Tipy na týden 17. – 23. dubna: Coldplay, Dny evropského filmu a cyklofestival

Jan Vytiska : Rituál prokletých srdcí, DOX / Foto archiv DOX
Jan Vytiska : Rituál prokletých srdcí, DOX / Foto archiv DOX

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

19. 4.  – 23. 4. FAMUFEST / www.famufest.cz

FAMUFEST je multižánrový filmový festival, který každoročně pořádají studenti Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Umožňuje divákům mimo prostředí FAMU zhlédnout nejnovější tvorbu studentů. 

19. 4. Přímý přenos inscenace Ucpanej systém  Dejvického divadla

Nedosažitelné Dejvické divadlo mohou 19. dubna navštívit všichni, komu unikl boj o vstupenky na inscenaci tohoto legendárního a hereckými hvězdami protkaného souboru. Derniéra Ucpanýho systému, kde hlavní roli Boha ztvárňuje oblíbený Ivan Trojan, se bude živě promítat do kinosálů po celé ČR. Seznam kin, které budou promítat přímý přenos derniéry, najdete na www.aerofilms.cz/ucpanej-system/

 

20. 4.  Festival Expediční kamera 2023 / Dlabačov

Expediční kamera je filmový festival, který již od roku 2009 přináší do kin ty nejlepší cestovatelské a dobrodružné filmy z mezinárodní i domácí produkce. 

20. 4. premiéra On se bojí / Aero

Beau se bojí – života, světa a především své mámy. Na cestě na rodinnou návštěvu je vtažen do nečekané spirály absurdních událostí, které si nedokázal představit ani v těch nejtemnějších snech. Na šílené pouti plné humoru, děsů a dobrodružství se tak musí samotářský podivín vyrovnat se svými strachy a konečně vzít život do vlastních rukou. Filmový vizionář Ari Aster (Děsivé dědictví, Slunovrat) spojil síly s hereckým chameleonem Joaquinem Phoenixem (Joker) a přichází s mimořádně pohlcujícím filmovým zážitkem bořícím bariéry žánrů i diváckých očekávání.

 

20. 4. Basic Instinct / Kino Pilotů

Do kin se pouze na omezenou dobu vrací kultovní Základní instinkt režiséra Paula Verhoevena. Uveden bude po 30 letech od premiéry v nové digitálně restaurované 4K verzi necenzurovaného režisérského sestřihu.

20. 4. – 30. 4. Dny evropského filmu 

Pestrý výběr aktuálních oceňovaných hraných i dokumentárních snímků evropských filmařů nabídne v Praze, Brně a Ostravě festival Dny evropského filmu (DEF). Jubilejní třicátý ročník láká na výrazné debuty i díla slavných režisérů z téměř tří desítek zemí.

 

21. 4. 19:00 Selling Dreams + Koolhaass Houselife / CAMP Praha ZDARMA

Selling Dreams / Ila Bêka, Louise Lemoine / Francie 2016 / 34 min. / Anglický jazyk, titulky anglické – Myšlenka nabídnout svůj dům neznámým lidem změnila Markovi život doslova od základů.

Koolhaass Houselife / Ila Bêka, Louise Lemoine / Fracie 2016 / 24 min / Anglický jazyk, titulky anglické – Netradiční pohled na mistrovské dílo současné architektury – dům Rema Koolhaase v Bordeaux, po kterém prostřednictvím svých každodenních pracovních úkonů provází hospodyně Guadalupe Acedo. 

21. a 23. 4. Coldplay – Music Of The Spheres: Live At River Plate / Bio Oko, Světozor

V říjnu loňského roku britská formace Coldplay vtrhla do kin po celém světě s koncertním přenosem Coldplay – Music Of The Spheres Live. Prodalo se na něj více než šest milionů vstupenek a kritika nešetřila chválou, zaznívala slova jako „ohromující“ nebo že se jednalo o „večer, který se zapíše do dějin“. Nyní se tato „největší show na planetě Zemi“ vrací v režisérském sestřihu do kin. 

 

22. 4. 10:30 Pán prstenů: maraton prodloužené trilogie / Kino Aero

Máte výdrž jako Frodo a dáte na jeden zátah celou epickou ságu Pán prstenů v prodloužených verzích? Ať už jste člověk, elf, trpaslík či hobit, přijďte prokázat svou oddanost jedné z nejikoničtějších filmových sérií do kina na celodenní maraton kompletní trilogie ověnčené mimo jiné 17 Oscary.

21. a 23.4 . Luis Buñuel – velká retrospektiva / Národní filmový archiv – Ponrepo

  • Cesta do nebe
    21/04/2023 20:30
  • Dobrodružství Robinsona Crusoe
    23/04/2023 18:00

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut

 

 

17. 4. Lil Gnar (USA) / Rock Café

18. 4. Radian (Rakousko) / Punctum

19. 4.  KALAALLIT NUNAAT (NL) / Underdogs‘

19.4. Pink Floyd’s The Dark Side of the Moon / Planetárium Brno

První planetární show oficiálně schválené legendární skupinou je třičtvrtěhodinovou vizuální básní, která vznikla u příležitosti 50. výročí vydání desky 

19.4.  Khoiba – křest desky / MeetFactory

Dvojice Ema Brabcová a Filip Míšek, pro níž je charakteristické introvertní a citové písničkářství, začala pod jménem Khoiba tvořit v roce  2002 a do roku 2008 společně natočili alba Nice Traps a Mellow Drama. Na scénu se po pauze vrátili v roce 2019 s albem Khoiba, na nějž nyní navazuje v pořadí čtvrtá deska Vertical Urgencies. Tu Khoiba pokřtí 19. dubna v pražském klubu MeetFactory.

20. 4. The Vices (NL) / Rock Café

21. 4. Vyhnanství  / Divadlo X10 DIVADLO 

Vyhnanství v režii Kamily Polívkové je závěrečným dílem volné románové trilogie Čekárna od Liona Feuchtwangera, kterou Divadlo X10 uvádí v letech 2021–2023 jako konzistentní velký činoherní projekt. Premiéra první části Úspěch se uskutečnila v říjnu 2021 v režii uměleckého šéfa Divadla X10 Ondřeje Štefaňáka, druhá část Oppermannovi měla premiéru v dubnu 2022 v režii Terezy Říhové.

 

21. 4. Cytotoxin (DE), Gutalax, Crepitation (UK), Attack of Rage (SK) / Rock Café

21. 4. Brandt Brauer Frick (DJ set) (DE)  / MeetFactory

21. 4. Jim Jefferies (AU)  / Kongresové centrum, Praha

21. 4.  Justin Adams & Mauro Durante (UK, Itálie) / Palác Akropolis

22. 4. BATSAVE ☥22☥04 (feat. DJ mary0 of The Last Days of Jesus) / Underdogs‘

22. 4. Carmen Consoli (IT) + Nina Kohout (SK) / série Femme Fatale / Palác Akropolis

22. 4 YACØPSÆ (de), WOJCZECH (de) / Klub 007 STRAHOV

23. 4. The Tiger Lillies (UK) / Divadlo Archa

 

23. 4 . SAVAK (us), PROHRA PRAHA (cz) / Klub 007 STRAHOV

23. 4.  Tom Segura (US) / Divadlo Broadway, Praha

23. 4. Lucrecia Dalt (CO / DE) / Meet Factory, Praha

23. 4. Suzi Quatro (US) / Velký sál Lucerna

 

 

 

30. 3. – 28. 5. Drtikol/Pinkava // Pinkava/Drtikol / Galerie Františka Drtikola, Příbram

První z cyklu srovnávacích výstav, které mají za cíl uvádět dílo světově proslulého rodáka z Příbrami do kontextu se současným uměním, také s jeho dobovými vrstevníky a zároveň otevírat nová témata spojená s jeho prací.  Ivan Pinkava se po absolutoriu oboru fotografie na pražské FAMU v roce 1982 vydal na dráhu volného fotografa, jeho první knižní monografie Dynastie vyšla v roce 1994. Na svém kontě má desítky samostatných i společných výstav, jeho dílo je zastoupeno například ve sbírkách Národní galerie Praha, brněnské Fait Gallery nebo londýnském Victoria and Albert Museum.

 

13. 4. – 10. 9.  Jan Vytiska : Rituál prokletých srdcí /  Centrum současného umění DOX

Sám Jan Vytiska jen těžce zařazuje svou tvorbu do určitého žánru. Přitahuje jej postmoderní magický realismus, ve kterém se prolíná reálná zkušenost s iluzivními prvky snu, mýtu a folkloru a s nádechem popkultury. Svou tvorbu v nadsázce přirovnává k tzv. turbofolku, hudebnímu žánru kombinujícímu balkánský folklor se syntetizátory, jenž v 80. letech rezonoval bývalou Jugoslávií.

 

13. 4. – 29. 6. Little John – Fyzická nemožnost ticha v nepokoji mysli – Úzkost brankáře při penaltě  –  Odpovím ti zítra / Pragovka Gallery

Pragovka Gallery zahájí 13. dubna od 18 hodin další blok výstavního programu. Veřejnosti se otevřou hned čtyři nové výstavy – skupinová výstava Little John pod kurátorským vedením Tey Záchové, výstava slovenského umělce Marka Kvetana Fyzická nemožnost ticha v nepokoji mysli, výstava kreseb Michala Kříže Úzkost brankáře při penaltě a výstava Adély Kostkanové, Lucie Kultové a Veroniky Nemejovské Odpovím ti zítra. Vernisážový večer doplní umělecká performance Viktora Fučka Architektura vnitřních vztahů.

 

18. 4. – 15. 10. Alžběta Jungrová: I believe / Stará prádelna VFN na Karlově náměstí 

Fotografka Alžběta Jungrová se proslavila jako dokumentaristka, v posledních letech se však zaměřila na volnou tvorbu a ztvárňování emocí skrze ženské objekty. K příležitosti svých 45. narozenin pořádá v prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze svou dosud největší výstavu mapující její tvorbu za uplynulou dekádu. Neotřelý prostor ozdobí fotografie vytištěné na rozličných materiálech, jako jsou textilie, sklo, kov a další.

 

14. 4. – 11. 6. Zabydlená propast / Galerie Display

Výstava zpřítomňuje a usouvztažňuje čtyři umělecká díla, která reflektují konkrétní události válečných konfliktů v bývalé Jugoslávii. Jejich autorky (Sanja Iveković, Jelena Jureša, Šejla Kamerić, Milica Tomić) se narodily v druhé polovině 20. století ve zmíněném, již neexistujícím státě.

Foto se svolením autora – Milica Tomić

 

7.  4. – 29.  10. Domácí umění aneb To jsme doma měli taky / Žebrák

Autoři výstavy ze sdružení Domácí umění z.s., věnující se tomuto fenoménu, se snaží přiblížit jednu zajímavou a dnes již mizející kulturní epochu. Během ní na našem území vznikaly artefakty, které si lidé pro výzdobu svých příbytků zhotovovali vlastníma rukama. Staly se tak důležitým dokladem uměleckého citu, estetického vnímání a řemeslné úrovně projevu výtvarně neškoleného člověka, z níž často vyzařuje upřímná radost z procesu tvoření.

 

 

15. 4. – 28. 5.  Tři Lamři / Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Městské muzeum a galerie ve Svitavách představí výstavu tří významných českých výtvarníků, Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana. I když jsou všichni tři umělci spojeni rodinnými vazbami, jejich tvorba je velmi odlišná a unikátní. Více na www.muzeum.svitavy.cz

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

13. – 29. 4. Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Dá se hodina občanské výchovy vyučovat rapem nebo přímo v galerii? Co kdyby studenti komentovali výstavy a zvali by na ně své učitele? Jak s dětmi mluvit o umělé inteligenci a jak ji kreativně začlenit do výuky? A proč chyba nemusí být špatně? To jsou jen některé z mnoha inspirativních otázek, na které nabízí odpověď Festival umění a kreativity ve vzdělávání.

12. – 25. 4. BALT – Baltské literární týdny / Brno 

 Skandinávský dům pořádá v Brně unikátní festival BALT – Baltské literární týdny. Jedná se o první akci většího rozsahu zaměřenou na Pobaltí a zároveň o jednu z mála příležitostí seznámit se s kulturou baltských zemí u nás. 

 

14. 4.  – 20. 4. Mercedes-Benz Prague Fashion Week / Chuchle Arena Praha

MBPFW představuje práce pečlivě vybraných designérských talentů z České republiky i Slovenska.

18. 4. 18:30 Poznejte svého překladatele: Zdeněk Bartoš & Michal Zahálka / Francouzský institut

Jak se překládá z francouzštiny pro divadlo? Jak při překladu pracovat s dialogem? Kudy vede cesta textu z překladatelova počítače na jeviště? O své zkušenosti se podělí překladatelé z francouzštiny Zdeněk Bartoš a Michal Zahálka za moderování básníka Josefa Straky. Akce je zdarma a v češtině.

19. 4. Pratur ve stínu medvěda. Jaká je současná moldavská próza? / Božská Lahvice

Ve středu 19. dubna můžete být v Božské Lahvici účastníky představení druhého letošního čísla časopisu Plav, tentokrát věnovaného moldavské próze.

 

19. 4. Silicon Hill Open Wednesday – SHOW 2023 / Strahov

Přijďte si opět užít nezapomenutelnou atmosféru tradičního strahovského festivalu pořádaném studenty pro studenty! Vystoupí Sto zvířat a spousta dalších umělců.

19. 4. – 23- 4. Konference Mouvo / Technologické centrum UMPRUM

Akce, kterou pořádá pražské studio Oficina, jako vždy nabídne to nejlepší ze světové scény audiovizuální kultury na průniku grafického designu, animace, filmu a interaktivních technologií.

 

20. 4. Den dřevěné architektury / Nová scéna Národního divadla   ZDARMA

Od 19. dubna do 17. května proběhne na piazzettě Národního divadla kurátorská výstava dřevěné architektury, která se koná v rámci Salonu dřevostaveb, festivalu a výběrové přehlídky současné dřevěné architektury v Čechách a na Slovensku.  Součástí výstavy je také volně přístupná akce s osvětovým záměrem Den dřevěné architektury, která se uskuteční 20. dubna v budově Nové scény Národního divadla při náměstí V. Havla od 13 hod. Vedle veřejných prezentací vybraných architektonických ateliérů a rozhovorů s architekty nabídne přehlídku současných moderních technologií a zajímavých materiálů spojených s dřevostavbami.

 

21. 4. – 23. 4. PPM Quilt Show / Brno

PPM Quilt Show Brno nabídne již 15. ročník renomované mezinárodní textilní výstavy. Hala E brněnského výstaviště představí ve svých rozsáhlých prostorách to nejlepší ze světové, evropské i české textilní tvorby.

 

22.4. Prague Bike Fest  / Výstaviště Praha

Zbrusu nový koncept Prague Bike Fest je akce určená široké veřejnosti a zejména milovníkům cyklistiky. Festival nabídne celodenní program a zážitky pro aktivní rodiny s dětmi, bikery i hobby cyklisty.

22. 4. 9:00 XI. ročník Veterán Párty 2023 / Chvalský zámek

Tradiční setkání příznivců historických vozidel, motocyklů a jiných strojů do r.v.1970 Celodenní program s přehlídkou vozidel, divácké soutěže pro dospělé i děti, vyhlídkové jízdy historickým autobusem, módní přehlídka ve stylu 20-30 let, občerstvení a živá hudba po celý den.

 

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (14. dubna 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

TV tip: 21. dubna ve 20:40 na ČT art –  premiéra hudebního filmu v režii Michala Rákosníka Flamengo Reunion Session – Kuře v hodinkách 50! Ten navazuje na loňské vydání alba Live i speciální koncerty k padesátinám „Kuřete“ a nabízí zajímavou kombinaci dokumentu o vzniku zásadního alba českého rocku a záznamu koncertu pokračovatelů původního Flamenga. 

 

Pro ty, co si chtějí radši v klidu doma číst, tradičně nechybí tip na knihy, tentokrát jsou obě shodou okolností s tématem architektury. S knihou Krištofa Kintery, Sochy domů a dívka s holubicí, nahlédnete do nitra brutalistního světa — od prapůvodních plánů a rešerší přes náročnou výrobu těžkotonážních modelů až po finální jeřábové usazení v ekosystému malého parčíku. Unikátní knižní novinka TINY HOUSE je průvodcem krajinou minimalistického bydlení a představuje první ucelený přehled fenoménu tiny house na českém trhu.

 

A pokud vás naopak váš vnitřní turista nutí na víkend vyrazit ven, máme pro vás pár tipů, co nového se chystá pro tuto sezónu na českých  hradech a zámcích: 


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat