Vychází první kniha o kontroverzním Hotelu Praha

foto: BiggBoss
foto: BiggBoss

Nakladatelství BiggBoss ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM) vydávají první obsáhlou monografii Hotel Praha věnovanou jedné z nejvýraznějších pražských staveb z konce 70. let 20. století, kterou potkal stejně tragický osud jako proslulý Transgas. Za vznikem 250 stránkové publikace, která vznikala 3 roky, stojí sochař a publicista Pavel Karous (pořad Vetřelci a plameňáci na Stream.cz), provokativní obálku zpracoval Vladimir 518. Křest příběhu o nadčasové perle česko-slovenské architektury a designu se uskuteční v pátek 3. května 2019 od 18.00 v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP). Plnohodnotnou realizaci knihy je stále možné podpořit skrze crowdfundingovou sbírku na Hithitu. Mezi odměnami jsou některé přísně limitované sběratelské kusy – např. unikátní porcelán s původním logem hotelu Praha, zarámované velkoformátové fotografie zachycující interiérové detaily nebo vzácné soutěžní návrhy z počátku 70. let minulého století.  

„Příběh o hotelu Praha od začátku do konce zachycuje nejen výjimečnou nadčasovou architekturu, ale odráží i dobové politické a společenské poměry. O každém architektonickém celku můžeme říci, že je výsledkem nejen individuálních tvůrčích schopností jejich autorů, ale že je i důsledkem všeobecné kulturní, společenské a politické situace, v které vzniká a kterou ztělesňuje. Neopakovatelná architektura hotelu Praha může být chápana v tomto ohledu jako příkladová studie,“ přibližuje téma Hotelu Praha spoluautor publikace Pavel Karous, který má na svém kontě mj. i knihu Vetřelci a volavky mapující umění ve veřejném prostoru před rokem 1989. Aktuálně jako moderátor uvádí pořad Vetřelci a plameňáci na Stream.cz, v němž se nezaměřuje pouze na výtvarné opusy, ale také na sochařské bizarnosti.

Na formálně i obsahově precizní publikaci Hotel Praha složené z odborných textů a exkluzivních fotografií se podílel společně s historiky Ladislavem Zikmundem-Lenderem, Milenou Bartlovou a dokumentaristou Martinem Kohoutem. Vedle Vladimira 518 grafickou podobu knize vtiskla Tereza Hejmová.

Osud Hotelu Praha v městské části Praha-Dejvice dodnes působí jako stále živoucí dokument přerodu české společnosti od socialismu ke kapitalismu. V letech 1981 – 1989 sloužil jako reprezentativní zázemí komunistické elity, po revoluci se stal obětí divoké privatizace. Navzdory hlasům z řad významných architektů a historiků mu na počátku nového tisíciletí Ministerstvo kultury ČR odmítlo přidělit status národní kulturní památky. Srovnán se zemí byl definitivně v roce 2014.

Vítězný návrh hotelu vzešel z architektonické soutěže v roce 1969. Čtveřice architektů Jaroslav Paroubek, Arnošt Navrátil, Radek Černý a Jan Sedláček se tehdy inspirovala stylem moderních horských terasovitých hotelů s organickým tvaroslovím kopírujícím svah. Přesto, že stavba vznikla na objednávku komunistických pohlavárů, se dle Karouse hotel stal „výstavní skříní toho nejlepšího, co bylo tehdy architektonicky i designově možné – možná paradoxně bez ideologického zabarvení“. Na umělecké výzdobě se podílely klíčové osobnosti českého sklářství Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová či Pavel Hlava, autorské lampy navrhoval Karel Volf, sochařskou výzdobu Břetislav Benda a Miloš Krátký, nábytek mj. Zbyněk Hřivnáč.    

Společnost Petra Kellnera hotel zbourala v roce 2014, část jeho luxusního vybavení a uměleckých děl se však podařilo zachránit a uchovat. Nyní jsou společně s dalšími dokumenty vztahujícími se ke knize samotné k vidění až do října 2019 na obsáhlé výstavě v Galerii výtvarného umění v Chebu (GAVU).

/SBÍRKA NA HITHITU/
/KŘEST KNIHY/
/VÝSTAVA/
/POŘAD NA STREAM.CZ/

Comments

comments

Vyhledat