Tipy na týden 1. – 7. dubna: Tělo v těle, Finsko v Brně a opera ve filmu

Novinku Anselm režiséra Wima Wenderse uvidíte na festivalu Dny evropského filmu / Foto (c) Dny evropského filmu
Novinku Anselm režiséra Wima Wenderse uvidíte na festivalu Dny evropského filmu / Foto (c) Dny evropského filmu

 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

Od 2. 4. Warner TV 

Od 2. dubna 2024 bude mít Česká republika nový volně vysílaný televizní kanál Warner TV jako nový přírůstek do lokálního českého lineárního portfolia Warner Bros. Discovery.

Naše tipy:

  • 2. 4. 20:00 2001: A SPACE ODYSSEY (US, 1968)
  • 5. 4. 20:00 A STAR IS BORN (1976)
  • 7. 4. 20:00 BATMAN (1989)

4. – 9. 4. Dny evropského filmu / Praha, Brno, Ostrava

Festival Dny evropského filmu v letošním roce nabízí vesměs v české premiéře na tři desítky snímků předních evropských režisérů i objevné debuty nastupující filmařské generace. Novinky ověnčené cenami z festivalů v Cannes, Benátkách či v Karlových Varech. I v letošním roce je pro návštěvníky festivalu připraven bohatý doprovodný program, který nabízí nejrůznější diskuze, projekce pro seniory a pro školy, semináře pro filmové profesionály i dílny pro děti.

 

20. 3.  – 21. 4. Festival Jeden svět

Festival Jeden svět je už více než čtvrt století jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, které se promítají v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět je dnes největším festivalem svého druhu na světě.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

2. 4. Whispering Sons / Café v lese

2. 4. Vilém Veverka a Kateřina Englichová / kostel sv. Šimona a Judy

2. 4. REPLICANT, ANACHRONISM / MODRÁ VOPICE

3. 4. Hollow Coves + special guest: Garrett Kato | MeetFactory

3. 4. Zabijačka – netradiční komická opera / Vzlet. Vršovická kulturní křižovatka

 

3. 4. Tommy Guerrero / Kasárna Karlín

4. 4. King No-One (UK) + support: echo / Café V lese

4. 4. WWW Neurobeat + Ohm Square / Kasárna Karlín

5. 4. Jon and Roy (CA) / Café V lese

7. 4. King Nun (UK) / Café V lese

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

4. 4. – 6. 10. Tělo v těle / Galerie Atrium Žižkov

Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.

5. 4.-12. Vladimir 518: Osobní vyšetřování / Galerie Bunkr

22. 3 – 8. 9.  Filomena Borecká: Dech tichých myšlenek / Veletržní palác, 2.p. Grafický kabinet

Filomena Borecká se dlouhodobě věnuje zkoumání dechu a jeho sdílení. Zachycuje flow tvořivé energie, neutuchající spontánní pohyb, jenž je vlastní pulzaci přírody, biologickým rytmům i dění v kosmu. Vyjadřuje se zejména prostřednictvím kresby, která jí poskytuje možnost bezprostředního zachycení okamžiku a autentického zážitku.

 

22. 3. – 29. 9. Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji / Veletržní palác

Mezinárodní skupinovou výstavu „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ připravila NGP ve spolupráci s Kunsthalle Vídeň a Muzeem současného umění Skopje (MoCA). Právě ze sbírky ve Skopji a z historického a politického kontextu jejího vzniku projekt vychází.

 

21. 3. – 18. 8. Pavel Forman: TransForman / DOX

Nová výstava českého malíře Pavla Formana představí tři desítky nejnovějších děl a oblíbené autorovy formy a přístupy, které jsou v jistém smyslu „trans“, tzn. metamorfující, přechodné nebo mutující.

 

1. 3. – 2. 6. UMĚNÍ PRODAT (SE). UMĚLEC VE SPÁRECH TRHU 19. STOLETÍ / Západočeská galerie v Plzni

Reklama, multiplikace děl, krajiny, drobné portréty, ale i knižní a časopisecké ilustrace. To vše patřilo mezi nové způsoby obživy umělců v 19. století. Právě proměně uměleckého provozu, vztahu umělce a publika a různým způsobům obživy v tržním prostředí 19. století se věnuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni.

 

8. 3. – 26. 5. IVANA LOMOVÁ: Ticho / Oblastní galerie Liberec

Monografická retrospektivní výstava Ivany Lomové zahrnuje malby z cyklu Pod dekou (2000), Samota (2009), Kavárny (2010), Cestující (2012) nebo Praha (2021). Autorka interpretuje svou malbou svět kolem sebe bez nadsázky, neokázale, bez příkras – obrazy každodennosti, ale až s výjimečnou odvahou zprostředkovat divákům tyto obrazy malebnou fotooptikou.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

 

3. 4. Dobře prodaná nevěsta: druhá nejhranější česká opera ve filmu – přednáška Borise Klepala / Kino Ponrepo

Věrné milování české hudby s Bedřichem Smetanou zplodilo již řadu skvostů, nesmyslů, krásy, trapností, komiky i tragédií. Jeho nejhranější dílo Prodaná nevěsta pak definovalo představu o typické české opeře a není divu, že na jeho základě vznikla i řada filmů, televizních inscenací a záznamů divadelních provedení. Figurují v nich jména, která patří ke staré i nedávné historii světové opery – od přítelkyně obou Masaryků, sopranistky Jarmily Novotné až po Gabrielu Beňačkovou. Pozadu nezůstali ani účinkující z německy mluvících zemí: Die verkaufte Braut od Friedricha Smetany je tam stejně oblíbená jako u nás. Průvodcem po filmových verzích a záznamech Prodané nevěsty bude hudební publicista Boris Klepal.

4. 4.  Jindřich V. – přednáška v Ústřední knihovně / Městská knihovna v Praze

Historický Jindřich V., který panoval v Anglii v letech 1413 – 1422, patří k nejúspěšnějším a nejmilovanějším anglickým králům. Zůstal W. Shakespeare ve svém díle věrný takovému obrazu krále? V opozici k chórickým promluvám, které jsou manifestací národní jednoty a patriotického cítění, jsou scény, ve kterých vystupuje praporečník Pistol, hospodská nebo Falstaffovy kumpáni. Hrou mnoha otázek i odpovědí, kterou Shakespere napsal v roce 1599, nás provede profesor Martin Hilský.

5. 4. 19:00  Příští stanice Finsko / Café Institut Paměti národa v Brně

Kolik sisu potřebujete, abyste mohli ve Finsku psát? A co to sisu vůbec je a mají ho jen rodilí Finové? A může člověk odjinud ovládnout finštinu natolik, aby v ní dokázal napsat oceněnou knihu Zveme na představení únorového čísla časopisu Plav věnovaného finské přistěhovalecké literatuře.

 

6. 4. ATRIUM40: Víc než kostel – narozeninová oslava / Atrium Žižkov

2. 4. tomu bude přesně 40 let od založení kulturního centra Atrium Žižkov. Při této příležitosti vás zveme na exkurzi do historie budovy, která ne vždy žila koncerty, výstavami a komunitními akcemi. Dozvíte se nejen historické zajímavosti z posledních čtyř dekád fungování Atria, čekají vás i exkluzivní informace o našich plánech do budoucna. Vernisáž venkovní expozice pořádáme ve spolupráci s Městskou částí Prahy 3, expozice potrvá do konce dubna.

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat