Výtvarník Michal Škapa promění galerii Václava Špály v graffiti stylu T2B

 Foto David Michalek
Foto David Michalek

Pražská galerie Václava Špály představí nejnovější projekt Michala Škapy nazvaný stručně T2B. Od 9. září 2021 na dobu šesti týdnů promění výtvarník tento renomovaný galerijní prostor v samostatné umělecké dílo a ateliér zároveň. Vytvoří tak v dnešní době jedinečný prostor pro setkávání se a komunikaci s návštěvníky galerie.

 

 

Výjimečnost projektu potvrzuje fakt, že jde o historicky první samostatnou výstavu, kterou pro Galerii Václava Špály připravil umělec s kořeny v graffiti komunitě. Nejen, že se tím změnil tradiční výstavní profil této instituce, ale viděno z opačné perspektivy jde o další z milníků domácí graffiti scény.

 

„Je příznačné, že za tím stojí právě Michal Škapa – jedna z aktivních oborových legend. Škapa se ani po tom, co se stal součástí otevřeného galerijního provozu, nevzdal svého původního výtvarného jazyka, takže si jeho práce dodnes zachovala konzistentnost a  autenticitu,“ říká Radek Wohlmuth, kurátor výstavy. O tom ostatně svědčí i název výstavy, který vychází ze slangu writerů. Jde o zkratku anglického Top To Bottom, označující panel – tedy kompletně odshora dolů posprejovaný železniční vagón. Na jednu stranu je to jednoznačný odkaz na graffiti prostředí, z něhož Michal Škapa vzešel, na stranu druhou se ale jedná také o definici vlastního pojetí výstavy.

 

Michal Škapa se v průběhu let vyprofiloval především jako malíř, jeho projekt T2B však závěsné obrazy v podstatě úplně opomíjí. Místo toho zaměřil pozornost na celek a úhrnný dojem z něj. Jeho přímá vizuální intervence vzhledem ke kontextu nepostrádá díl radikality vlastní writerům. Vnáší do expozice stopu energie, dravosti a bezohlednosti ulice, která má svoje vlastní měřítka i zákonitosti, a ignoruje zažitá galerijní pravidla nebo estetická kritéria. V průběhu výstavy bude umělec v expozici rovněž tvořit. Škapa převedl půdu ateliérového zázemí do galerijního prostoru a vytvořil tak jedinečnou příležitost pro přirozený a osobní kontakt s návštěvníky.

 

MICHAL ŠKAPA

T2B

  1. 9. — 17. 10. 2021

Galerie Václava Špály, Národní 30, 110 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně 11.00 – 19.00 hod

 

Comments

comments

Vyhledat