Video uvnitř: Léto nebo zima, anglický fotbalový fanoušek vybírá v plavkách peníze na charitu

foto archiv umělce
foto archiv umělce

Ačkoliv se každý domácí zápas v hledišti stadionu Evertonu tísní skoro 40 tisíc diváků, jeden muž je vždy snadno rozpoznatelný. Mickovi Cullenovi pro jeho prostý úbor nikdo neřekne jinak než Speedo Mick.

 

https://twitter.com/speedomick/status/989816149683724288

Plavky typu Speedo, plavecká čepice, plavecké brýle a šála – vše samozřejmě v modré klubové barvě Evertonu, který hraje anglickou nejvyšší fotbalovou soutěž a sídlí ve městě Liverpoolu.

Více oblečení 53letý vystudovaný inženýr nepotřebuje. K jeho základní výbavě ale ještě patří kbelík, do něhož mu lidé házejí hotovost. Speedo Mick totiž vybírá peníze pro různé charitativní organizace. Ve své dobročinné činnosti je přitom velmi úspěšný, za tři roky získal už více než 120 tisíc liber (v přepočtu přibližně 3,5 milionu korun).

foto archiv umělce

Vše začalo před třemi lety, kdy se rozhodl přeplavat Lamanšský průplav. Jeho motivací byla pomoc charitě pro bezdomovce z Londýna, v níž pracuje jeho žena. Cullen nakonec vybral prostřednictvím crowdfundingového portálu dva tisíce liber (30 tisíc korun) a následně se v jeho hlavě zrodil originální nápad, jak spojit pomoc potřebným s fanděním svému milovanému týmu. „Oblékl jsem plavky, na tělo jsem si napsal ‚Přeplaval kanál‘ a vydal jsem se na zápas Evertonu, během něhož jsem zběsile mával šálou. Přiznávám, že jsem to tenkrát poprvé příliš nepromyslel, nyní jsem už organizovanější.

Začátky byly trochu těžké. Pamatuji si na jedno utkání hrané v zimním období, opravdu mrzlo. Abych se aspoň trochu ohřál, tísnil jsem se mezi dvěma obrovskými chlapi. Připadal jsem si jako tučňák,“ vzpomíná Speedo Mick.

Dnes se řadí k nejznámějším fotbalovým fanouškům v Anglii, jeho popularita zdaleka přesahuje komunitu Evertonu. Ať se zúčastňuje domácího či venkovního zápasu, vždy za ním přicházejí příznivci z obou táborů a házejí mu peníze do kbelíku.

Nejúspěšnější sbírku organizoval loni na podzim při příležitosti zápasu Evertonu v Lyonu. Do francouzského města se vydal z Liverpoolu pešky a trasu dlouhou okolo 1 100 kilometrů ušel za tři týdny. Přes internetovou sbírku a příspěvky od lidí během putování nashromáždil celkem 20 tisíc liber (580 tisíc korun), jež věnoval dětské nemocnici Alder Hey v Liverpoolu.

foto archiv umělce

Za svou charitativní činnost byl v minulém roce britskou televizí BBC nominován na cenu v kategorii Neopěvovaný hrdina v rámci prestižní ankety o sportovní osobnost roku. A přestože nevyhrál, na slavnostním galavečeru se těšil největší pozornosti, jelikož nezapomněl dostát své přezdívce a oblékl svůj tradiční úbor, který doplnil pouze černým motýlkem.

 

 

Comments

comments

Vyhledat