V Praze probíhá zásadní světová konference, kde se potkávají muzea

V pondělí byla zahájena zásadní mezinárodní konference ICOM Prague 2022.

Setkávají se zde muzea a související instituce a sdílejí zde svoje poznatky o tom, jaká je vlastně role – a jaká je moc – muzeí v současné době.

Slavnostní zahájení akce, kterou organizujie Mezinárodní rada muzeí (ICOM), proběhlo v Kongresovém centru v pondělí ráno. Za Knihovnu Václava Havla akci odstartoval Michal Žantovský, který připomněl, že za jeho dětství pronášela muzea jakýsi monolog, zatímco nyní je jejich role jiná, více otevřená. V následné panelové diskusi zazněly zajímavé příklady toho, jak dnes fungují muzea a jaká je dobrá praxe jejich provozování.

Velice působivá bylo zejména prezentace bosenské instituce War Childhood Museum – vznikla crowrsourcingem a je oceňována za svoji práci, která pro budoucnost uchovává svědectví o tom, jaké je dětství poznamenané válkou. Zakladatel muzea Jasminko Halilovic dodal, že s předměty, které shromažďuje, pořádá i putovní výstavy.

Další silně emotivní a zásadní byla prezentace Hanga Nisaye z kambodžského Tuol Sleng Genocide Musea. Uvedl, že mapování činnosti Rudých Khmerů je pro návstěvníky velmi děsivé a zpočátku bylo problémem, že se do muzea nechtěli vracet. Pandemia byla pro muzeum výzvou k online aktivitám, které umožní vzdělání a poznávání historie i distančně.

Konference bude trvat do konce týdne, delegáti nbavštěvují i řadu českých muzeí a galerií. Už po prvním dnu se dá tušit, že letošní téma konference – „síla muzeí“ –  přinese řadu inspirativních informací.

https://prague2022.icom.museum

Comments

comments

Vyhledat