Všichni jí tam říkali paní Bauhausová

VŠICHNI JÍ TAM ŘÍKALI PANÍ BAUHAUSOVÁ

 „Iso, já Vás potřebuji.“ Tato čtyři slova Waltra Gropia změnila před sto lety život nejen jedné mladé dívce, ale ovlivnila také budoucí směřování celého Bauhausu, legendární školy umění a designu. O životě Isy Frank, která byla mnohem více než jen ženou Waltra Gropia, promluví již 2. prosince v Goethe-Institutu autorka a architektka Jana Revedin.

„V postavě Isy Frank se dostává do centra zájmu vlivná, ale veřejností pozapomenutá osobnost,“ komentuje Monika Loderová z Goethe-Institutu: „Dcera židovské rodiny z vyšší střední třídy začala svou kariéru v Mnichově na počátku 20. let jako knihkupkyně a recenzentka, posléze působila jako novinářka, spisovatelka a v neposlední řadě manželka Waltera Gropia, která rozhodujícím způsobem spoluurčovala směřování Bauhausu. Především ale zajistila, aby Gropiovy průkopnické myšlenky neupadly v době nacismu ani později v zapomnění,“ dodává Loderová.

Goethe-Institut v rámci 100. jubilea založení legendární školy umění a designu příběh Isy Frank připomene během večera, jímž diváky provede Helena Doudová, kurátorka sbírky architektury Národní galerie v Praze. Ta představí nejen osobnost Isy Frank (*1897- †1983), ale také Janu Revedin, německou architektku, teoretičku, profesorku architektury a urbanistiky na Ecole spéciale d´architecture v Paříži a spisovatelku, která Ise Frank věnovala celou řadu knih. S tou nejnovější, nazvanou Všichni mi tu říkají paní Bauhausová, seznámí druhého prosince české publikum a přidá i krátkou přednášku o městské ekologii Bauhausu. 

Krátká přednáška a prezentace knihy. Jana Revedin: Všichni mi tu říkají paní Bauhausová
02|12|2019, 19:00
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1
Vstup volný
www.goethe.de/cesko/bauhaus

 

Comments

comments

Vyhledat