Tipy na týden 21. – 27. října: Malé oči, Stroje na umění a Cizinecká legie

Foto: Nový celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a multimediálního umělce Vladimira 518 přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Trailer: https://youtu.be/plqopmpfLz4 / Foto (c) Aerofilms

 

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

 

21. 10. 20:30 Architektura ČSSR 58-89 / Světozor

Brutálně krásná, ale brutálně opomíjená. Vedle šedé záplavy prefabrikovaných paneláků vznikaly ve druhé polovině dvacátého století také výjimečné, spirituální a nadčasové stavby, které budily pozornost i na Západě. Jan Zajíček natočil podle námětu Vladimira 518 unikátní celovečerní výpravnou sondu do předrevoluční architektonické scény.

15. 10. – 3. 11. Kino Brasil / Bio Oko

11. ročník festivalu Kino Brasil opět ukáže, že Brazílie není jen o fotbalu, sambě a karnevalu. Kromě filmové přehlídky se stejně jako každý rok návštěvnictvo může těšit na bohatý doprovodný program, který umožní pocítit brazilskou kulturu nablízko

 

25. 10. – 7. 12. Dětský filmový festival Malé oči 

Vezměte své přátele, děti, rodinu a vyrazte na 11. ročník dětského filmového festivalu Malé oči. Letos budou malé divačky a diváci pod dohledem Strážců světů. Program nabídne projekce snímků jak pro mladší děti (od 5 let), tak pro starší (od 10 let).

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

23.10. Trentemoeller / Roxy

23. 10. KONK PACK – Thomas Lehn, Tim Hodgkinson, Roger Turner (Německo, Velká Británie) / Punctum

 

23. 10. Electro Deluxe big band & B-Side Band / Sono Music Club, Brno

24. 10. Electro Deluxe big band & B-Side Band / Lucerna Music Bar, Praha

24. 10. Gold Panda / Akropolis

 

25. 10. Emilíana Torrini (Island) / Palác Akropolis

26. 10. Vinicius Cantuária: Psychedelic Rio (Brazílie) / Palác Akropolis

26. 10. Royksopp (DJ set) / Roxy

27. 10. Health / Fuchs 2

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela hned 4 nové výstavy, které představují variabilitu uměleckých přístupů a osobitý nádech nejen v českém, ale i v polském kontextu. K vidění jsou počítačová grafika Jaroslavy Severové, intermediální tvorba Józefa Robakowského, sochařské skvosty Ladislava Beneše a instalace Jana Šerýcha. 

18/10/24 – 19/01/25  Jaroslava Severová: Zdrojový kód / Galerie moderního umění v Hradci Králové

V Bílé kostce bude k vidění tvorba Jaroslavy Severové (* 1942), která je významnou postavou české grafiky. Již od 60. let má však její dílo daleko širší záběr – od malby přes celou škálu grafických technik, tvorbu objektů, architektonických prvků až po fotografii. Od 90. let se intenzivně zaměřila na počítačovou grafiku a digitální tisk. Výstavu otevře průřez autorčinou ranou tvorbou ze sbírky GMU, kterou dále doplní díla z posledních let. Kurátorkou výstavy je Anna Horák Zemanová. 

Jaroslava Severová: Zdrojový kód

18/10/24 – 19/01/25  Józef Robakowski: Chci vám všem říct, že umění je energie  / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Černá kostka se promění v prostor, kde se propojí různé vrstvy intermediální tvorby polského umělce Józefa Robakowského. – významného filmaře, autora videí, fotografií, instalací umožní nahlédnout několik odlišných poloh umělcovy tvorby, především z období od 60. do 90. let minulého století. Představí autora také v roli sběratele a archiváře, iniciátora a člena uměleckých skupin (ZERO-61, Warsztat Formy Filmowej), organizátora výstav, akcí a dalších nezávislých uměleckých aktivit v Polsku od počátku 60. let. K vidění budou dva filmy a fotografie, které GMU získala do svých sbírek v roce 2023, a dále práce zapůjčené z polských veřejných sbírek i z archivu umělce. Kurátorkou výstavy je Lenka Dolanová.

Józef Robakowski: Chci vám všem říct, že umění je energie

18/10/24 – 27/04/25 Ladislav Beneš: Tělo v pohybu  / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Ladislav Beneš patří k čelným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků a odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby zástupce nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro rodinovskou tradici, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava, a který zároveň dokázal reflektovat ono zaujetí pohybem. Výstava nabízí jedinečný pohled na Benešovu tvorbu propojující okouzlení moderním světem s tradičními prvky, čímž reflektuje kulturní i sociální proměny jeho doby. Kurátory jsou Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková.

Ladislav Beneš: Tělo v pohybu

18/10/24 – 27/04/25 Jan Šerých: Black Sabbath / ABBA  / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Ve foyer GMU autor Jan Šerých představí svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky galerie. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla prezentována vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002. Jak Jan Šerých uchopí dílo s odstupem času ve foyer GMU? Nechte se překvapit.

Jan Šerých: Black Sabbath

 

27. 10. – 26. 2. 2025 STROJE NA UMĚNÍ – Architektura pařížských uměleckých ateliérů 20. století / Winternitzova vila

Hlavní město Francie je považováno v kontextu historického vývoje výtvarného umění za jedno z nejdůležitějších center umělecké tvorby vůbec. Paříž byla především v moderní éře výkladní skříní avantgardy 20. století, která dodnes ve městě žije prostřednictvím slavných uměleckých sbírek nebo některých stále autenticky zachovalých uměleckých ateliérů a studií. Druhá výstava letošního kurátorského cyklu pojednávajícího o propojení výtvarného umění a architektury představuje fotografický soubor zobrazující rozmanité umělecké ateliéry, které si v Paříži a jejím okolí nechali během 20. století postavit někteří slavní, ale i zcela zapomenutí umělci.

19. 10. – 25. 1. 2025 Cizinecká legie / Popmuseum

Dvojjazyčná výstava Popmusea s názvem Cizinecká legie představuje takřka všechny ty bystré ženy a muže, kteří za posledních skoro sto let přišli z různých koutů světa, aby zanechali svou stopu v historii popu (tuzemského).

 

18. 10. – 31. 1. 2025 Dita Pepe: Nejen fotografie / Galerie Valchařská

Fotografka Dita Pepe společně s kurátorem Lukášem Bártlem představí výběr autorčiných dosud nepublikovaných foto grafií, které pod názvem Nejen fotografie spojuje téma rodiny. „Hrdinkami“ těchto fotografií jsou především dnes již dospělé dcery Ida a Ela, ale také manžel, maminka a kamarádi. Mnohé ze snímků vznikly bezděčně, mnohé ale s notnou dávkou inscenace, protože Dita své nejbližší začleňuje do fo tografií od samého počátku.

10. 10.  – 13. 1. 2025 United Visual Artists (UVA): Strange Attractions / Kunsthalle Praha

Kunsthalle Praha a Signal Festival již potřetí společně odhalují nový projekt audiovizuálního umění. Publiku se představí dobře známý londýnský umělecký kolektiv United Visual Artists. Výstava Strange Attractions otevírá 10. října jako součást Galerijní zóny Signal Festivalu. UVA přináší rozmanité dílo, které spojuje nové technologie s tradičními médii. Vizuály připravovali třeba pro hudebníky Jamese Blakea nebo Massive Attack.

 

14. 10. – 3. 11. GALERIE JELENÍ / Strangers When We Meet

Prezentace tvorby Ateliéru nové estetiky katedry fotografie FAMU v Praze.

 

 

 

27. 9.  – 30. 3. 2025 Libuše Jarcovjáková / NGP

Retrospektivní výstava představí tvorbu fotografky, která přes půl století přirozeně a živelně mapuje svůj život a blízké okolí. Výstava uvede stěžejní okruhy její bohaté fotografické tvorby: první volné cykly z Prahy ze sedmdesátých let minulého století věnované zkoumání vlastní identity, nočnímu životu a slavnému LGBTQ+ baru T-Clubu doplňují práce fotografky s romskou, vietnamskou a kubánskou menšinou z osmdesátých let 20. století. Výstava sleduje umělkyni, její úspěchy, nezdary a hledání sama sebe nejen v bývalém Československu, ale mapuje i její návštěvy Japonska, odchod do Západního Berlína, pád železné opony a návrat do Prahy v devadesátých letech.

 

5. 9. – 5. 1. 2025 Antony Gormley / Pavla Melková / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum přináší projekt silného tvůrčího sdílení mezi britským umělcem Antonym Gormleym a českou architektkou a autorkou poetických textů Pavlou Melkovou. Gormley i Melková se snaží zintenzivnit naše smyslové vnímání míst, která obýváme, a prohloubit naši reflexi způsobů, jakými vyplňujeme prostor a jak reagujeme na objekty kolem nás. Gormleyho sugestivní prostorové instalace a sochy jsou rámovány jeho kresbami a pohlcujícími obrazy vnímání prostředí, které ve svých poetických textech vytváří Melková. Jejich díla tak společně mapují a aktivují vnitřní, percepční a architektonické prostory.

2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 František Bílek: Cesta k Předsíni chrámové / Bílkova vila

Výstava  představuje ranou tvorbu secesního symbolisty Františka Bílka. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909).

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy

 

 

23. 10. 19:00 Camping s Ondřejem Cihlářem: Jitka Pánek Jurková a Ivo Macek / CAMP Praha

Muzeum Prahy na Florenci se otevírá po rozsáhlé rekonstrukci. Jak probíhala jeho proměna? Co nového pro návštěvníky připravuje? A jak si vede česká kultura ve světě? Jak fungují a kde sídlí Česká centra, která reprezentují naši zemi v zahraničí a podporují mezinárodní spolupráci? Přijďte na další večer Campingu s Ondřejem Cihlářem a zjistěte, jak se buduje prestiž Česka. Pozvání přijali Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českých center, a Ivo Macek, ředitel Muzea hlavního města Prahy.

24. 10.   Představení říjnového čísla časopisu Plav / Instituto Cervantes

26. – ⁠27. 10. Dyzajn market Podzim / Výstaviště Praha, Holešovice

Dyzajn market je výjimečné prodejní a výstavní tržiště, které nabízí široký výběr lokálně vyráběných produktů, jako jsou bytové doplňky, oblečení, autorské šperky, kabelky i batohy, hračky, přírodní kosmetika, knížky či papírenské radosti. Účastní se jej umělci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa a Ukrajiny.

16. 10. – 8. 11.  Dny Severu

Letošním tématem Dnů severu  je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. V Praze a Brně se návštěvníci podívají na severský venkov, do vzdálených, řídce obydlených oblastí, k lidem na okraji společnosti i mezi příslušníky menšinových národů a subkultur. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska.


Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat