Tipy na týden 12. – 18. srpna: Roztoč, čaj a cibule
Foto: ELMA je umělecký pseudonym mladé textařky a zpěvačky Elišky Markové z malé vesnice u Chlumce nad Cidlinou, která v současné době bydlí ve Velké Británii. Vystoupí 14. 8. v rámci série open air koncertů Check it Na Výstavišti.
Co neminout a kam zajít?
Náš výběr akcí na celý týden:
→ Kina → Hudba, divadlo, tanec → Výtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce
12. 8. Tohle je náš svět / Letní kino zeď (MeetFactory)
13. 8. Léto s Tildou Swinton – Orlando / Bio Oko
Osobitý román Virginie Woolf Orlando nalezl kongeniální aktualizovaný odraz ve stejnojmenném filmu Sally Potter. Jde o fiktivní životopis anglického šlechtice, od doby královny Alžběty do současnosti, jehož subjektivní čas zkoumá změny, které nastaly v historii vztahu pohlaví.
14. 8. 21:30 Prvok, Šampón, Tečka a Karel / Letní kino Heroldovy sady
V příběhu “Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla” si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. Rozhodnou se řešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. Zjišťují, co znamená být opravdový chlap, jak zabránit ztrátě ideálů a snů. Pokouší se najít odvahu udělat něco bláznivého jako v mládí nebo aspoň vždy říkat, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč.
15. 8. Horizont události / Aero
Kultovní sci-fi horor, který odstartoval plodnou kariéru mistra campových blockbusterů Paula W.S. Andersona a představil divákům zcela nové rozměry hrůzy.
Kompletní programy vybraných kin: Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / Ponrepo / Kino BALT / Francouzský Institut
12.8. CocoRosie / Archa+
6. 8. Glitterer / Underdogs‘
13. 8. Elma / Výstaviště Holešovice
13. 8. 19:00 KONCERT /Čítárna Unijazz
Akustický koncertní program komponovaný na základě otevřené výzvy. Zahrají začínající i zavedená jména hudební scény.
15. – 19. 8. Roztoč Fest / Raketová základna Bratronice
I letos se můžete těšit na koncerty a DJs, vystoupení českých i zahraničních umělců, workshopy všeho druhu (celkem 80 workshopů!), umělecké instalace, fire space, divadelní představení, soutěže a všelijaké další těžko popsatelné formy nespoutané zábavy, které jinde nenajdete.
16. 8. UGOT / prostor za Fuchsem
Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty
Neinvazivní umělecké intervence, interaktivní zóny a sezonní práce v zahradách Zámku Troja. „Oslovení umělci a umělkyně umísťují své práce do prostoru labyrintu tak, aby je návštěvníci mohli vnímat jako součást prostoru zahrady a jejího okolí. Díla tematizují jak prostor labyrintu, tak také sousedícího zámku a nabízejí možnost vnímat tato prostředí v nových souvislostech. Mezi umělci a umělkyněmi, jejichž díla je již nyní možné v labyrintu Zámku Troja potkat, jsou studenti uměleckých škol, ale třeba i jejich pedagogové.“
1. 8. – 1. 9. NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÉ KNIHY ROKU 2023 / MUD Benešov, Šímova síň
Ani letos MUD* nemine tradiční výstava vítězných titulů prestižní ceny Nejkrásnější české knihy roku. V 59. ročníku soutěžilo celkem 305 projektů v 7 hlavních kategoriích, a kromě nich bylo uděleno ještě 5 speciálních cen. Oceňován je nejen současný knižní design, ale také kvalita a originalita polygrafického a knihařského provedení.
17.8. se otevře nová galerie:
5. 8. – 28. 8 Jana Stachová: Lesataj / Mokropeská kaplička
26. 7. – 29. 9. Shapeshift Spaceship / MeetFactory
Projekt Shapeshift Spaceship ustavuje emancipační umělecký žánr transfuturismus a utváří science fiction vizi meziplanetární utopické queer budoucnosti osvobozené od nerovností, útlaku a předsudečnosti. Výstava v Galerii MeetFactory je hlavním výstupem široce pojatého spekulativního projektu, jehož dalšími kapitolami bude vydání hudební kompilace, doprovodné publikace a také srpnový hudební event/party v prostorách MeetFactory. Autorem výstavního projektu a textů je interdisciplinární umělec, kurátor a kritik Šimon Kadlčák.
26. 7. – 22. 9. Nová hmota: studenti a absolventi ateliéru kresby AVU Jiřího Petrboka / Galerie Portheimka
21. 7. – 31. 8. Alžběta Jungrová – Zrcadlení / reflection / Galerie Josefa Jíry v Boučkově statku
2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 František Bílek: Cesta k Předsíni chrámové / Bílkova vila
Výstava představuje ranou tvorbu secesního symbolisty Františka Bílka. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909).
18. 7. – 30. 8. Ivana Šáteková: Jeřábnice v kožichu / Karpuchina Gallery
Ve své práci Šáteková převážně zmiňuje negativní nebo málo reflektované problémy, které se vyskytují ve slovenské společnosti. V průběhu let se zabývala otázkami sexismu, misogynie, rasismu, fašismu a xenofobie. Na výstavě představené v Karpuchina Gallery skrze rozpravu vlastní rodinné historie, přináší divákům možnost introspekce a zamyšlení nad původem a důsledky skrytých úrazů.
31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž
Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.
9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE / Centrum současného umění DOX
Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.
Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque
Až do 24. listopadu trvá Bienále v Benátkách:
Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy
14. 8. v 17:30 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem
Zavzpomínáme na Jiřího Šlitra, který by letos oslavil sto let, ale také na řadu dalších literátů, hudebníků, herců, výtvarných umělců a dalších osobností veřejného života, často mezinárodního významu, kteří jsou zde pochováni: na rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda, architekta Jana Kotěru, výtvarníka Jiřího Koláře a mnohé další. Provede vás Kateřina Svobodová Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).
16. – 18. 8. Cibulové slavnosti / Laa an der Thaya
16. – 18. 8. Čajomír fest / Malá Lečice u Mníšku pod Brdy
Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.
Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève / unsplash.