Tipy na podzimní čtení: vyberte si z titulů oceněných cenou Magnesia Litera

Rozsáhlá publikace etnologa, historika kultury a novináře Martina Rychlíka  Dějiny lidí
Rozsáhlá publikace etnologa, historika kultury a novináře Martina Rychlíka Dějiny lidí

Chladnější dny jsou ideální k tomu ponořit se do světa fascinujících knižních příběhů. Každý z nás se rád začte do jiného typu literatury; pro někoho je četba příjemný relax, pro jiného napínavé dobrodružství a někdo si zase rád vychutná chvilku poezie či se dozví něco nového. Přinášíme vám proto výběr těch nejlepších děl, která letos získala knižní cenu Magnesia Litera a budou skvělými společníky během dlouhých podzimních večerů. Začtěte se do některé z knih a vydejte se na neuvěřitelná dobrodružství, prozkoumejte hlubiny lidských emocí a zažijte nevšední příběhy. Vybrané knihy osloví náročné čtenáře, milovníky detektivek i malé dobrodruhy. 

Lela Geislerová a Martin Mach Ondřej: Zen žen. Jednou se tomu zasmějem

Komika těchto komiksových minipříběhů, stripů, tkví ve vtipném zachycení běžných každodenních rituálů, partnerských a rodinných, jež provázejí neshody i trapasy, cynické glosy i plané mudrování, nechtěné úlety dětí i psychologicky přesně odpozorované reakce dospělých. Přímo pod rukama výtvarnice a autora většiny námětů nečekaně vyrůstají skvělé gagy, pobaví nás nelogické, a přesto reálné reakce postav, které překvapivě vyústí v chápavý životní nadhled. Dramatičnost tu jemně zvýrazňuje trojité zvětšování, přibližování týchž realistických obrázků, u nichž se změní třeba jen pohled lidských očí. Jednotlivé stripy již prošly prověrkou náročného publika časopisu Respekt, soustředění do knihy pak umocňuje význam i účinnost vtipů, cyklus vlastně vytváří uzavřený oblouk. Při listování knížkou nás může napadnout, že by stripům slušelo barevné provedení. I když – strip je vlastně novinový formát, a noviny jsou černobílé… Ostrou kritiku by si pak zasloužil podtitul knihy – Jednou se tomu zasmějem. Zasmáli jsme se totiž nesčetněkrát!  

František Šmehlík: Šelma 

V žánrové kategorii Litera za detektivku uspělo dílo Šelma. Má na svědomí vraždu investigativního novináře a jeho přítelkyně jeden pachatel, nebo byli dva? Jde o politickou vraždu, anebo udeřil po letech sériový vrah? První díl chystané trilogie rozplétá nitky vedoucí nejen do vysoké politiky, ale také do soukromí obou obětí. František Šmehlík vytvořil seversky laděnou detektivku s prvky politického thrilleru, který neztrácí od začátku nasazené tempo a graduje několika překvapivými odhaleními. Román vyniká kromě jiného zajímavě vykreslenou postavou olomoucké vyšetřovatelky Laury Ara i střízlivě popsanou prací policie.

Patrik Banga: Skutečná cesta ven

„Ukazovat, že Rom není jen cigoš z kriminálu nebo pobírač dávek.“ Takové je závěrečné poselství autobiografického chrlení dnes novináře, hudebníka, moderátora a podnikatele v IT. Jeho kolébkou se stal v roce 1982 pražský Žižkov, osudem osobní nonkonformismus a „prokletí své domnělé geniality“, málo se snášející s pojmem integrace, který jej paradoxně bude provázet až do dnešních časů. Jak se potýká cit pro spravedlnost a nesporný umělecký talent s opakovaným prožitkem vyloučenosti, ostentativního nezájmu a štítivosti či přímé diskriminace a policejní buzerace? Autor si nedělá iluze ani o sobě, ani o svém okolí, nese důsledky za svou prostořekost, nebojácnost a rvavost, protože právě to je jeho cesta ven ze společenské segregace a ghetta rasového předurčení. V poslední čtvrtině se sice text motivicky láme, balkánská epizoda jako by ale nakonec představovala právě ono konečné autorské prozření a přijetí vlastní identity. 

Martin Rychlík: Dějiny lidí

Základ rozsáhlé publikace etnologa, historika kultury a novináře Martina Rychlíka tvoří eseje, které vycházely v rámci cyklu Antro v sobotní příloze Lidových novin. „Hodně číst a psát je důležité, ale pro pochopení lidství je nezbytné do světa také osobně vyrážet,“ říká autor v předmluvě. V sedmdesáti třech kapitolách inspirovaných slavnou esejí kulturního antropologa George P. Murdocka, který popsal právě tolik tzv. kulturních univerzálií, jež mají být společné všem lidským seskupením v čase a prostoru, tak nabízí Rychlíkova kniha přehled různosti, a přesto i univerzální stejnosti životů, jak je prožívají lidé, kteří žijí jindy a jinde, ale i tady a teď. Dočteme se v ní třeba to, jak se odehrávají dějiny obědů a večeří, proměňují pohřební rituály či vnímavost k pachům a čistotě, jak mundurucká neschopnost počítat do pěti může vést k odhalení obecných zákonitostí, proč nejlepší vypravěči nikdy nedopovědí příběh do konce nebo jak se čeští vědci díky pokeru dostali na stránky prestižního vědeckého časopisu. Citace z odborné literatury se prolínají s ukázkami z historických dokumentů, s odkazy na umělecká díla i osobní autorovou zkušeností, zábavné vysvětlení složitých teorií s jevy současné popkultury. 

Jana Šrámková: Fánek hvězdoplavec

Oč skromnější rozsahem, o to myšlenkově hlubší, emočně plnější obraz dětství nahlíženého bez růžových brýlí. Příběh malého Fánka z rodiny žijící za hranicí chudoby, který musí den za dnem, rok za rokem bojovat s šedivou každodenností v podivném, napůl vybydleném městě. Především ale bojuje se samotou, s menšími i velkými ztrátami, s pohledem na přepracovanou maminku a všeprostupující touhou po návratu tatínka, který musel z existenčních důvodů odjet za prací do ciziny. Fánek staví mezi sebe a vlastní osamělost hráz fantazie a snu. Díky nim se mu daří aspoň na pár chvil uniknout, jako kapitán lodi překročit obzor dělící moře od oblohy a vyplout mezi hvězdy. Hutný, vpravdě básnický, přesvědčivý příběh vypráví o tíze provázející život, o úzkosti z odloučení, ale také o lásce v rodině, přátelství a hlavně naději. Protože chvíle, kdy doplujeme za obzor přijde, tatínek se vrátí, a bolest z toho, že doma tolik chyběl, lze překonat odpuštěním. Text charakterizuje promyšlená stavba, nic zde nepřebývá ani nechybí. Jana Šrámková váží každé slovo a předává čtenářům příběh románového typu formou strhující básnické prózy.

Václav Dvořák: Písečníci a probuzení krále 

Až se dětem po nástupu do školy omrzí televizní večerníčky, mohou se před spaním spolu s rodiči a staršími sourozenci pustit do sedmdesáti kapitol Vesmírníčku. Putování po sluneční soustavě přináší odpovědi například na otázky, proč to v noci na nebi tolik září, proč ze sopek stoupá k povrchu magma, jak si model sopky vyrobit, proč je uvnitř Země teplo anebo za jakých podmínek by byl možný život na Marsu. Seriózní, a přitom empaticky podaný výklad s prvky dialogu přináší srozumitelné odpovědi s mnoha přirovnáními, která dětem tematiku trefně přibližují, a přitom text neslevuje z nároků na informační obsažnost. Bohaté a důvtipné ilustrace vnášejí do výkladu názornost a také originální humor – naším průvodcem jsou dva „červíci poznání“, kteří stmelují odpovědi v příběh a v komiksových bublinách leckdy podvratně komentují prezentované výsledky dlouholeté vědecké práce. 

Comments

comments

Vyhledat