená brýlemi s UV filtrem. Brýle pro děti by měly svojí velikostí odpovídat tvaru dětského obličeje tak, aby spolehlivě chránily oči a dobře na dětském obličeji držely.

 

Věříte zažitým mýtům?

 

Pravda

  1. I zcela světlá skla mohou mít dostatečný UV filtr.
  2. Existují i dioptrická skla s UV ochranou.
  3. Speciální kontaktní čočky chrání jen duhovku a zornici, nikoli

okolní spojivku.

  1. Slzení a pálení jsou důsledky akutního postižení očí. Oči ovšem

mají paměť, a když se účinky UV záření nastřádají, může se

projevit šedý zákal, věkem podmíněná makulární degenerace

nebo zhoubný nádor.

  1. V zimě poškozuje UV záření oči stejně jako v létě.
  2. Ráno a vpodvečer bývá slunce přímo v úrovni očí.
  3. Nechte si sluneční brýle, které nosíte, prozkoumat u optika. Každé sluneční brýle oko neochrání.

 

Mýtus

  1. Čím tmavší brýle, tím lepší ochrana.
  2. Dioptrické brýle před UV zářením nechrání.
  3. Existují speciální kontaktní čočky, které oko ochrání

dokonale.

  1. Účinky UV záření se vždy projeví téměř okamžitě

slzením a pálením očí.

  1. V zimě není nutné se před sluníčkem chránit, je

slabší.

  1. Ráno a odpoledne slunce tolik očím neškodí.
  2. Všechny sluneční brýle chrání oči.

 

Comments

comments

Vyhledat