Výsledky průzkumu „Jak se daří českým freelancerům“ v mnohém překvapí

Na volné noze je největší česká komunita nezávislých profesionálů fungující od roku 2005. Provozuje otevřený katalog freelancerů a organizuje setkání pro freelacery, živnostníky po celé ČR. Prostřednictvím webu, podcastů i socálních sítí oslovuje 250 000 lidí měsíčně.

„Peníze jsou prostředek, nikoli cíl. Snažím se co nejvíce vydělat, ale zároveň mít hodně volného času a žít skromně.“

Průzkum „Jak se ti daří na volné noze?“ odhalil profil typického českého freelancera. Většina je na volné noze šťastnější, začínala bez kapitálu a jsou to převážně OSVČ. Hlavními výhodami jsou flexibilita a svoboda. Většina pracuje z domova, investuje do sebe a spolupracuje s dalšími profesionály.

„Vždy jsem věděla, že to takhle chci. Podnikal pradědeček za první republiky, po revoluci i rodiče. Moje první práce ve 14 letech byly vlastní výrobky, na vysoké jsem také měla vlastní živnost.“

Výsledky ukazují, že drtivá většina (97 %) freelancerů je na volné noze stejně spokojená nebo dokonce šťastnější než dříve, přičemž 78 % uvádí zvýšenou míru štěstí.

Flexibilita a svoboda jsou pro 92 % dotázaných hlavními výhodami freelancingu. To se odráží i v jejich pracovních návycích – 88 % pracuje běžně z domova a 91 % tráví polovinu až veškerý pracovní čas u počítače.

Finanční aspekty jsou také důležitou součástí života na volné noze. Celých 96 % respondentů uvedlo, že své podnikání rozjížděli bez kapitálu nebo s využitím vlastních či rodinných úspor. Pozitivním zjištěním je, že 88 % freelancerů tvrdí, že rozumí svým financím, a 84 % má práci na volné noze jako hlavní zdroj příjmů.

Zajímavé je, že 83 % získává nové klienty přes osobní doporučení, což podtrhuje důležitost budování sítě kontaktů a reputace v komunitě. Zároveň 86 % aktivně spolupracuje s dalšími profesionály, což naznačuje silnou tendenci k vytváření profesních sítí a vzájemné podpoře.

Od roku 2015 došlo k některým změnám, například k převrácení poměru mužů a žen na 41 % mužů vs. 59 % žen.

„Po letech mi došlo, že to, co dělám pro všechny známé zdarma, by mohlo být i zdrojem příjmu.“

Podrobné výsledky průzkumu si můžete přečíst přímo na webu projektu navolnenoze.cz

Comments

comments

Vyhledat