Šmejdi útočí v nové inscenaci Janka & Natálky v Divadle NoD

Foto Janek & Natálka
Foto Janek & Natálka

Byli tu s námi od počátku lidstva. Jsou všude kolem nás. A je jich čím dál víc.  Neexistuje místo, kde byste na ně nenarazili. A jediný, o co jim jde, je vaše kreditka. Myslíte si, že vy  byste jim nenaletěli? O kolik se vsadíme? Nová inscenace ŠMEJDI ÚTOČÍ tvůrčího tandemu Janek &  Natálka (režisér Janek Lesák a dramaturgyně Natálie Strýčková Preslová), které je zároveň  uměleckým vedením pražského Divadla NoD, bude mít premiéru ve středu 26. 4. 2023 od 19:30.  První reprízy budou následovat 27. 4. a 17. 5. 2023. 

Inscenace vznikla na základě autentických „šmejdských scénářů“, kterými se nám každý den snaží  vyluxovat účet, peněženku nebo sebevědomí. Nejčastější cílovou skupinou všech podvodů v  posledních letech jsou lidé mezi 18 a 59 lety, tedy už dávno nikoli pouze senioři. Jen mezi roky 2021 a  2022 je meziroční nárůst všech podvodů 95 %. Částka, kterou scammeři nakradli v roce 2022, se  celosvětově odhaduje na 172 miliard dolarů.

„Je to téma, kterého si nejde nevšimnout. Je všude kolem nás a stalo se každodenní součástí našich  životů i novinových titulků. Od doby, kdy Silvie Dymáková zlikvidovala svým dokumentem Šmejdi celou  jednu šmejdskou generaci (a naší prací bychom tedy chtěli vzdát hold i jí) se podvodníci posunuli dál,  vynalezli nové techniky a koupili nové kostýmy. A nás zajímal právě příběh vývoje šmejdství, od prvního  nigerijského dopisu z 18. století k těm nejvýdělečnějším podvodům současnosti.“ říká dramaturgyně a  spoluautorka textu Natálie Strýčková Preslová. „S konzultacemi ohledně nejnovějších technik  podvodníků nám pomohla například plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia, expert na  internetovou bezpečnost Roman Máca a další „lovci šmejdů“. Všichni odborníci se shodují na tom, že  precizně dotaženým podvodům je velmi těžké se bránit, ale že nejúčinnější obrana je právě znalost jejich  postupů. I to bylo pro nás důvodem k tomu je zinscenovat.“ dodává režisér Janek Lesák. Stálý herecký  tým Divadla NoD doplní kouzelník, performer a úřadující Mistr ČR v Moderní Magii Aleš Hrdlička.

Na premiéru si můžete zakoupit mecenášskou vstupenku za 1000 Kč, kterou podpoříte vznik této  inscenace, provoz Divadla NoD a zároveň díky které se stáváte členem NoD GANGu. „Ohromně si  vážíme toho, že okruh našich diváků stále roste. Jako poděkování jsme se rozhodli založit NoD GANG,  který je určen právě těm, kdo chtějí naši práci podpořit a být nám ještě o něco blíž.“ shodují se Janek &  Natálka. Vstupem do NoD GANGu budete mít v NoDu přednostní předprodej na vyprodané tituly,  premiéry, speciální akce, na které se běžní diváci nedostanou, a 10 % slevu na baru.

Divadlo NoD,

Dlouhá 33, Praha 1, 110 00

www.nod.roxy.cz  

 

Comments

comments

Vyhledat