Tipy na zajímavé filmy z festivalu Das Filmfest
V pořadí 17. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest nabízí opět výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných snímků od renomovaných tvůrců i debutantů. Na aktuální filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska se mohou filmoví fanoušci těšit od 19. do 24. října v pražských kinech Lucerna a Atlas, od 30. října do 5. listopadu v brněnském kině Art a od 1. do 9. listopadu v olomoucké sále Mozarteum Arcidiecézního muzea.
Vybíráme tipy na filmy, které by se vám mohly líbit. Časy a místa promítání jednotlivých filmů najdete na stránkách festivalu.
Sisi a já
Hraběnka Irma je vybrána jako dvorní dáma císařovny Sisi a následuje ji do Řecka. Tam žijí daleko od přísného a stísněného rakouského dvora, obklopeny pouze urozenými ženami. Císařovna Sisi se snaží osvobodit od očekávání své rodiny a užívá si čas bez manžela a dětí. Irma je touto výjimečnou ženou a jejími moderními myšlenkami fascinována. Brzy zatouží po větší císařovnině náklonnosti, než by jí tehdejší mravy dovolily. U vídeňského dvora se otevírá temný paralelní svět, kde užívání drog a anorexie jsou považovány za žádoucí a mezilidské vztahy jsou téměř nemožné.
Servus Papa, See you in Hell
Čtrnáctiletá Jeanne žije odděleně od rodičů v komunitě na farmě od svých dvou let. Je to jeden ze zákonů, které stanovil Otto, vůdce komunity: Děti vyrůstají bez rodičů. Jeho nejvyšší zákon zní: „Sex je povolen, ale láska je zakázána.“ Jeannin dětský ráj dostane trhliny až ve chvíli, kdy se zamiluje do Jeana a ten je vykázán do komunity ve městě. A pak je tu Ottovo nevyslovené privilegium: v noci přichází do Jeannina pokoje a dotýká se jí. Jeanne se však vzbouří. A dokáže o své vzpouře přesvědčit i ostatní děti – proti dospělým a Ottově autoritářské vládě.
Liška
Adrian Goiginger ve svém filmu vypráví skutečný příběh svého pradědečka o jeho neobyčejném vztahu s liščím mládětem. Mladý voják Franz Streitberger slouží jako motocyklový kurýr v rakouské armádě, když je po anšlusu v roce 1938 převelen do německého wehrmachtu. Na začátku druhé světové války narazí na zraněné liščí mládě. Franz o něj pečuje jako o své vlastní dítě a vezme ho s sebou do okupované Francie.
Alpy
Alpy nejsou jen spektakulární pohoří v srdci Evropy, ale i domov pro 13 milionů lidí. Jejich rozmanité jazyky a způsoby života odrážejí kulturní pestrost jedinečného regionu. Robert Schabus se ve svém dokumentárním filmu vydává na cestu po rakouských statcích, do italských rodinných manufaktur nebo do známých zimních středisek ve Francii, Bavorsku a Švýcarsku.
Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu
Zázračné dítě, kontroverzní spisovatelka, vlastizrádkyně, feministka, milovnice módy, komunistka, pesimistka, teroristka jazyka, rebelka, enfant terrible kálející do vlastního hnízda, geniální, zranitelná umělkyně, nositelka Nobelovy ceny. Film o Elfriede Jelinek, která jako první německojazyčná spisovatelka obdržela Nobelovu cenu za literaturu, staví do popředí autorčinu uměleckou hru s jazykem. Celovečerní dokument je mnohovrstevnatým, asociativním filmovým portrétem, který je plný protimluvů a který se přibližuje spisovatelčině technice jazykové montáže z její zcela vlastní perspektivy.
Zlatá léta
Manželský pár je čerstvě v důchodu. Alice se těší na společně strávený čas na zaslouženém odpočinku, ale Peter začne hledat nový smysl života v excesivním sportování a zdravé výživě. Během plavby po Středozemním moři se tak projeví jejich dlouho neřešené manželské problémy a začíná nové dobrodružství. Na oddělených cestách hledají nejen sami sebe, ale i způsob, jak strávit zlatá léta.
Slunce a beton
Berlín, Gropiusstadt: rozsáhlé sídliště, které má všechno. Lukas, Julius, Gino a Sanchez zde zažijí velmi horké a ponuré léto, které se brzy změní v dobrodružnou dovolenou se spoustou adrenalinu. Jim a sídlišti je věnován oceňovaný autobiografický román Felixe Lobrechta: sociální strádání vyprávěné strohým jazykem prostředí, s humorem, vášní a poezií.