Wikimedia ČR spouští červnový projekt Měsíc lidských práv na Wikipedii
Lidská práva jsou tématem, které je aktuální vždy. Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, mu chce zasvětit právě měsíc červen. Výzva Měsíc lidských práv na Wikipedii by měla motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost, aby psali tematické články. Cílem je, aby měl každý přístup k neutrálním a aktuálním informacím o lidských právech.
Editovat Wikipedii může a dokáže každý. A zkušení lektoři a lektorky s tím nováčkům rádi pomohou na bezplatných editatonech.
- Editaton Lidská práva na Wikipedii, 20. 6. 16.00–20.00 v Praze ve spolupráci s OPIM. Ve WorkLounge na Václavském náměstí v Praze i online.
- Online editaton Práva LGBTQ na Wikipedii, 22. 6. online.
- Editaton Filmy s lidskoprávní tematikou (např. LGBT filmy, filmy o romské kultuře).
Pilotní ročník akce Měsíc lidských práv na Wikipedii není blíže tematicky vyhraněný. Mezi témata, která by mohla být na Wikipedii lépe popsaná, patří například sociální a kulturní práva, tři generace lidských práv, práva žen, práva zdravotně postižených, duševní zdraví, náboženských, sexuálních a národnostních menšin. Psát ale účastníci mohou o čemkoliv, co je zajímá, a co s lidskými právy souvisí. Například o aktivistech za lidská práva nebo filmech, které se problematiky týkají.
Psaní nových článků není jediný způsob, jak se dá do výzvy #lidskaprava2022 zapojit. Účastníci mohou také rozšiřovat stávající články, překládat články z jiných jazykových verzí Wikipedie nebo nahrávat tematické fotografie a obrázky na svobodné úložiště Wikimedia Commons.
Součástí měsíc trvající výzvy je také soutěž o poukázky do e-shopu Albatrosmedia.cz, které věnovala pro akci Nadace Albatros, a drobné upomínkové předměty Wikimedia ČR. Pro vstup do soutěže stačí do shrnutí editace na Wikipedii vložit hashtag #lidskaprava2022. Oceňovaní budou náhodně vylosovaní nováčci, ale také nejčtenější nebo nejkvalitnější články.
Organizátoři jsou potěšeni zájmem o partnerství – děkují Nadaci Albatros za věnování poukázek, WorkLounge za věnování prostorů a dalším partnerům akce – OPIM, Amnesty International, Člověk v tísni, Trans*parent a dalším.
Akci pořádá spolek Wikimedia ČR. Finančně ji podpořilo Velvyslanectví Spojených států amerických v České republice v rámci programu Small Grants.