Soutěž My Street Films Award může nastartovat kariéru filmaře

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

S koordinátorkou projektu Dominikou Andraškovou o soutěži krátkých dokumentárních filmů a seminářích pro veřejnost.

Do soutěže My Street Films Award mohou lidé hlásit dokumentární snímky do délky 10 min. Jaké jsou další podmínky soutěže?  Např. věk nebo vzdělání účastníků?

Do soutěže My Street Films Awards se může přihlásit kdokoliv, bez ohledu na věk, vzdělání či pracovní zaměření. Soutěž neklade omezení formální ani jazykové, je tedy jedinečnou platformou, otevřenou pro kohokoliv, kdo má potřebu nebo se chce vyjádřit k aktuálnímu dění, událostem či jevům, jež sám považuje za relevantní a chce je reflektovat. Všechny přihlášené snímky jsou umístěny na online filmovou mapu mystreetfilms.cz, kterou měsíčně navštíví až 8 000 diváků.  

Jaké ocenění čeká na vítěze? Co získá autor nejlepšího snímku?

Vítězný snímek, vybraný odbornou porotou složenou z řad filmařů, filmových producentů a dramaturgů, je uveden na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Na festival je pozván i autor snímku, kromě hrazené cesty a ubytování získá akreditaci na celý festival a možnost seznámit se s předními světovými dokumentaristy. Vítězný film dále získá mezinárodní distribuční podporu na online platformě dokumentárních filmů dafilms.com, která má mezinárodní publikum v řádech desítek tisíc odběratelů.

O kolikátý ročník soutěže se tento rok jedná? Pomohla soutěž někomu nastartovat „filmařskou kariéru“? Myslím tím, jestli někdo z výherců v natáčení filmů pokračuje a my můžeme někde vidět jeho filmy?

Letos pořádáme již pátý ročník soutěže My Street Films Awards. Zmínit můžeme například loňskou vítězku soutěže Širín Nafareihovou, která se účastnila jak odborně vedených workshopů dokumentární tvorby (open-call vyhlašujeme každoročně v březnu), tak soutěže My Street Films Award. Soutěž se svým snímkem Černý most, poukazující na nepodloženou xenofobií ve společnosti, vyhrála. Letos byla přijata ke studiu dokumentární tvorby na FAMU.

Pořádáte také sérii seminářů na téma dokumentární film. Jeden už proběhl, ale další dva máte před sebou. Jaká jsou témata a pro koho jsou semináře určené?

Nejbližší seminář proběhne již toto pondělí 11.6. od 18h v Kině Světozor, tématem je režie postav v dokumentárním filmu a nese název Hrát sám sebe. Host semináře, dokumentarista Lukáš Kokeš nám k tématu řekl: „Běžné natáčení dokumentárního filmu se prakticky neobejde bez autorských zásahů. Otázkou je, jak výrazně, cílevědomě a koncepčně režisér s postavami jedná a pracuje. Na příkladech ze zahraničních i českých dokumentárních filmů budeme zkoumat, jakého účinku tvůrci dosahují použitím různých metod práce s protagonisty, jaké jsou hlavní typy zobrazování, stylizování a režírování postav před kamerou. Pokusíme se kriticky nahlédnout pojem objektivity a autenticity v dokumentárním filmu.“

Poslední ze série seminářů se uskuteční koncem prázdnin, a to 27. srpna opět od 18h v Kině Světozor. Povede ho střihač Jakub Hejna a tématem jsou rozličné formy vyprávění příběhu, tedy role střihu ve filmové naraci.

Semináře jsou určené široké veřejnosti, tedy všem, kteří mají o téma dokumentárního filmu zájem ať už jako aktivní filmaři nebo laičtí teoretici.

Může účast na semináři pomoci někomu, kdo se chce přihlásit do soutěže My Street Films Award ve formování jeho snímku?

Semináře vedou profesionální filmaři, kteří pomocí různých filmových ukázek přibližují divákům tématiku daného semináře. Ten nabízí divákům možnost seznámit se se základy filmové tvorby tak, jak ji vnímají samotní autoři.  Letos se semináře věnují prozkoumání dokumentárního přístupu ke světu a k filmu, práci s protagonisty při tvorbě dokumentárních filmů, a možnostem konstrukce narativu pomocí střihu. Právě skrze diskusi s profesionálním filmařem a pomocí názorných ukázek můžeme nabídnout návštěvníkům těchto seminářů vhled do filmové řeči, včetně tedy porozumění způsobům, jak jsou již předem dané stanoviska autorů filmů integrovány do filmu samotného. Teoretické základy zde představené mohou aspirujícím filmařům pomoci při natáčení vlastního krátkého snímku.

Soutěž se koná každoročně v září, přihlásit se může kdokoliv. Přihlášené snímky musí být dokumentární formy a kratší 10 minut. Vítězný snímek, vybraný odbornou porotou, je uveden na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Na festival je pozván i autor snímku, kromě hrazené cesty a ubytování získá akreditaci a možnost seznámit se s předními světovými dokumentaristy. Vítězný film dále získá mezinárodní distribuční podporu na online platformě dokumentárních filmů dafilms.cz.

Comments

comments

Vyhledat