Vídeňský festival OPEN HOUSE oslaví 10. výročí

Waldorfská škola / Waldorfschule
© Aldo Amoretti
Waldorfská škola / Waldorfschule © Aldo Amoretti

Letos v září otevře vídeňský architektonický festival OPEN HOUSE už podesáté veřejnosti dveře do jinak nepřístupných budov. Během dvou dnů, 14. a 15. září, budou návštěvníci moci nahlédnout do celkem 55 zajímavých objektů. Festival je možné navštívit bez předchozí registrace a zcela zdarma.

Festival architektury OPEN HOUSE WIEN zve milovníky architektury už podesáté, aby strávili dva dny za fasádami působivých budov a prozkoumali fascinující architektonické projekty ve Vídni a v nejbližším okolí. Již tradičně se jedná o vzácnou příležitost navštívit místa, které běžně nejsou veřejnosti přístupná. Jubilejní ročník proběhne o víkendu 14. a 15. září, na komentované prohlídky není nutné se předem registrovat ani platit vstupné.

Cílem festivalu je upozornit na to, že obyvatelé měst nevěnují prostoru kolem sebe často příliš pozornosti a berou jej jako samozřejmost – a to je promarněná příležitost. Architektura a design budov a veřejných prostranství totiž ovlivňují jejich život ve městě víc, než si uvědomují. Organizátoři festivalu proto nabízí široké veřejnosti šanci, jak na rakouskou metropoli nahlédnout z nové perspektivy a objevit nová zajímavá místa.

Sklad piva Gösserhalle © tschinkersten fotografie_AllesWirdGut Architektur

Letošní program je rozmanitý, aby si v něm každý mohl najít to své. Na architektonickém menu jsou jak historické, tak nové budovy a městské čtvrti, místa s krásnými výhledy na město i koncepčně zajímavá veřejná prostranství. Z prohlídek si tak návštěvníci odnesou nejen informace o významu stavební kultury a nových trendech, ale dozví se i perličky z historie a další zajímavosti. Zastřešujícím tématem letošního ročníku je udržitelnost, konkrétně se festival zaměří na dřevostavby, veřejný prostor a opětovné využití bývalých průmyslových komplexů.

Udržitelná architektura ze dřeva nabývá na stále větším významu. Tento tradiční stavební materiál totiž vyniká svou šetrností k životnímu prostředí, energetickou účinností a estetickou variabilitou. Ti, kteří by se o dřevostavbách rádi dozvěděli více, budou moci mimo jiné navštívit nejvyšší dřevostavbu Rakouska. Jedná se o 84 m vysokou budovu HoHo Wien, která se tyčí nad moderní čtvrtí Seestadt Aspern.

Obytný komplex Frauen-Werk-Stadt splňující komplexní kritéria pro rozvoj měst v souladu s potřebami žen

Čím dál více obyvatel Vídně si uvědomuje, že právě otevřená prostranství jsou pro ně v hustě zastavěném městě klíčová, a aktivně se proto zasazují o to, aby měli kolem sebe více zeleně a méně betonu. Pod hlavičkou „otevřeného města“ se tak OPEN HOUSE bude věnovat veřejnému prostoru a jeho významu pro kvalitu života ve městě. Na úspěšných příkladech festival ukáže, jak nezastavěné zelené plochy přispívají k ochlazení města, jaké mají ekologické kvality nebo jak mohou sloužit jako oblíbená útočiště pro rekreaci.

Jak Vídeň naložila se starým skladem piva, bývalou továrnou na rakve nebo starou sýpkou? Třetí festivalový bod přivádí na světlo inovativní koncepty, které se týkají opětovného využití starých průmyslových prostor. Revitalizační projekty je mění na živé obytné oblasti, kulturní centra nebo místa ke trávení volného času, zároveň ale zachovávají jejich historickou hodnotu.

Kromě toho OPEN HOUSE u příležitosti svého kulatého výročí zpřístupní deset vybraných budov, které patří k tomu nejlepšímu, co vídeňský festival doposud nabídl. Výjimečné budovy vybrali sami návštěvníci, dobrovolníci zapojení do organizace festivalu a architekti. Kdo některou z těchto mimořádně oblíbených staveb v posledních dekádě propásl, má nyní jedinečnou šanci ji navštívit. Návštěvníci se mohou těšit například na knihovnu Univerzity Vídeň nebo nejvyšší budovu Rakouska DC Tower.

Komunitní dřevostavba vivihouse
© Dieter Henke

Comments

comments

Vyhledat