Tipy na týden 9. – 15. září: Festival Cool v plotě, Knihlava a UNIfest

Foto: V rámci festivalu sólových umělců Cool v plotě vystoupí letos více než 30 umělců ze Španělska, Velké Británie, Polska, Slovenska a řada současných objevů z české scény. 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

 

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

 

8.- 13. 9. Lanthimos v Oku / Bio Oko

Od miláčka elitářských cinefilů až po nadšeně vzývaného autora vychýlených hollywoodských hitů. Od řecké divné vlny s vrcholně zneklidňujícími filmy Špičák a Alpy až po rozverně podvratné oscarovky Favoritka a Chudáčci. K tomu tedy ještě zvířecí rébusy Humr a Zabití posvátného jelena. Prostě samé a nejen Milé laskavosti čekají diváky našeho kina v retrospektivě podivínského génia Yorgose Lanthimose.

11. 9. CFF Green Screen: Olympijský mezičas / Archa+

Film Olympijský mezičas Haruny Honcoop zkoumá odkaz Olympiád v Pekingu, Tokiu a Paříži, městech, která už Olympiádu absolvovala a jsou v „mezičase” příprav na nadcházející Olympiády. Na ploše pěti let s odkazy do minulosti sleduje zásahy do urbanismu měst v podobě stadionů, které po třítýdenním svátku, kdy sportovci z celého světa stadiony opustí, zůstanou často ležet ladem úplně, nebo v tom lepším případě jsou dále využívány a případě najdou jiné uplatnění. Mají gigantické stavby Olympiády trvalé využití? Jaký je přínos Olympiád pro pořadatelská města a jejich země? Je pořádání Olympijských her udržitelné z urbanistického i ekonomického hlediska?

13. 9 21:00 Sestry z kouřové sauny / Letní kino u Keplera

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

1. – 16. 9. Antická Štvanice 2024: Perseidy / Vila Štvanice

Mytický příběh Medusy, Persea, Andromedy a Polydekta z jiného úhlu pohledu. Perseova cesta hrdiny. Scénický koncert s živou hudbou. Protestsong proti maskulinním choutkám vládců světa. Velký příběh o pýše, ponížení, vzteku a revoltě. Perseidy v režii hostujícího Adama Steinbauera se divákům představí ve dnech 1.-16. září 2024 v západní špici ostrova Štvanice.

10. 9. 19.30 Echofluxx / kostel sv Klimenta, Klimentská ulice, Praha 1

10. 9. Martin Klapper & Roger Turner (CZ, UK) / Punctum – Krásova

11. 9. Lime Cordiale, Fuchs2

12. 9. Hana Stretton, Punctum

12. 9. Parra for Cuva, Akropolis

13. 9. Ultra Sunn, Fuchs2

13. 9. – 14. 9. Festival Cool v plotě / Písek

Pantha Du Prince (d), David Boulter (uk), James P. Honey (uk) a další

 

13. 9. – 15. 9. Hradby Jednoty

Judgitzu, Shibuya Motors, PLF a další /  zámek Plumlov

14. 9. UNIfest / Kaštan – scéna Unijazzu

Čtvrtý ročník festivalu UNIfest, který zaštiťuje kulturní magazín UNI. Devět účinkujících se vystřídá na třech scénách, dvou pod širým nebem a jedné vnitřní. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě výstav a široká nabídka produkce magazínu UNI.

 

14. 9. The Hu/ SaSaZu

15. 9. Synapse Knowledge  / MeetFactory

Synapse Knowledge: Amaury Cornut on Moondog, Lydia Lunch, Tomáš Šenkyřík
15. 09. 2024, 14:00

Celebrating Moondog: François Mardirossian + Pulse Wave
15. 09. 2024, 20:00

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

5. 9. – 5. 1. 2025 Antony Gormley / Pavla Melková / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum přináší projekt silného tvůrčího sdílení mezi britským umělcem Antonym Gormleym a českou architektkou a autorkou poetických textů Pavlou Melkovou. Gormley i Melková se snaží zintenzivnit naše smyslové vnímání míst, která obýváme, a prohloubit naši reflexi způsobů, jakými vyplňujeme prostor a jak reagujeme na objekty kolem nás. Gormleyho sugestivní prostorové instalace a sochy jsou rámovány jeho kresbami a pohlcujícími obrazy vnímání prostředí, které ve svých poetických textech vytváří Melková. Jejich díla tak společně mapují a aktivují vnitřní, percepční a architektonické prostory.

od 2. 9.  UNIkátní / Čítárna Unijazz

Výstava grafiků z Uni magazínu: Michala Cihláře, Richarda Fischera a Jiřího Jandy.

5. 9. – 6. 10. Práce z jiného světa (František Skála, Martin Janecký) / Galerie U Betlémské kaple

Ze spojení sochaře Františka Skály a skláře Martina Janeckého vzniká unikátní série objektů, propojující Skálovu typickou radost z tvoření a Janeckého bravurní řemeslnou zručnost.

22. 8. – 22. 9. KOLÁŽ V ZAHRADĚ: KOČKA, PES A ŽELVA / Rothmayerova vila

Koláže autorů, kteří se připojili do otevřené mezinárodní výzvy. Při tvorbě svých děl se inspirovali zvířaty a jejich významnou rolí v rodině Rothmayerových. Vstup do zahrady na výstavu je zdarma.

16. 8. – 15. 10. 2024  ANDREA KALINOVÁ: POSLEDNÍ SNÍH / Artwall na nábřeží kpt. Jaroše

Výstava fotografií slovenské umělkyně Andrey Kalinové uprostřed léta přináší poněkud nečekaně téma lyžování. Na fotografiích jako ze zimní dovolené však místo sněhu dominuje bláto. V době zpráv o množících se extrémních výkyvech počasí, vedrech i silných bouřích je lyžování na blátě předzvěstí další zimy, která bude stejně jako léto poznamenána klimatickou krizí.

Labyrint / Zámek Troja

Neinvazivní umělecké intervence, interaktivní zóny a sezonní práce v zahradách Zámku Troja. „Oslovení umělci a umělkyně umísťují své práce do prostoru labyrintu tak, aby je návštěvníci mohli vnímat jako součást prostoru zahrady a jejího okolí. Díla tematizují jak prostor labyrintu, tak také sousedícího zámku a nabízejí možnost vnímat tato prostředí v nových souvislostech. Mezi umělci a umělkyněmi, jejichž díla je již nyní možné v labyrintu Zámku Troja potkat, jsou studenti uměleckých škol, ale třeba i jejich pedagogové.“

17. 8. se otevřela nová galerie:

 

26. 7. – 29. 9. Shapeshift Spaceship / MeetFactory

Projekt Shapeshift Spaceship ustavuje emancipační umělecký žánr transfuturismus a utváří science fiction vizi meziplanetární utopické queer budoucnosti osvobozené od nerovností, útlaku a předsudečnosti. Výstava v Galerii MeetFactory je hlavním výstupem široce pojatého spekulativního projektu, jehož dalšími kapitolami bude vydání hudební kompilace, doprovodné publikace a také srpnový hudební event/party v prostorách MeetFactory. Autorem výstavního projektu a textů je interdisciplinární umělec, kurátor a kritik Šimon Kadlčák.

 

26. 7. – 22. 9. Nová hmota: studenti a absolventi ateliéru kresby AVU Jiřího Petrboka / Galerie Portheimka

 

2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 František Bílek: Cesta k Předsíni chrámové / Bílkova vila

Výstava  představuje ranou tvorbu secesního symbolisty Františka Bílka. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909).

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

Až do 24. listopadu trvá Bienále v Benátkách:

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy

 

 

10. 9. Přednáška z cyklu 1. světová válka: Takovou válku nikdo nečekal! / Armádní muzeum Žižkov VHÚ

Evropská společnost první dekády 20. století podlehla iluzi, že si válku ochočila, že pronikla do jejích zákonitostí, pochopila ji a že je schopna nasadit ji bezpečně jako radikální, avšak rychlou a účinnou medicínu na dobové problémy. V přednášce nastíníme, jak si tehdejší vojáci a civilisté představovali budoucí válečný konflikt a jak dalece se žitá realita odchýlila od oněch sebevědomých vizí. Už zkušenosti prvních tažení svědčily o tom, že se živel vymknul kontrole a stále více a s nevídanou ničivostí pohlcoval zúčastněné aktéry.

12. 9.  – 14. 9. Rohan Design District 2024 / Rohanské Nábřeží

Festival architektury a designu, který se koná 12. do 14. září 2024 na Rohanském nábřeží. Zažijte design jinak a znovuobjevte nejen české architekty, designer, které tato lokalita nabízí. Rohan Design District je třídenní akce, která prezentuje prodejce designu, galeristy a gastropodniky na karlínském Rohanském nábřeží. Představuje také architekty, designéry a další kreativní profese, a to i na druhém břehu Vltavy. Akce je během tří dní pro veřejnost zdarma. Na akce se vzhledem k omezené kapacitě musíte dopředu registrovat. Některé akce jsou pouze na pozvánky.

 

 

13.– 14. 9.  Festival dobrého čtiva KNIHLAVA / Jihlava

14. 9. Festival tří vil / Pelléova ulice, Praha

V sobotu 14. 9. 2024 tři pražské vily – Vila Lanna, Muzeum literatury a Galerie Villa Pellé otevřou své brány a pozvou do svých prostor návštěvníky na první ročník nově založeného festivalu Triangl. V rámci jednodenního multižánrového a tak trochu sousedského festivalu může veřejnost všechny tři objekty nejen navštívit, ale i ochutnat něco z jejich celoročního programu.

14. 9. ZAŽÍT AMERICKOU JINAK

Užijte si den plný koncertů, divadel, workshopů, tance, výborného jídla a osvěžujících koktejlů z celého světa. Přijďte se svými přáteli, rodinou a sousedy a poznejte město z jiné perspektivy

14. 9.  Karlínský den pro duševní zdraví 2024: O strachu a odvaze / Karlínské náměstí 

Strach je přirozenou součástí života, ať už jde o obavy z neznámého, z budoucnosti, nebo z každodenních situací. Jak ale strach zvládat, aniž by nás ovládl? A kde najít odvahu postavit se mu čelem? Tyto otázky jsou ústředním tématem letošního ročníku, který nabídne pestrý program zaměřený na různé způsoby, jak pracovat se strachem a jak najít odvahu čelit výzvám, které přináší život.

 

14. – 15. 9. OPEN HOUSE WIEN / Vídeň 

Letos v září otevře vídeňský architektonický festival OPEN HOUSE už podesáté veřejnosti dveře do jinak nepřístupných budov. Během dvou dnů, 14. a 15. září, budou návštěvníci moci nahlédnout do celkem 55 zajímavých objektů. Festival je možné navštívit bez předchozí registrace a zcela zdarma.

 

23. 8. – 14. 9. multižánrový festival Náplavka k světu / Plzeň 

Oblíbený multižánrový festival ve veřejném prostoru i letos oživí jeden z plzeňských břehů. Tentokrát koncerty, tančírny, promítání, jóga nebo program pro děti doplují z centra Plzně „až“ na břeh Úslavy na Doubravku.

Landscape festival 

Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat