Suchý vzduch škodí organismu. Jak se můžete bránit?

Světová organizace WHO odhaduje, že až 90 % času trávíme v budovách. Proto bychom v naší domácnosti měli dbát na správné ovzduší. Je důležité se zaměřit nejen na optimální teplotu a čistotu vzduchu, ale také na ideální hodnoty vlhkosti. To vše ovlivňuje naše zdraví v různých směrech.

V zimních měsících je otázka zdravého vzduchu ještě palčivější, než během zbytku roku, jelikož se méně větrá a navíc chladný vzduch, proudící zvenčí při otevřeném okně, ale i špatně utěsněnou fasádou či dveřmi, pojme méně vlhkosti, než ten teplý. Vše potom zpečetí zapnuté topení, přispívající k dalšímu vysušování. Ideální vlhkost se pohybuje okolo 50 %, pokud klesne pod 40 %, je již vzduch považován za suchý. V přetopené domácnosti tato hodnota může dosahovat dokonce pouhých 20 %. To s sebou přináší celou řadu potíží…

Vysoká vlhkost je líhní plísní i roztočů

Dříve lidé zvlhčovali suchý vzduch za pomoci různých „babských rad“ – například rozprostírali v místnosti mokré ručníky či prostěradla nebo na radiátory zavěšovali nádoby s vodou. Nevýhodou však je, že tímto způsobem nelze vlhkost vzduchu jednoduše regulovat a může docházet k opačnému extrému – přílišné vlhkosti. Pokud v domácnosti přesáhne 65 %, může se nejen poškozovat vybavení bytu, ale také v místnostech hrozí riziko vzniku plísní. Vlhké prostředí je rovněž líhní pro roztoče, kteří se hydratují absorpcí vody ze vzduchu. „Roztoči sami o sobě nejsou nebezpeční,“ vysvětluje Gem McLuckie, vedoucí vědecká pracovnice v mikrobiologii společnosti Dyson. Zároveň však dodává: „Škodlivý alergen, který vytvářejí, pochází z proteinů přítomných v jejich fekáliích a fragmentech těla. A to může mít značný dopad na zdraví pro ty, kdo žijí v domácnostech, kde jsou kolonie roztočů přítomny.“ 

Řešením je čistička vzduchu kombinovaná se zvlhčovačem

Vhodné řešení představují inteligentní zvlhčovače vzduchu, jež dokážou přesně regulovat vlhkost a držet ji v optimální výši. Ideální jsou takové přístroje, které zároveň umí vzduch vyčistit od nebezpečných škodlivin v podobě bakterií, roztočů, plísní a dalších nečistot. Mikroskopické částice a plyny od velikosti 0,1 mikronu dokáže díky uzavřenému filtračnímu systému odstranit například čistička vzduchu kombinovaná se zvlhčovačem Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde™ PH04, která zachycuje prach, alergeny a viry včetně viru SARS-CoV-2/COVID-19. Současně také likviduje neviditelný, leč zdraví škodlivý formaldehyd, který se může uvolňovat z nábytku, koberců, tapet i nových podlah či dveří, jelikož bývá součástí barev, laků, mořidel či lepidel. Inteligentní senzory přístroje automaticky detekují vzdušné částice a plyny, a zároveň i úrovně teploty a vlhkosti. Díky efektivnímu vodnímu systému a téměř čtyřlitrové nádrži na vodu dokáže až 36 hodin hygienicky zvlhčovat vzduch bez nutnosti pravidelného doplňování vody. Pro dosažení lepšího výkonu nezapomeňte udržovat přístroj v místě, kde není průvan, a vypnout topení nebo klimatizaci.

Jak nám suchý vzduch škodí?

Přesušený vzduch během topné sezóny škodí lidskému tělu v mnoha směrech, obzvláště citliví jsou na něj alergici a děti. Nedostatečné zvlhčení dýchacích sliznic dráždí ke kašli a může snižovat obranyschopnost organismu. V době, kdy na nás navíc útočí viry a bakterie, je proto potřeba brát na tento fakt zřetel. Zvláště, pokud již onemocnění propukne, je zvýšení vlhkosti vzduchu důležitou součástí léčebného procesu, protože podporuje vykašlávání a uvolňuje hlen.

Pozor na syndrom suchého oka

Problematika suchého vzduchu se může odrazit i při potížích s očima. „Pobyt ve vytápěných prostorách se suchým vzduchem může nadměrně narušovat tvorbu slzného filmu. Pokud trpíte syndromem suchého oka, vaše potíže se mohou v zimě násobit,“ upozorňuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Syndrom suchého oka se projevuje pocitem suchých, unavených, červených očí, oteklých víček, pocitu písku či jiného cizího tělíska v oku, svrběním či pálením očí. „Paradoxně se syndrom suchého oka často projevuje také zvýšeným slzením, kdy slzy z oka nadměrně odcházejí slznými kanálky místo toho, aby oko zvlhčovaly,“ doplňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské Oční kliniky NeoVize. Očím pomohou umělé slzy, v případě větších obtíží lze implantovat do oka takzvané plugy, tedy ucpávky slzných kanálků, které zabraňují odtoku slz. A samozřejmě dbát na prevenci a udržovat v místnostech optimální vlhkost vzduchu.

Pokožka i vlasy trpí

Suchý vzduch neprospívá ani pokožce. Může být jednou z příčin, proč během zimních měsíců dochází ke zhoršování stavu atopického ekzému. Vysušená pleť má navíc i negativní dopad na krásu – zvýrazňují se vrásky, narušuje se přirozená ochranná vrstva a pokožka je dehydratována. Zároveň dochází také k popraskání rtů nebo vysušování vlasů. Vlasy v zimě slábnou, třepí se, lámou a ztrácejí lesk. Dobře jim nedělají ani výkyvy teplot, kdy z chladného počasí venku přicházíme do vyhřátých místností se suchým vzduchem. Pomoci můžou různé kosmetické přípravky zaměřené na hydrataci.

Comments

comments

Vyhledat