Severské filmové čtvrtky uvedou historické drama Králův nesouhlas

Je duben roku 1940 a Hitlerova armáda postupuje na sever. Dánsko je rychle dobyto, ale Norsko tlaku odolává, třebaže je i samotný král Haakon VII. donucen uprchnout z Osla. Norské historické drama o třech útrpných dnech, během nichž se rozhodovalo o dalším osudu celé země, uvede v rámci Severských filmových čtvrtků již 1. října pražské komorní kino Evald.

 

Film Králův nesouhlas pojednává o době, kdy se teror třetí říše nemilosrdně šířil i do Skandinávie, která se zpočátku snažila zachovat neutralitu. Prvotní příčinou německé invaze do Norska byla švédská železná ruda. Do středu dění se posléze dostal samotný norský král, který se ocitl pod velkým tlakem ze strany německých okupantů. Dokáže si Norsko pod jeho vedením zachovat suverenitu, i kdyby to mělo znamenat uvržení do víru druhé světové války? Organizátorka promítání Jitka Jindřišková dodává: „Film zachycuje zajímavou a mimo Skandinávii vcelku neznámou kapitolu norských dějin. Přestože důraz kladený na královu roli je částečně filmařskou licencí, snímek působivě líčí počátek německé invaze a vztahy v královské rodině, zejména mezi králem a jeho synem.“

 

Jeden z nejzářivějších výkonů podal v hlavní roli krále herec Jesper Christensen. Za pozornost stojí i Karel Markovics, který se zhostil role německého vyslance v Norsku. Dalších úloh se zdatně ujali Anders Baasmo Christiansen (korunní princ) a Tuva Novotny (jeho žena, princezna Märtha). Právě skvělé herecké výkony v kombinaci s brilantním scénářem a působivou hudbou vedly k rozhodnutí vyslat film jako adepta na boj o Oscara za nejlepší cizojazyčný film roku 2016. Králův nesouhlas se dostal do užšího výběru na finální nominaci, i když ta mu nakonec těsně utekla. Uspěl však v ceně Amandaprisen (norské obdobě Českého lva), odkud si odnesl mimo jiné i cenu za nejlepší film roku.

 

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu.

 

Co? Severské filmové čtvrtky: Králův nesouhlas (Kongens nei, Norsko, 2016, 133 min.)

Kdy? 1. října 2020, 18:00 hodin

Kde? Kino Evald, Národní 60/28, Praha 1

Vstupné 130 Kč.

Více viz www.skandinavskydum.cz

Comments

comments

Vyhledat