Terapie uměním – Projekt Šance s umělcem Dominikem Marešem

foto atchiv Dominika Mareše
foto atchiv Dominika Mareše

Ve středu 23. května od 16 hodin ve Školské ulici v Praze 1, v prostorách Projektu Šance, proběhne výtvarná dílna pro klienty, z nichž mnozí mají trpkou zkušenost komerčně sexuálně zneužívaných dětí a rádi by zapomněli, co znamená být obětí obchodování s lidmi a žít v ČR v zapomenutí na ulici.

Tyto „děti ulice“ společně s výtvarníkem Dominikem Marešem vytvoří obraz určený pro charitativní aukci UMĚLCI DĚTEM ULICE 2018. Pod vedením umělce připraví klienti základní vrstvu a poté výtvarník dotvoří finální podobu díla. Na aukci, která proběhne v Galerii Vltavín v prosinci tohoto roku, bude možné dílo vydražit. Výtěžek tradičně navýší Nadační fond pomoci Karla Janečka o ZLATÝ ŘEZ, kdy se každá získaná stokoruna promění na 162 Kč. Výsledný obnos je určen výhradně „dětem ulice“ k resocializačním programům Projektu Šance.

Projekt Šance nabízí své služby klientům ve dvou centrech. Ve streetcentru funguje program První pomoc v nouzi a Dům Šance je cestou z ulice do normálního života. László Sümegh k tomu dodává: „Naším cílem je vybudovat vzdělávací a kulturně osvětové poradenské centrum pro mládež s takzvaným rizikovým chováním. Tyto děti a mladí lidé žijí na ulici bez rodičů, bez podpory a bez motivace ke změně. Nejsou dostatečně připraveni k běžnému životu, protože pocházejí z nefunkčních rodin, dětských domovů a různých ústavů pro mládež. V pracovní dílně je učíme obvyklým sociálním návykům, aby mohli vstoupit do běžného života a zařadit se do společnosti.“

Spojit umění s charitativním působením Projektu Šance je nadmíru přirozené, vždyť zakladatel a předseda spolku László Sümegh je profesí výtvarník. S Dominikem Marešem si porozuměli a sdílejí společný názor na nezbytnost pomáhat mladým lidem a zároveň oba znají sílu umění a terapeutické účinky samotné tvorby.

László Sümegh pomáhá „dětem ulice“ od roku 1995. Tehdy založil sdružení Projekt Šance, na pomoc zapomenutým mladým lidem, neboť pochopil jejich situaci a chtěl jim pomoci. Až překvapivě brzy se dokázal k těmto „dětem“ přiblížit, získal si jejich důvěru a díky nepolevující snaze pomáhat přesvědčil o smysluplnosti své práce celou řadu odborníků i úřadů, a tak si časem vysloužil i jejich podporu.

Více informací o Projektu Šance můžete najít:

www.ProjektSance.czwww.sance.infowww.PomahejteMailem.cz

nebo můžete přímo kontaktovat Projekt Šance:

mobil: 721 270 250 (Pavel – asistent) info@sance.info

Dominik Mareš se narodil v Ostravě v roce 1972. V sedmnácti letech, během studia na gymnáziu, se začal věnovat malbě. Jeho první velká výstava v Domě umění v Opavě v roce 1992 sklidila úspěch a otevřela Dominikovi nové příležitosti tvorby. Dokončil fakultu ekonomie, ale vzápětí se přestěhoval do Prahy, kde se představil výstavou v Galerii U Řečických. Do současnosti prezentoval své obrazy v duchu strukturální abstrakce na čtyřech desítkách samostatných výstav v Čechách i v zahraničí. Jeho díla jsou součástí soukromých sbírek ve více než dvaceti zemích.

 

 

Comments

comments

Vyhledat