Tip na kolektivní výstavu Mareše, Chocholy a Kitzbergera

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Dominik Mareš se po 20 letech působení v ateliérech v Praze přesunul do malé obce Vrbčany nedaleko Českého Brodu. V domě s více než stoletou historií, vzniká kulturní místo, kde se budou setkávat umělci s širokou veřejností. Výtvarník chce přiblížit umění a nejen to výtvarné i za hranici velkých měst. Do budoucna zde budou vystavovat další umělci a předávat tak pomyslnou štafetu svým souputníkům.

Pilotním projektem je kolektivní výstava autorů Dominika Mareše, Julie Chocholy a Igora Kitzbergera.

Cílem výstavy, která potrvá do konce prázdnin, je ukázat návštěvníkům v netradičních prostorech moderní umění, které tak může přispět k interakci mezi pozorovatelem, objektem a prostorem.

Dominik MAREŠ (1975) se narodil v Ostravě. Ve svých sedmnácti letech, během studia na gymnáziu se začal věnovat malbě. Tehdy navštívil ateliér Jaroslava Klápštěho (žák Emila Filly a Františka Tichého), který rozbouřil natolik jeho smysly, že se rozhodl zasvětit malbě celý svůj život. První velká výstava v Domě umění v Opavě v roce 1992 sklidila úspěch a otevřela Dominikovi nové příležitosti tvorby. Dokončil fakultu ekonomie, ale vzápětí se přestěhoval do Prahy, kde se představil výstavou v Galerii U Řečických a kde se dále věnoval výtvarnému umění. Je známý především obrazy, které reflektují jeho inspiraci ohněm, světlem, přírodou, moderní civilizací a technikou. Jeho tvorba plná experimentálních technik je z velké části ovlivněna, životem v industriálním prostředí a cestováním. Na své obrazy nanáší různé struktury tvořené například asfaltem nebo latexem. Pro současnost prezentoval své obrazy v duchu strukturální abstrakce na čtyřech desítkách samostatných výstav v Čechách i zahraničí. Jeho díla jsou součástí soukromých sbírek ve více než dvaceti zemích. 

Julia CHOCHOLA (1988) se narodila v Hradci Králové, studovala kresbu a malbu od předškolního věku. V 17 letech se vydala na vlastní pěst hledat absolutní svobodu jak v životě, tak v malbě. Procestovala téměř celou republiku, zdokonalovala se v mnoha výtvarných stylech, až v roce 2011 našla cestu k abstrakci a začala se jí naplno věnovat. Od té doby veřejnosti otevřela svůj ateliér Heart space, vlastní galerii na Janáčkově nábřeží a vystavila na několika místech v české republice, včetně pražského Mánesu. Všestranná umělkyně Julia Chochola maluje, tetuje, vyrábí umění ze zvířecích lebek nebo mečů. Expresívní temné malby nahradily obrazy pokryté zářivým pravým zlatem. Její umění tak reaguje na život, který není vždycky pohádkový.

Igor KITZBERGER (1963) rodák z Nového Jičína. Díky otci, uměleckému kováři se rozhodl stát se sochařem. V letech 1978 – 1982 studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově, obor umělecký kovář. V letech 1984 – 1990 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u prof. Jána Kulicha, obor sochařství. Jeho díla vznikají výhradně z kovu. Věnuje se figurálnímu a reliéfnímu sochařství. Svojí tvorbou vzdává také hold kovářskou tradici rodu, kdy plastiky vznikají kombinací různých sochařských a kovářských postupů. Na povrchu kovových plastik můžeme najít zlato, stříbro či patinu zelené či modré. Bronzové figury jsou svařované. Autor tak má možnost manipulovat s pohyby figur. Sochy vyjadřují nejširší škálu emocí od smutku až po radost.

Vernisáž výstavy se koná v sobotu 14. července v 15 hodin v Galerii DOMAR Vrbčany, Vrbčany 57, Kolín. Úvodní slovo pronesou autoři Dominik Mareš, Julie Chochola a Igor Kitzberger.  

Výstava potrvá od 14. 7. do 31. 8. 2018, pro veřejnost bude otevřena denně po předchozí telefonické domluvě. Více informací na 608 384 804.

Comments

comments

Vyhledat