Tip na výstavu: fotografka Libuše Jarcovjáková

 

Život s fotoaparátem a skrze fotoaparát. Fráze, která ovšem v případě Libuše Jarcovjákové nabírá zcela jiný význam. Výstava Jako když tygr spí představuje osobní a intimní fotografie vzniklé od 70. let 20. století do dnes. Jarcovjáková od první fotografické zkušenosti systematicky a zcela intuitivně pořizovala snímky sama sebe – spontánní akt, jenž se v průběhu 50 let stal fenoménem.

V době osobní otevřenosti, veřejného života na sociálních sítích, přijímáme zcela přirozeně intimní fotografie umělkyně – rozumíme mladé ženě, jenž zachytí svůj akt v zrcadle, sebe a svou milenku těsně po vášnivém sexu. Fotografie vzniklé před 40 lety rezonují s naší realitou. Jako voyeři sledujeme proměny jejího těla, výraz ve tváři, místa vzniku fotografií. Stáváme se součástí jejího světa a porovnáváme jej s tím naším. 

Pro Jarcovjákovou je pořizování fotografií hnacím motorem. Nechává se vést intuicí a nutkavou potřebou zasadit samu sebe do kontextu probíhající reality. Vizuálně silné fotografie přirozeně kombinuje se strohým konceptem až dokumentárního rázu. Stovky selfies, autoportréty ve vaně, před zrcadlem, v noci, v Praze, v Japonsku, v Berlíně. Jako antropolog zkoumá situace a vytváří pomyslné filmové pásy svého života.

Jako když tygr spí je první výstava Libuše Jarcovjákové věnovaná čistě jejím autoportrétům. K výstavě vznikne také kniha (srpen 2021, nakl. Untitled). 

 

O výstavě

Libuše Jarcovjáková

Jako když tygr spí

Arto.to galerie v Uhelném mlýně

Areál Šroubáren 860

252 66 Libčice nad Vltavou

6. června 2021 – 26. září 2021

 

 

______________________________

LIBUŠE JARCOVJÁKOVÁ (*1952)

Vystudovala Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze. Čtyři roky pracovala v hlubotiskové tiskárně na pražském Smíchově, kde vytvořila svůj první zásadnější dokumentární soubor „Noční směna“. Později vystudovala FAMU. Na konci 70. let odjela na tvůrčí pobyt do Japonska, což později ještě dvakrát zopakovala. Dlouhodobě dokumentovala romskou a vietnamskou komunitu v Československu a také pražský T-Club, zaměřený na homosexuální menšinu.

Po roce 1985 se legálně vystěhovala do Západního Berlína, ubytovala se v turecké čtvrti Kreuzberg a první roky si na život vydělávala pomocnými pracemi. Po návratu do Česka začala učit fotografii na Střední průmyslové škole grafické v Hellichově ulici v Praze, kde ještě do nedávné doby působila. V toce 2017 vyšla její obsáhlá monografie Černé roky (wo-men nakladatelství) pohybující se na pomezí literárního deníku a fotografické knihy.

V roce 2019 slavila velký úspěch její samostatná výstava a kniha Evokativ. Evokativ byla hlavní výstavou slavného fotografického festivalu Les Rencontres d’Arles 2019. Výstava byla podle deníku The Guardian vyhodnocena jako nejlepší výstava roku 2019. 

Kurátorka: Lucie Černá, Untitled

Galeristka, produkce: Andrea Hoffman Nečasová, arto.to Uhelný mlýn

Grafika: Petr Hrůza, ArtMap

Tisk fotografií: Josef Horázný

Adjustace fotografií: Dana Michlová

Realizace tisků: Jakub Čermák, Samolepka

Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury, Středočeského kraje, Nadace Badokh , Uhelného mlýna, Atelieru Hoffman a Města Libčice nad Vltavou.

Mediální partneři:  ArtMap, A2, Radio 1, Informuji.cz

Vstupné: 150 Kč

Vstupenky na výstavu pouze v online předprodeji na Goout a Ticketstream.

Tento model umožní galerii více individualizovaný přístup ke všem návštěvníkům a zároveň ošetří nastavené anti covid parametry.

Komentované prohlídky s autorkou a kurátorkou:

Červen: sobota 12. a neděle 13. června od 15h

Červenec: neděle 18. července od 15h

Srpen: sobota 14. srpna od 15h

Září: sobota 11. září od 15h

Křest knihy Libuše Jarcovjákové:  sobota 28. srpna od 15h

Comments

comments

Vyhledat