Vltavská se bude o víkendu třást v rytmu Skautské alternativy

Rudovous na festivalu Skautská alternativa / Foto Jiří Janda
Rudovous na festivalu Skautská alternativa / Foto Jiří Janda

Na pověry příliš nedají skauti z Holešovic, kteří na plácku ležícím jen co by kamenem dohodil od stanice metra Vltavská o nadcházejícím víkendu pořádají svůj tradiční hudební festiválek nazvaný Skautská alternativa. Letošní ročník ve svém pořadovém čísle už totiž nese „nešťastnou“ třináctku.

Skauti v názvu festivalu nefigurují náhodou. Podílejí se na jeho přípravě i pořádání. Samotné organizátory dnes trošku překvapuje, jak dlouho se malá, leč v době babího léta už tradiční akce udržela při životě. Na rozdíl od řady větších přehlídek ji dokonce dokázali pořádat i v obou koronavirových letech bez přerušení. Pochopitelně to nedělají pro peníze, ale pro radost.

Za přehlídkou stojí muzikanti Fanda Holý a Martin Rejmíš, kteří spolu vystupují také v kapele Holy Fanda & the Reverends. Kamarádí se pochopitelně ze skautského oddílu, kde se potkali už jako šestiletí. V dospělosti pak chtěli využít to, co se v něm naučili. „Spojili jsme všechno, co nás v té době bavilo: hudbu z nezávislé alternativní scény s určitou podnikavostí ne ve smyslu vydělávání peněz, ale kvůli dělání zajímavých věcí,“ zavzpomínal na začátky Fanda Holý.

Zásadní ale bylo místo s tím správným „geniem loci“, na zaprášeném okraji někdejšího holešovického nákladového nádraží. Podléhají mu také pravidelní i náhodní návštěvníci stejně jako kapely. Letos se na scéně v pátek vystřídají Stinka, David Pomahač, Čtvrt na smrt, Kill the Dandies!, v sobotu potom třeba Lucie Redlová, Původní Bureš či Štefánikove deti ze Slovenska. Jako zlatý hřeb pochopitelně nebude chybět domovská kapela pánů pořadatelů Holy Fanda &a the Reverends.

Kdo na Skautské alternativě dosud nebyl, má možná nejvyšší čas tuhle chybu napravit. Také plácek, kde se dnes hraje alternativa, totiž zhruba za pět let „zaplácne“ plánovaná monstrózní stavba nové pražské opery.

Holešovičtí skautíci se toho ale nebojí. „Nebylo by zdravé bránit se změnám a držet se něčeho zuby nehty,“ tvrdí Fanda. „Takže jestliže to skončí tím, že to zastavějí, což je jasný, nevidím v tom žádnou křivdu. Když je tady brownfield v centru města, překladový nádraží z 19. století, tak je jasný, že teď tam nemůže být. Takže se to stane a my třeba budeme dělat zase něco jinýho, ale určitě se u toho nebudeme nudit,“ dodal.

SKAUTSKÁ ALTERNATIVA

16. – 17. 9. 2021
open-air festival
Bubenská 6, Praha 7

https://alternativa.skaut.eu/

https://www.facebook.com/events/693697578286258

Comments

comments

Vyhledat