Tipy na týden 13. – 19. května: Radio 1 v Unijazzu, Open House a japonský tanec

V divadle Laterna magika vystoupí 15. 5. v rámci v rámci festivalu Laterna fest jeden z nejvýraznějších tanečních souborů stylu Butó - Sankai Juku. / Foto Elian Bachini
V divadle Laterna magika vystoupí 15. 5. v rámci v rámci festivalu Laterna fest jeden z nejvýraznějších tanečních souborů stylu Butó - Sankai Juku. / Foto Elian Bachini

 

Co neminout a kam zajít?

 

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

13.-19.5. Open House Praha

18. 5. Živý přenos z Berlínské filharmonie: Brucknerova Třetí symfonie / Goethe-Institut Prag

Goethe-Institut nabídne v květnu živý přenos z Berlínské filharmonie: 18. května od 19:00 to bude živý přenos Brucknerovy Třetí symfonie, a to v její původní podobě z roku 1873. Za pultem Berlínských filharmoniků bude François-Xavier Roth.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

13. 5. CULTURA TRES / MODRÁ VOPICE

13. 5. Underground Comedy: Nesem vám noviny / Rock Café

Komici ze skupiny Underground Comedy představují skoro nový formát zábavného večera Nesem vám noviny, ve kterém vás provedou událostmi z uplynulého měsíce v Česku i v zahraničí. Formou kvízové soutěže se společně pozastaví nad tím, co hýbalo a dosud hýbe veřejným děním.

13. 5.  8 Pipers For Philip Glass (Francie) / Aki Rissanen: Omniwerk Impressions (Finsko) / Palác Akropolis

15. 5. Wille & The Bandits / klub Zasekávák

14. 5. Big brain / Bike Jesus

14.5. Shabazz Palaces / Meetfactory

15. 5. Sankai Juku: Utsushi / Laterna Magika

15. 5. Fotocrime / Bike Jesus

15. 5. Drahla, sinks / Underdogs

16. 5. Matt Schofield trio / Palác Akropolis

16. 5. CALIGULA’S HORSE / ROCK CAFÉ

18. 5. King Gizzard & the Lizard Wizard / Forum Karlín

18.6. Blind Künstler w/ Delaney Davidson (NZ)Kabinet Múz

19.6. Blind Künstler w/ Delaney Davidson (NZ) and Adrian T. Bell (CZ) / Klub Varšava

19.5. Psyclon Nine / Futurum

19. 5. CENTINEX, KORPSESOTURI / MODRÁ VOPICE

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

od 16. 5. SAMI SPOLU a SOULAD / Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Na výstavě SAMI SPOLU se představí 28 tvůrců tří generací z Česka, Bulharska, Polska a Slovenska. Vystavená díla hovoří o vztazích mezi lidmi, materiály, tvary, technikami nebo barvami. Výstava SOULAD je věnovaná tvorbě výtvarníka Františka Janáka a jeho hostů – Martiny Janákové a Aleny Matějky, které spojuje přístup k tvorbě, sklářská škola v Kamenickém Šenově a Vysočina, kde všichni žijí.

4. 5.  –  28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech

Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.

3. 5. – 3. 11. Jízda / Centrum současného umění EPO1, Trutnov

Výstava se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka. V bývalé elektrárně se představí tvorba více než čtyř desítek umělců několika generací. Jde o dosud nejrozsáhlejší přehlídku, jaká kdy byla fenoménu kol a cyklistiky věnována v českém i mezinárodním měřítku. Řada objektů a obrazů vznikla přímo pro tuto příležitost a bude mít v unikátním prostředí industriální galerie premiéru.

 

12. 4. – 25. 5.  SOUOSTROVÍ / ARCHIPELAGO 13 *A3 / Galerie UM

Výstava Ateliéru architektury III UMPRUM Souostroví / Archipelago 13 *A3 představuje práce – architektonické modely studentů, absolventů i pedagogů ateliéru za uplynulých 13 let pod vedením prof. Imricha Vaška.

Souostroví / Archipelago v galerii UM UMPRUM / Foto Johana Pošová

 

 

22. 3. – 29. 9. Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji / Veletržní palác

Mezinárodní skupinovou výstavu „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ připravila NGP ve spolupráci s Kunsthalle Vídeň a Muzeem současného umění Skopje (MoCA). Právě ze sbírky ve Skopji a z historického a politického kontextu jejího vzniku projekt vychází.

 

8. 3. – 26. 5. IVANA LOMOVÁ: Ticho / Oblastní galerie Liberec

Monografická retrospektivní výstava Ivany Lomové zahrnuje malby z cyklu Pod dekou (2000), Samota (2009), Kavárny (2010), Cestující (2012) nebo Praha (2021). Autorka interpretuje svou malbou svět kolem sebe bez nadsázky, neokázale, bez příkras – obrazy každodennosti, ale až s výjimečnou odvahou zprostředkovat divákům tyto obrazy malebnou fotooptikou.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

13. 5. 19:00 RADIO 1 NABLÍZKO #3: EŠUS / Čítárna Unijazz

V dalším oživlém pořadu ze série Radio 1 nablízko Vám představí svoji cestopisně hudební dvouhodinovku moderátor a DJ Strýček Míša. Tentokrát bude v rámci pořadu Ešus místo svého hosta sám vzpomínat na svoje dobrodružné výpravy, kteréžto vzpomínky budou proloženy hudbou a povídáním s moderátory Jerrym a Janou.

 

13.  – 19. 5. Open House Praha

Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května 2024. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní festival zdarma 115 budov a prostorů na celém území hlavního města. Seznam otevřených budov je zveřejněn na www.openhousepraha.cz/festival-2024/.

 

15. 05.  16:30 Kafe s farářem / Atrium Žižkov

Výjimečně třetí středu v měsíci můžete přijít na Kafe s farářem nebo farářkou a probrat záležitosti lehké i těžké, osobní i společenské, světské i duchovní. Tentokrát se na vás těší Daniel Majer z Církev československé husitské Vinohrady.

17. 5. Majáles Ostrava 2024 / Slezskoostravský hrad

Majáles Ostrava bude opětovně zaměřen na kvalitní hudební produkci, doprovodné aktivity a celkově bohatý kulturní program.

17. – 19. 5. Máme otevřeno

Máme otevřeno je komunitní festival otevřených kulturních míst na Sedmičce. Během něj můžete navštívit galerie, umělecké dílny, muzea, designové obchody, kreativní centra a další kulturní organizace, které pro své návštěvníky připravily zajímavý program zdarma. Zažijte pražský Art District 7 zblízka! Kompletní program najdete zde 

18. 5. Brněnská muzejní noc

Brněnská muzea, galerie a další objekty nabídnou bohatý program v čase, kdy mají běžně zavřeno. Od šesti hodin až do půlnoci tak mohou zájemci navštívit celkem 28 institucí a více než 50 lokalit. Více na www.brnenskamuzejninoc.cz

18. 5. Sraz majitelů motocyklů Ducati / Olympia Brno

18.–⁠19.  5.  Dyzajn market Máj / Výstaviště Praha, Holešovice

 

6. – 26. 5.  Jarní chřestové menu / Chateau Ctěnice

Romantická zámecká restaurace Chateau Ctěnice, která se nachází v Zámeckém areálu Ctěnice na severovýchodní hranici Prahy, nabídne milovníkům dobrého jídla od pondělí 6. do 26. května speciální jarní chřestové menu plné jedinečných pokrmů z Českého chřestu z farmy Hostín u Vojkovic na Mělnicku.  O víkendu 11.-12. května restaurace nabídne brunch na romantickou oslavu Dne Matek

 


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat