Seznamte se s historií německého filmového hororu
V pražském Goethe-Institutu proběhne 2. listopadu od 18:00 přednáška věnovaná německému filmovému hororu a jeho historii. Nakladatel Martin Jiroušek a autorka, překladatelka Tereza Semotamová během ní provedou návštěvníky výstavou E. T. A. Hoffmann aneb Génius hrůzy, která připomíná 200. výročí úmrtí legendárního německého mistra hororu a fantastiky.
„V dějinách světové kinematografie má německý horor významné postavení od doby meziválečného expresionismu. Mezi klasická díla patří Kabinet doktora Caligariho režiséra Roberta Wiena z roku 1920, „upírský“ Nosferatu Friedricha Wilhelma Murneau z roku 1922 či snímek Metropolis Fritze Langa z roku 1927,“ komentuje nakladatel Martin Jiroušek. „Posléze Němci dobyli Hollywood, když se podíleli na nejproslulejších produkcích studia Universal. Silné postavení si německý horor oprávněně vydobyl rovněž na přelomu 80. a 90. let minulého století zejména díky undergroundu a experimentálnímu filmu. Tento vliv pokračuje dodnes, zejména díky jménům kontroverzních tvůrců jako Jörg Buttgereit nebo záhadný Marian Dora,“ dodává Jiroušek.
Přednáška se koná v rámci doprovodného programu k výstavě E. T. A. Hoffmann aneb Génius hrůzy, jíž Goethe-Institut připomíná 200. výročí úmrtí německého mistra hororu a fantastiky. Až do ledna příštího roku tak bude možné setkat se v institutu nejen s „hororovou“ výstavou či s přednáškami na příbuzná témata, ale také například s filmovými projekcemi. Již 16. listopadu to například bude slavný východoněmecký loutkový film z roku 1979 Zachýsek, zvaný Rumělka, natočený na motivy Hoffmannova díla, v lednu pak hoffmannovské detektivní drama Slečna ze Scuderi, které rovněž patří k východoněmecké filmové klasice.
Vstup na výstavu i veškerý doprovodný program nabízí Goethe-Institut zdarma, filmy jsou promítány v původním německém znění s českými titulky.
Německý filmový horor a jeho historie
02|11|2022, 18:00
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
www.goethe.de/praha/etahoffmann
Vstup volný