Tipy na týden 20. – 26. května: manýristé, Ztracený svět s hudbou a Svět knihy

Jacob Hoefnagel podle Jorise Hoefnagela: list z cyklu Archetypa studiaque, 1592, kolorovaný mědiryt a lept © Národní galerie v Praze
Jacob Hoefnagel podle Jorise Hoefnagela: list z cyklu Archetypa studiaque, 1592, kolorovaný mědiryt a lept © Národní galerie v Praze

 

Co neminout a kam zajít?

 

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

Jen řeka teče / Distribuční premiéra 23. 5.

Devadesátá léta, město Banpo, čínský venkov. U řeky je nalezeno ženské tělo. Vyšetřování vraždy vede Ma Zhe, šéf kriminální policie, a velmi brzy zatýká domnělého pachatele. Jeho nadřízení se rychle chtějí pochlubit svým úspěchem, několik indicií ale přiměje Ma Zhea, aby se hlouběji ponořil do tajemného jednání svých spoluobčanů. Režisér Wei Shujun si osobitým a jízlivým způsobem pohrává s detektivním žánrem. Jeho třetí celovečerní film (po snímcích Striding Into The Wind a Ripples Of Life) je adaptací povídky Yu Hua Mistakes By The River.

21. 5. | 19:00 Nežádoucí / Edison Filmhub

Film Ladje Lyho Nežádoucí následuje diskuze s odborníky na problematiku sociálního bydlení, kterou pořádáme ve spolupráci s Centrem architektury a městského plánování CAMP.
Diskutovat budou:
Lucie Para z kanceláře strategií a politik udržitelnosti IPR Praha
Vojtěch Kubát, specialista v oblasti dostupného bydlení na MMR
Barbora Bírová, ředitelka Platformy pro Sociální bydlení

24. 5. 2024 | 20:00 Ztracený svět / Edison Filmhub

Dalším hitem mezi němými filmy s živou hudbou je klasika Ztracený svět. Vydejte se s námi na cestu do prehistorie, která v příběhu sira Arthura Conana Doylea (který si ve snímku také osobně zahrál) otřese základy celého civilizovaného světa. O parádní atmosféru se postará živý hudební doprovod Iana Mikysky a Jana Pudláka.

Nová kolekce dokumentárních filmů / KineDok

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

20. 5.  Malika Tirolien (Guadeloupe, Kanada) / Palác Akropolis

21. 5. Deux Nouvelles Erreurs / Punctum

21. 5. The Reverend Peyton’s Big Damn Band / Lucerna Music Bar

21. 5. THE CASSANDRA COMPLEX / PALÁC AKROPOLIS

21. 5. EXHORDER / MODRÁ VOPICE

21. 5. ICHIKA NITO / ROCK CAFÉ

22. 5.  Jones Jones – Larry Ochs, Vladimir Tarasov, Mark Dresser (USA) / Punctum – Krásova

22. 5. Delvon Lamarr Organ Trio / US / Lucerna Music Bar

23. 5. RuinsZu (Japonsko, Itálie) / Palác Akropolis

23.5. Ocie Elliott / Futurum

23. 5. Nu Jazz / Punctum

23. 5. Ocie Elliott / Futurum

24. – 26.5 Festival PonavaFest  / park Lužánky, Brno

24. 5. Atol Atol Atol / Underdogs

25. 5. Claire Rousay / Vila Štvanice

26. 5. 15:00 Orchestr Nadačního fondu Harmonie: Přijďte si s námi zahrát / Střelecký ostrov

 

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

17. 5. – 11. 8. Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu / Valdštejnská jízdárna 

 

od 16. 5. SAMI SPOLU a SOULAD / Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Na výstavě SAMI SPOLU se představí 28 tvůrců tří generací z Česka, Bulharska, Polska a Slovenska. Vystavená díla hovoří o vztazích mezi lidmi, materiály, tvary, technikami nebo barvami. Výstava SOULAD je věnovaná tvorbě výtvarníka Františka Janáka a jeho hostů – Martiny Janákové a Aleny Matějky, které spojuje přístup k tvorbě, sklářská škola v Kamenickém Šenově a Vysočina, kde všichni žijí.

4. 5.  –  28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech

Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.

3. 5. – 3. 11. Jízda / Centrum současného umění EPO1, Trutnov

Výstava se zaměřuje na ztvárnění bicyklů a jejich role v životě člověka. V bývalé elektrárně se představí tvorba více než čtyř desítek umělců několika generací. Jde o dosud nejrozsáhlejší přehlídku, jaká kdy byla fenoménu kol a cyklistiky věnována v českém i mezinárodním měřítku. Řada objektů a obrazů vznikla přímo pro tuto příležitost a bude mít v unikátním prostředí industriální galerie premiéru.

 

12. 4. – 25. 5.  SOUOSTROVÍ / ARCHIPELAGO 13 *A3 / Galerie UM

Výstava Ateliéru architektury III UMPRUM Souostroví / Archipelago 13 *A3 představuje práce – architektonické modely studentů, absolventů i pedagogů ateliéru za uplynulých 13 let pod vedením prof. Imricha Vaška.

Souostroví / Archipelago v galerii UM UMPRUM / Foto Johana Pošová

 

 

22. 3. – 29. 9. Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji / Veletržní palác

Mezinárodní skupinovou výstavu „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ připravila NGP ve spolupráci s Kunsthalle Vídeň a Muzeem současného umění Skopje (MoCA). Právě ze sbírky ve Skopji a z historického a politického kontextu jejího vzniku projekt vychází.

 

8. 3. – 26. 5. IVANA LOMOVÁ: Ticho / Oblastní galerie Liberec

Monografická retrospektivní výstava Ivany Lomové zahrnuje malby z cyklu Pod dekou (2000), Samota (2009), Kavárny (2010), Cestující (2012) nebo Praha (2021). Autorka interpretuje svou malbou svět kolem sebe bez nadsázky, neokázale, bez příkras – obrazy každodennosti, ale až s výjimečnou odvahou zprostředkovat divákům tyto obrazy malebnou fotooptikou.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

 

Dny soukromých hradů a zámků:

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

20. 5. v 17:30   Procházka Malvazineckým hřbitovem

Hřbitov, který vznikl podle návrhu architekta A. Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými náhrobkya množstvím zde pochovanýchvýznamných osobností – např. Jakub Arbes, Ladislav Klíma, Jiří Karásek ze Lvovic, Milan Machovec, Egon Bondy, Růžena Vacková, Ondřej Sekora a mnozí další. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (ulice U Smíchovského hřbitova).

21. 5. v 17:30 Procházka Břevnovským hřbitovem

Na hřbitově, na kterém začali pochovávat benediktini z nedalekého kláštera, najdeme místa posledního odpočinku takových osobností, jakými byli arciopat Anastáz Opasek, Karel Kryl, filozof Jan Patočka, hudebník Pavel Jurkovič, klavírista Ivan Moravec, novinář Ivan Medek a mnoho dalších. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány v ulici U Vojtěšky.

22.5 . Underground Comedy: Showdown Nikoly Džokiče / Rock Café

Show ostrá jako nebroušený diamant. Můžete se sice pořezat, často na to není pěkný pohled, ale někde tam uvnitř pod nánosem bahna se možná skrývá pravý poklad. Nebo taky ne. Právě tady, na OPEN MIC večerech s Nikolou Džokićem, předvedou nový vybraní komici své materiály.

23.–26. 5.  Svět knihy Praha / Výstaviště Praha, Praha 7

 

25. 5. Žižkovské mezidvorky 2024

Událost pro všechny, které zaujala tajuplná žižkovská atmosféra, společně s jeho zajímavou historií a současnou proměnou v kulturně bohatou část města.

6. – 26. 5.  Jarní chřestové menu / Chateau Ctěnice

Romantická zámecká restaurace Chateau Ctěnice, která se nachází v Zámeckém areálu Ctěnice na severovýchodní hranici Prahy, nabídne milovníkům dobrého jídla od pondělí 6. do 26. května speciální jarní chřestové menu plné jedinečných pokrmů z Českého chřestu z farmy Hostín u Vojkovic na Mělnicku.  O víkendu 11.-12. května restaurace nabídne brunch na romantickou oslavu Dne Matek

 


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat