Zdá se vám, že se vám rány hojí pomalu? Toto jsou možné příčiny

Pomalé hojení ran může být fyzicky i psychicky velice náročné. I drobná ranka na špatném místě vás může dlouhé týdny obtěžovat a značně omezovat každodenní činnosti. Proč se některé rány hojí pomalu? Podívali jsme se na časté příčiny.

Rána nebyla (nebo stále není) vyčištěná

Jednou z nejdůležitějších fází každého poranění je dokonalé vyčištění ran – pokud je to možné, tak hned jakmile se poranění stane. Vaším cílem by mělo být předejít nežádoucí infekci a zanícení rány. Příkladem může být zdánlivě banální poranění – zaražená tříska. Tu si snadno přivodíte například při štípání dříví na chalupě. Když třísku celou rychle vytáhnete pinzetou, už za pár hodin často o poranění ani nevíte. Pokud byste třísku nevytáhli, objeví se kolem rány hnis, dané místo oteče a vás bude poranění trápit několik dnů až týdnů.

Velice podobné to je i s většími ránami, které ale bývají mnohem komplikovanější. Je nezbytné zbavit se všech nečistot a ránu pečlivě dezinfikovat. Poté (dle velikosti poranění) použijete například náplast značky Leukoplast nebo, v případě větších ran, obvážete obvazem. To zabrání tomu, aby se do rány opětovně dostaly nežádoucí nečistoty.

Rána je příliš suchá nebo vlhká

Zejména v případě větších ran je nutné náplasti a obvazy pravidelně měnit. Musíte přitom dávat pozor na to, abyste ránu znovu neotevřeli a nepoškodili tvořící se tkáň. V ráně by také měla být přiměřená vlhkost. Když ránu necháte neustále pod neprodyšným obvazem, bude příliš vlhká a hojení se zpomalí. Při výměně obvazu se proto snažte nechat ránu několik minut dýchat. Ani vyschnutí ale není žádoucí, jestliže tedy máte pocit, že rána je příliš vlhká, není řešením její trvalé odkrytí. Spíše zkuste zvolit prodyšnější náplast či obvaz.

Máte nezdravý jídelníček

Hojení ran je velice náročným procesem, který vyžaduje mnoho stavebních prvků – bílkoviny, různé minerály a pro správnou celkovou funkčnost organismu i vitaminy. Během hojení byste si proto měli dávat obzvlášť pozor na to, zda těchto živin přijímáte dostatek. Chybou rozhodně není ani konzumace doplňků stravy, které rovněž můžou hojení podpořit.

Co se vám bude konkrétně hodit? Kromě již zmíněných bílkovin (konkrétně můžeme zmínit kolagen při rozsáhlém poranění kůže), může být vhodný zvýšený příjem kyseliny listové, železa či vápníku (při poranění kostí) a zinku.

Rána je příliš namáhána

Když se rána vytvoří na nevhodném místě, například kolem kloubů, v oblasti dlaní nebo třeba hýždí, může hojení zpomalit přílišné namáhání rány. Kvůli svému pohybu a činnostem si zranění neustále obnovujete a rána se nemůže zacelit.

V těchto situacích je vhodné dané místo zafixovat, aby se pohyb omezil. Nezapomínejte také na dostatek odpočinku. Každé poranění i jeho následné hojení je pro naše tělo velkou zátěží a zvýšený odpočinek je proto na místě.



Comments

comments

Vyhledat