Tipy na přírodní koupaliště po celé ČR

foto: koupaliště Lhotka
foto: koupaliště Lhotka

Léto v plném proudu, slunce v plné síle, myšlenky na zchlazení někde u vody tak nabírají na obrátkách.

Následující výběr koupališť vám dá slušnou naději na dobře strávenou dovolenou i na krátký výlet. Zapomeňte na přeplněné bazény, vyrazte k lomům, rybníkům a dalším přírodním skvostům. Rozhodně stojí za výlet:

Lom u Mariánského mlýna

Začneme českým „Jadranem“ umístěným v malebné pálavské krajině. Budete-li mít cestu do Mikulova nebo jeho okolí, stavte se v lomu u Mariánského mlýna. Jde o zatopený „kráter“, z něhož ční vápencové skalní stěny omílané průzračně čistou vodou, kde si budete připadat jak v nějakém chorvatském letovisku.  

Veselské pískovny

Dovolenou u moře vám budou připomínat také jezera u Veselí nad Lužnicí. Písčité pláže, příjemné koupání, odpočinek na břehu i nejrůznější sportovní aktivity v podobě plážového volejbalu, fotbálku apod. Dříve se tu těžil štěrkopísek, nyní se tu můžete uvelebit a užít si volné chvíle. Přes léto tu navíc jede bohatý kulturní program. 

foto: Veselské pískovny

Jezero Konětopy

Koupání jak u moře slibuje rovněž přírodní koupaliště Konětopy, které najdete mezi obcemi Konětopy a Dřísy na Mělnicku. Provoz funguje od 7 do 21 hodin a za vstup zaplatíte 80 Kč (za dospělého) nebo 60 Kč (dítě od 6 do 15 let). Odměnou vám za to kromě zasloužené relaxace bude i dostupné občerstvení, sociální zařízení či přívod elektřiny.  

Lom na Kamenném vrchu

Všechna tři předchozí místa mohou mít pro někoho jednu menší „vadu“ na kráse – jsou turisticky oblíbená. Pokud toužíte po intimnějších lokalitách, zkuste lom u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu. Dříve sloužil k těžbě žuly, dnes je vyhledávaným místem třeba pro potápěče, skokany do vody nebo odvážnější plavce. Čistá, lehce tyrkysová voda tu totiž dosahuje hloubky až 21 metrů. 

Kurovický lom

Kurovický lom patří mezi přírodní památky, kam se dlouhá léta nesmělo. Dnes už je toto koupaliště (za poplatek) otevřeno veřejnosti a nabízí skutečně krásné koupání s mléčně modrou vodou a jedinečnou scenérií okolo. Lom se ukrývá asi 1,5 km od obce Kurovice nedaleko Kroměříže. Vede k němu cyklostezka, takže ideální na výlet na kole. 

Pražské skvosty – Džbán, Radotín, Lhotka a další

Pro pražské i mimopražské, kteří se nedostanou daleko za město, tu máme tipy v podobě Hostivařské přehrady (Praha 10), přírodní koupaliště Džbán (uprostřed Divoké Šárky, Praha 6), známý Biotop Radotín (Praha 5) nebo Koupaliště Lhotka (Praha 4). Všude se platí vstupné. V trošku delší (ale pořád zvládnutelné) vzdálenosti od Prahy se nachází třeba Přírodní koupaliště Vyžlovka (Praha Východ). 

foto: Biotop Radotín


Pokud hledáte koupání ve vaší blízkosti, mohla by se vám hodit mapka Swimplaces. Tuhle největší databázi přírodního koupání teď najdete na platformě Mapotichttps://www.mapotic.com/swimplaces a může se pro vás stát dobrým zdrojem inspirace. Máte-li sami nějaká osvědčená místa, kam se každé léto rádi vracíte, určitě se o ně s námi podělte. 


Přečtěte si také naše loňské letní tipy na Prahu

Comments

comments

Vyhledat