Tipy na týden 18. – 24. listopadu: Das Filmfest online, poezie v Punctu a zpěv ptáků v Liberci
Titulní foto: Festival Das Filmfest nabízí od výběr filmů zdarma online, například dokumentární snímek Dancing Pina, který je oslavou umění choreografky Piny Bausch, k jejímuž odkazu se hlásí mladá generace tanečníků – ať už je jejich specializací street dance nebo klasický balet.
→ Kina → Hudba, divadlo, tanec → Výtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce
15. 11. – 25. 11. Das Filmfest – online
Po úspěšné cestě kinosály v Praze, Brně a Olomouci nabízejí pořadatelé od pátku 15. listopadu do neděle 24. listopadu zdarma online festivalové ozvěny. Z pohodlí domova tak filmoví fanoušci mohou sledovat výběr desítky oceňovaných hraných i dokumentárních filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, které byly na festivalu uvedeny v letošním roce i v předchozím ročníku.
25. 10. – 7. 12. Dětský filmový festival Malé oči
Vezměte své přátele, děti, rodinu a vyrazte na 11. ročník dětského filmového festivalu Malé oči. Letos budou malé divačky a diváci pod dohledem Strážců světů. Program nabídne projekce snímků jak pro mladší děti (od 5 let), tak pro starší (od 10 let).
Kompletní programy vybraných kin: Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / Ponrepo / Kino BALT / Francouzský Institut
18. 11. Cradle of Filth / Lucerna Music Bar
18.11. Crossscurrents Trio: Zakir Hussain, Dave Holland, Chris Potter (Indie, UK, USA) /Sál Pražské konzervatoře
19. 11. Twin Tribes / Fuchs 2
20.11. Witch n Monk / Punctum
21. 11. ALCEST / ROXY
21. 11. Thisquietarmy, Tom Malmendier / Punctum
21. 11. Mr Symarip / Malostranská beseda
21. 11. Los Bitchos / Palác Akropolis
22. 11. Molchat Doma / Lucerna Music Bar
22. 11. Agata Sinarska a Miradonna Sirkka / Punctum
24. 11. Hang Massive (UK, Švédsko) / Divadlo Archa
24. 11. Jessica Pratt / Futurum
24. 11. Clock DVA (celé album Buried Dreams) / Akropolis
24. 11. Hang Massive (UK, Švédsko) / ARCHA+
24. 11. Mezinárodní festival Případ pro Sociálku / Venuše ve Švehlovce
Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty
15. 11. – 8. 12. A další den / GALERIE JELENÍ
Emma Balcarová, Šimon Chlouba, Marika Krčmářová, Ljuba Šlechtová
22. 11. – 23. 2. 2025 Jindřich Zeithamml / Galerie Benedikta Rejta Louny
Jindřich Zeithamml patří mezi klíčové postavy současné sochařské scény s mezinárodním přesahem. Po vyloučení z Akademie výtvarných umění v Praze v roce 1968 a následné emigraci do Německa se stal studentem Kunstakademie Düsseldorf, kde studoval pod vedením profesora Norberta Krickeho. Ve své abstraktní tvorbě vychází Jindřich Zeithamml ze základních geometrických útvarů čtverce a kruhu.
2. – 28. 11. Tiše usilovat o krásu / Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1
Tradiční řemeslo a lidové umění pojaté současnými designéry přiblíží široké veřejnosti unikátní výstava Tiše usilovat o krásu. Od 2. do 28. listopadu bude v pražské Galerii 1 k vidění více než 40 exponátů, na kterých spolupracovali mistři řemesel a designéři. Společně vytvořili předměty, které přibližují zapomenutou symboliku zvykoslovných předmětů spojených s obřady, zvyky a magií.
8. 11 – 9. 2. 2025 Hudbu jak vesmír rozlehlou, širou jak poledne /Oblastní galerie Liberec
Hudbu jak vesmír rozlehlou, širou je poledne“ představuje díla deseti umělců, kteří se zabývají tématy udržitelnosti, ekologie a přírodních procesů. Mezi vystavujícími jsou Jan Fabián se svou upcyklací, duo Brabcová-Šrubařová s konceptem muse-ecology a Hana Puchová s malbami o ptačím životě. Výstava zahrnuje také díla Pavla Jestřába, Michala Kindernaye a Olgy Karlíkové zaměřená na naslouchání ptákům, stejně jako práci Magdalény Manderlové zkoumající biodiverzitu mokřadů.
8. 11 – 16. 2. 2025 Skupina 7 / Oblastní galerie Liberec
Skupina 7 byla založena v roce 1959 sedmi libereckými umělci různých výtvarných oborů (Jiří Seifert, Vladimír Komárek, Josef Hýsek, Vladimír Křečan, Vladimír Sobolevič, Jiří David a Miloslav Jágr), k nimž se později připojili Pavel Šulc a Ladislav Oliva. Skupina aktivně vystavovala až do roku 1967, především v Severočeském muzeu v Liberci, ale také v Praze, Děčíně, Brně a Olomouci, přičemž celkem uspořádala 11 výstav. Nová výstava v liberecké galerii představí přibližně padesát děl, zastupující tvorbu všech členů skupiny. Expozice nabídne návštěvníkům pohled do umělecky uvolněných 60. let v Liberci.
21. 11. – 6. 4. 2025 Orhan Pamuk: Útěcha věcí / DOX
Literární dílo tureckého spisovatele a nobelisty Orhana Pamuka je uznávané po celém světě, jeho výtvarná tvorba však dosud zůstávala širší veřejnosti neznámá. Výstava Útěcha věcí nabízí poprvé vhled do autorova výtvarného, konceptuálního i fotografického díla, které je dokladem Pamukova celoživotního zájmu o vztah literatury a výtvarného umění a ve kterém jsou zároveň patrné dva výrazné a nevyčerpatelné zdroje inspirace: literatura včetně vlastní románové tvorby a autorův rodný Istanbul s pohnutou a velkolepou historií sahající od Osmanské říše přes Tureckou republiku až po zánik tradice v ruinách současnosti.
8. 11. – 2. 3. 2025 École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž / Národní galerie Praha, Valdštejnská jízdárna
11. 11. – 12. 12. Pavel Šmíd: Soumrak Bohů
2. 11. – 1. 12. Černé třešně / Galerie Pekelné sáně Kroměříž
Výstava Černé třešně prezentuje díla umělců, kteří se zúčastnili stejnojmenného sympozia. Sympozium Černé třešně probíhalo od 14. 10. a během tří týdnů se ho v nově vybudovaných ateliérech účastnili absolventi Akademie výtvarných umění v Praze: Matyáš Maláč, Jiří Marek, Karolína Netolická a Václav Buchtelík, absolvent Výtvarného oboru Ostravské univerzity. Jako host se k nim připojila Zuzana Pernicová. Díla těchto umělců jsou ke zhlédnutí v nových ateliérech naproti Galerie Pekelné sáně na Malém vale na stejnojmenné výstavě nazvané Černé třešně. Totožného tématu se každý z umělců chopil po svém a přetvořil ho do nezaměnitelných obrazů a pláten, v nichž se snoubí inspirace z nového prostředí i daného námětu.
6. 11. – 29. 11. DUO NEONE 3, Michal Škapa, Michal Cimala / Galerie Dolmen
7. 11. – 29. 12. NORRØN: RENAVIGACE / REGENERACE / Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice
Poslední výstavou tohoto roku představujeme v českobudějovickém Domě umění tvorbu poměrně mladého, ale již velice respektovaného architektonického studia NORRØN z Kodaně. NORRØN se vyznačují silným smyslem pro místo a přístup ke kontextu. Nejedná se jen o smysl pro přírodu a krajinu, které se velmi intenzivně věnují, ale dokáží adekvátně reagovat na specifiku a charakteristiku všech míst, což považují za nezbytnost svých projektů.
1. 11.–11. 1. 2025 Nikola Čulík: Dopis dívce |kresby z let 2023–2024| / [ca independent space
Nikola Čulík je bravurním kreslířem (studoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru Jitky Svobodové), ale jeho bravura se v žádném případě nepovyšuje nad smysl/téma jeho díla. Proto u něj často vidíme i malé formáty precizních kreseb, které dokazují, že velké dílo nemusí být rozměrné svým formátem. I v případě této výstavy, která svým názvem poněkud demaskuje původ cyklu, tomu nebude jinak a autor diváka uvede do svého světa, v němž sugestivní ztvárnění jeho úvah, mívá občas melancholický závoj. Kurátor: Michal Ožibko
25. 10. – 26. 11. USED / Kolbenova vila na Vinohradech
29. 10. – 2. 2. 2025 Křišťálová zahrada / Botanická zahrada Praha
Podzimní a zimní expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Během dne si návštěvníci užijí kouzlo skla nasvíceného slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou svědky fantastické hry světel a hudby.
25. 10. – 9. 2. 2025 Návratný průzkum: Ostrava / GHMP, Městská knihovna, 2. patro
V devadesátých letech se ke slovu dostává řada nových autorů a tvůrčích přístupů. Dochází tím k proměně celého uměleckého prostředí. Jeho podobu výrazněji, než kdy dříve utvářejí periferní regionální celky. Jedna z takovýchto scén na území bývalého Československa vznikla rovněž v Ostravě. O jejím významu svědčí i to, že se v ní pohybovali například skupina Kamera skura nebo Jiří Surůvka, kteří mimo jiné zastupovali Českou republiku na Benátském bienále v letech 2001 a 2003. Ty, ale i další významné autorské osobnosti, jako například Daniela Balabána či o generaci mladší Pavlu Malinovou, představuje výstava v jednotném rámci.
27. 10. – 26. 2. 2025 STROJE NA UMĚNÍ – Architektura pařížských uměleckých ateliérů 20. století / Winternitzova vila
Hlavní město Francie je považováno v kontextu historického vývoje výtvarného umění za jedno z nejdůležitějších center umělecké tvorby vůbec. Paříž byla především v moderní éře výkladní skříní avantgardy 20. století, která dodnes ve městě žije prostřednictvím slavných uměleckých sbírek nebo některých stále autenticky zachovalých uměleckých ateliérů a studií. Druhá výstava letošního kurátorského cyklu pojednávajícího o propojení výtvarného umění a architektury představuje fotografický soubor zobrazující rozmanité umělecké ateliéry, které si v Paříži a jejím okolí nechali během 20. století postavit někteří slavní, ale i zcela zapomenutí umělci.
19. 10. – 25. 1. 2025 Cizinecká legie / Popmuseum
Dvojjazyčná výstava Popmusea s názvem Cizinecká legie představuje takřka všechny ty bystré ženy a muže, kteří za posledních skoro sto let přišli z různých koutů světa, aby zanechali svou stopu v historii popu (tuzemského).
10. 10. – 13. 1. 2025 United Visual Artists (UVA): Strange Attractions / Kunsthalle Praha
Kunsthalle Praha a Signal Festival již potřetí společně odhalují nový projekt audiovizuálního umění. Publiku se představí dobře známý londýnský umělecký kolektiv United Visual Artists. Výstava Strange Attractions otevírá 10. října jako součást Galerijní zóny Signal Festivalu. UVA přináší rozmanité dílo, které spojuje nové technologie s tradičními médii. Vizuály připravovali třeba pro hudebníky Jamese Blakea nebo Massive Attack.
27. 9. – 30. 3. 2025 Libuše Jarcovjáková / NGP
Retrospektivní výstava představí tvorbu fotografky, která přes půl století přirozeně a živelně mapuje svůj život a blízké okolí. Výstava uvede stěžejní okruhy její bohaté fotografické tvorby: první volné cykly z Prahy ze sedmdesátých let minulého století věnované zkoumání vlastní identity, nočnímu životu a slavnému LGBTQ+ baru T-Clubu doplňují práce fotografky s romskou, vietnamskou a kubánskou menšinou z osmdesátých let 20. století. Výstava sleduje umělkyni, její úspěchy, nezdary a hledání sama sebe nejen v bývalém Československu, ale mapuje i její návštěvy Japonska, odchod do Západního Berlína, pád železné opony a návrat do Prahy v devadesátých letech.
5. 9. – 5. 1. 2025 Antony Gormley / Pavla Melková / Galerie Rudolfinum
Galerie Rudolfinum přináší projekt silného tvůrčího sdílení mezi britským umělcem Antonym Gormleym a českou architektkou a autorkou poetických textů Pavlou Melkovou. Gormley i Melková se snaží zintenzivnit naše smyslové vnímání míst, která obýváme, a prohloubit naši reflexi způsobů, jakými vyplňujeme prostor a jak reagujeme na objekty kolem nás. Gormleyho sugestivní prostorové instalace a sochy jsou rámovány jeho kresbami a pohlcujícími obrazy vnímání prostředí, které ve svých poetických textech vytváří Melková. Jejich díla tak společně mapují a aktivují vnitřní, percepční a architektonické prostory.
2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 František Bílek: Cesta k Předsíni chrámové / Bílkova vila
Výstava představuje ranou tvorbu secesního symbolisty Františka Bílka. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909).
Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy
16. 11. Mezinárodní večer festivalu Den poezie / Punctum
24. 11. Krampus Show / Výstaviště Holešovice
14. 11. – 18. 12. Objev Švédsko / Vnitroblock
Druhá prodejní výstava věnovaná švédskému výtvarnému umění, fotografii, bytovému designu a architektuře.
Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève / unsplash.