Výstava ve skleníku Fata Morgana představí tajemný život motýlů

Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy
Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Nejen krásní, ale i rafinovaní jsou exotičtí motýli, kterým je věnovaná v pořadí už osmnáctá výstava ve skleníku Fata Morgana. Tentokrát expozice poodhalí mnohá tajemství jejich fascinujícího života. Návštěvníci se dozvědí například to, jaké barvy motýli rozeznávají, jak se chrání před predátory nebo proč denní druhy roztahují svá křídla nejvíce ráno. Zároveň se seznámí s intimními stránkami jejich života. Výstava začíná 9. dubna a zájemci si ji budou moci prohlédnout až do 24. května denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Na výstavu platí běžné vstupné.

Výstava exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana patří tradičně k těm nejnavštěvovanějším. V loňském roce ji zhlédlo 54 487 lidí. Tématem letošního ročníku jsou tajuplné stránky života motýlů. „Návštěvníky seznámíme s mnoha překvapivými přizpůsobeními a strategiemi, které jim pomáhají vyrovnat se s nástrahami prostředí, v němž žijí. Také v letošním roce jsme z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou objednali více než 5000 kukel několika desítek druhů motýlů z různých částí tropů naší planety. Děti i dospělí, kteří do skleníku během výstavy zavítají, tak budou moci obdivovat pestrou škálu zástupců tohoto hmyzu,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Pokud vás nebo vaše děti fascinují motýli, určitě si nenechejte ujít přehlídku pestrobarevných exotických druhů ve skleníku Fata Morgana v pražské Troji. Zblízka zde můžete sledovat jejich líhnutí z kukel, první vzlétnutí i elegantní pohyb vzduchem. Ve skleníku budou umístěna i speciální krmítka s nektarem a tlejícím ovocem, kde uvidíte tyto křehké krasavce hodovat.

Tématem letošní výstavy je tajemný život motýlů. Dozvíte se například, jak se na pohled bezbranní motýli brání svým predátorům. Některé druhy mají z velké části průhledná křídla, například Methona confusa nebo Greta oto, díky tomu jsou špatně vidět během letu a snadno se ukryjí v okolní vegetaci. Další druhy „čarují“ změnami zbarvení. Například takzvaní listoví motýli rodu Kallima svými modrými křídly s oranžovými pruhy snadno přilákají pozornost, zatímco se zavřenými křídly vypadají jako uschlý list. Zástupci druhu Morpho peleides mají zářivě modrý vrchní stranu křídel, ale když křídla zavřou, rázem se změní na nezajímavá hnědá stvoření, která snadno splynou se stíny rostlin. Jiný druh dokáže zmást a odstrašit útočníky. ,Soví motýli‘ rodu Caligo mají na spodní straně křídel kresbu velkých, výrazných ok podobajících se očím sovy. Když usednou a mávají jimi, snadno odradí jakéhokoliv predátora. Tomu se totiž tučné sousto před očima promění v nebezpečné zvíře,“ vysvětluje Eva Smržová, kurátorka výstavy motýlů. A jak motýli rozeznají, na kterou rostlinu naklást svá vajíčka, aby si na jejích listech housenky pochutnaly? „Pro nás tak trochu překvapivé je umístění jejich chuťových receptorů na nohou. Díky tomu při usednutí na povrch listu rozeznávají vhodnou potravu. Samičky navíc poznají, zda je rostlina vhodná pro jejich housenky,“ dodává Eva Smržová.

Motýli budete mít ve skleníku Fata Morgana sice doslova „na dotek“, nicméně se jedná o velmi křehká stvoření. Buďte k nim tedy ohleduplní a nesahejte na ně a k tomu nabádejte i své děti. Pokud se o výstavě budete chtít dozvědět více, k dispozici je vám průvodcovská služba, kterou si můžete předem objednat na e-mailu pruvodci@botanicka.cz. Tato služba je zpoplatněna.

Comments

comments

Vyhledat