Trailer: NEBE. První český dokument o Číně

„Natočit dokument o Číně nebylo nikdy plánem ani samozřejmostí. Nápad vznikl naprosto spontánně, ale když jsem to téma objevil, věděl jsem, že je musím ztvárnit jako dokumentární film. Dnes vidím film Nebe jako logickou tečku za svým sedmiletým působením v Říši středu. Jde o unikátní film. Ve světě jsou totiž filmy o Číně nesmírně vzácné. Čína sice vlastních propagandistických filmů vyrábí dost, ale původních a nezávislých filmů z Číny je velmi málo a bude jich ještě míň.“ 

Tomáš Etzler

 

Na první původní dokument o Číně v historii české kinematografie Nebe se mohou diváci přijít podívat do kin od 14. června 2021.

Trailer filmové zpovědi známého novináře Tomáše Etzlera, se kterým na scénáři a režii spolupracovala Adéla Špajlová, najdete zde:

Mikrosvět Nebe

Každodenní syrová realita, kterou Tomáš Etzler v Číně zažíval na vlastní kůži sedm let, ve filmu silně kontrastuje s mikrosvětem malé vesnice na severovýchodě Číny. Film kombinuje původní materiály natočené čínským štábem s  video archivy autora vzniklé během jeho působení v Číně (stálý zpravodaj České televize a CNN). Tomáš Etzler provádí diváka Říší středu tak, jak ji krok za krokem poznával. K vlastnímu údivu nalézá na čínském venkově „oázu“ silně kontrastující s jeho osobními zkušenostmi. Mikrosvět, který má, podle Tomáše, co říci nejenom Číně, ale celému světu.

 

Dokument o čínských opuštěných dětech a bezpodmínečné lásce řádových sester

Žádný poctivý novinář žijící a pracující v Číně nemůže ignorovat témata související s porušováním lidských práv. Zpracovávání těchto témat je tou nejtěžší novinářskou prací, kterou jsem kdy dělal,“ vysvětluje Tomáš Etzler. „Nápad natočit dokument o čínských opuštěných dětech se zrodil spontánně v Pekingu v druhé půli roku 2012.  Už jenom najít ústav, který by nám dovolil natáčet, zabralo osm měsíců.  Situace ve státních sirotčincích je totiž natolik katastrofální, že tam žádné štáby nepouštějí. Před natáčením jsme byli připraveni na nejhorší. Na to, že najdeme zbídačený ústav, ve kterém živoří špinavé, podvyživené děti pod lhostejným dohledem opatrovnic. Našli jsme pravý opak.  Objevili jsme svět bezpodmínečné lásky řádových sester k postiženým dětem. Čína je i svými vlastními občany považovaná za nelítostnou materialistickou společnost, kde láska a soucit nemají místo. Náš dokument ukazuje, že to neplatí všude.“

Celý rozhovor s Tomášem Etzlerem a další informace k filmu Nebe najdete v přiloženém presskitu.

 

Adéla Špaljová o spolupráci na filmu Nebe: „Nabídka přišla úplnou náhodou. Dostalo se ke mně něco přes 20 hodin materiálu v čínském dialektu. Aby ale dokument fungoval, musela jsem ho doplnit ukázkami z Tomášových reportáží z Číny a jeho osobním vyprávěním. Tomáš je neuvěřitelně skromný, pokorný a citlivý člověk. To on je duší filmu Nebe a já pevně věřím, že se podařilo otisk jeho duše prodchnout i tímto dokumentem.“

 

Kdo je Tomáš Etzler?

Tomáš Etzler je televizní novinář s profesionálními zkušenostmi přesahujících dvě desetiletí. Jako zpravodaj pro CNN a Českou televizi působil ve více než šedesáti zemích na pěti kontinentech.  Připravoval zpravodajství z válek v Afghánistánu a Iráku a z celé řady dalších světových událostí.  Natočil řadu humanitárních a ekologických reportáží na téma chudoby v rozvojovém světě, porušování lidských práv v Číně, obchodu s lidmi v jihovýchodní Asii nebo obchodu se slonovinou ve Vietnamu.

Vedle CNN a ČT se jeho práce objevila také v BBC, ITN, Channel 4, švýcarské SFR

a českém tisku. Za svou práci Tomáš obdržel řadu mezinárodních ocenění, včetně ceny EMMY (přehled v přiloženém press kitu).

 

https://www.facebook.com/HeavenbyTomasEtzler

www.pilot-film.cz

Základní informace k filmu Nebe

Distribuční premiéra v ČR:                14. 6. 2021

Žánr:                                                   dokument

Stopáž:                                               71 minut

Režie:                                     Tomáš Etzler, Adéla Špaljová

Scénář:                                   Tomáš Etzler, Adéla Špaljová

Střih:                                      Adéla Špaljová

Kamera:                                             Tchien (pseudonym), David Čálek

Producent:                                         Jan Macola (MIMESIS FILM)

Distribuce ČR:                                    Pilot Film

Comments

comments

Vyhledat