Brno ožije kulturou pobaltí, nebude chybět gastronomie

Litevský studený boršč Šaltibarščiai
Litevský studený boršč Šaltibarščiai

Těsně po Velikonocích zahájí Skandinávský dům v Brně unikátní festival BALT – Baltské literární týdny. Jedná se o první akci většího rozsahu zaměřenou na Pobaltí a zároveň o jednu z mála příležitostí seznámit se s kulturou baltských zemí u nás. Společným jmenovatelem literárních salónů, diskuzí s překladateli, filmové projekce i kulinářských zážitků bude literatura.

Současná situace na Ukrajině sice zvýšila zájem o baltské země, přesto však není české povědomí o Pobaltí příliš hluboké. Litva, Lotyšsko a Estonsko bývají vnímány jako postsocialistické země kdesi na východě a jsou mezi sebou běžně zaměňovány, případně považovány za jeden abstraktní celek. Tyto tři státy toho přitom mají hodně co nabídnout, což ostatně dokazuje nejen jejich rostoucí popularita u cestovatelů, ale i prohlubující se hospodářská, ekonomická i politická spolupráce mezi nimi a Českou republikou.

„Hlavní motivací festivalu je proto přiblížit kulturu Litvy, Lotyšska a Estonska českému publiku. Propagaci severské a pobaltské literatury pro širokou veřejnost se u nás nikdo systematicky nevěnuje, doufáme tedy, že by festival BALT mohl být první vlaštovkou. Návštěvníci akce budou moci poznat, že jsou nám obyvatelé těchto států historicky, kulturně i společensky bližší, než by se na první pohled mohlo zdát,“ vysvětluje Kateřina Běláková z brněnské pobočky Skandinávského domu. Ten festivalem navazuje na dřívější úspěšné akce Putování Pobaltím a Pobaltím skrz naskrz: literárně-cestovatelský večer, které proběhly v prosinci 2021.

Festival BALT zahájí ve středu 12. dubna literární salón pořádaný ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou. O současné literatuře z Litvy, Lotyšska a Estonska, jejích aktuálních autorech a trendech a především překladech do češtiny přijedou do Brna diskutovat překladatelka z litevštiny Věra Kociánová a překladatel z lotyštiny Michal Škrabal. Můžete se těšit na diskuzi nejen o beletrii pro dospělé, ale také o komiksu či dětských knížkách. Debatovat budou mimo jiné o úskalích přibližování baltské literatury českým čtenářům či o tom, jaké je překládat z malých jazyků.

Věra Kociánová

Chybět nebude ani filmová projekce. V rámci cyklu #ReadNordicFilm festival uvede ve čtvrtek 13. dubna tragikomické drama Město na řece (Piļsāta pi upis, 2019), které podle románu lotyšského prozaika Gunarse Janovskise natočil režisér Viesturs Kairišs. Snímek vznikal v české koprodukci a s českou hereckou účastí, postavu židovské dívky Zisly v něm ztvárnila herečka Brigita Cmuntová.

„Snímek pojednává o spletité situaci v Pobaltí za druhé světové války očima písmomalíře Ansise. Film plný absurdních situací, kafkovské atmosféry i lásky ke dvěma osudovým ženám zařazujeme do programu mimo jiné kvůli vzájemné lotyšsko-české spolupráci. Promítáme v originálním latgalském znění s českými titulky a projekci bude předcházet lektorský úvod zaměřený na současnou baltskou literaturu v českém překladu.  Těšit se mohou diváci v Brně i v Praze,“ uvádí Hana Hochmanová, která dramaturgii festivalu připravila.

„Ve středu 19. dubna navážeme literárně kulinářským zážitkem Eat&Read Baltic. Tento koncept patří mezi naše nejpopulárnější pořady a jsme rádi, že se nám podařilo propojit gastronomii a literaturu i při této příležitosti,“ zve Kateřina Běláková. V Místogalerii Skleněná louka návštěvníci akce ochutnají litevské, estonské i lotyšské speciality, a to za doprovodu tematických ukázek ze současné pobaltské literatury v podání herečky Kateřiny Jebavé.

Město na řece

Na Pobaltí bude zaměřen také dubnový Severský literární salón online. V rámci pravidelného cyklu se tentokrát tematicky představí litevský román Ryby a draci, o kterém bude mluvit překladatel z litevštiny, muzikolog a hudební dramaturg Vítězslav Mikeš. Kniha vyšla v roce 2022 v nakladatelství Větrné mlýny a je nominována na Magnesii Literu v kategorii nejlepší překladová kniha. Salón mohou zájemci sledovat online 24. dubna.

Festival zakončí Seversko-baltský pub kvíz, který prověří znalosti účastníků o Pobaltí i o evropském Severu. Čeká na ně 50 otázek rozdělených do 10 okruhů. Jedná se o skvělou příležitost dozvědět se něco nového, ale také užít si zábavu s přáteli. Kvíz se koná také v Praze, a to v sobotu 22. dubna. V Brně proběhne o tři dny později, tedy v úterý 25. dubna.

 

PROGRAM FESTIVALU V BRNĚ:

12. 4. 17.00 Baltský literární salón (Moravská zemská knihovna)

13. 4. 20.00 #ReadNordicFilm: Město na řece (Kino Art)

19. 4. 18.00 Eat&Read Baltic: literárně-kulinářský večer (Místogalerie Skleněná louka)

25. 4. 18.00 Seversko-baltský pub kvíz (Srdcovka Jalta)

Online akce:

24. 4. 20.00 Severský literární salón online: Ryby a draci (online)

OZVĚNY FESTIVALU V PRAZE:

13. 4. 19.00 #ReadNordicFilm: Město na řece (Edison Filmhub)

22. 4. 18.30 Seversko-baltský pub kvíz (Bar Myslíš?)

 

Více informací o festivalu: https://www.skandinavskydum.cz/balt-baltske-literarni-tydny/

Comments

comments

Vyhledat