Zdeněk Svěrák vydává audioknihu „Povídky a jedna báseň“

Knihy Zdeňka Svěráka Povídky, Nové povídky, Strážce nádrže a Po strništi bos se těší zájmu mnoha čtenářů a v jeho autorské interpretaci i zájmu posluchačů audioknih, o čemž svědčí i zlaté a platinové desky, které za tyto nahrávky získal. Jeho nejnovější kniha Povídky a jedna báseň vyjde již 18. února 2022 u Supraphonu v audioknižní podobě. A od 10. března se po pěti letech mohou příznivci Zdeňka Svěráka těšit také na uvedení nového filmu Betlémské světlo, který podle knižní předlohy natočil jeho syn Jan Svěrák. 

 

Povídky a jedna báseň je třetí knihou povídek, ve které, jak s nadsázkou píše Zdeněk Svěrák, spojka „a“ má být tak nenápadná, že sugeruje skvělé čtení, prostě „povídky jedna báseň“. V několika z nich zde otevřeně vystupuje sám autor či jeho rodinní příslušníci. Jedním z dalších hrdinů je poslední československý stíhač, který se zúčastnil bitvy o Británii. Setkáme se zde také s napínavým detektivním odhalením dávného zločinu a celý soubor zakončuje věštecká báseň, jíž v říjnu roku 1989 předpověděl Zdeněk Svěrák vše, co pak o měsíc později následovalo. „Těsně před sametovou revolucí jsem šel k Václaváku a slyšel bušení kladiv, jak staví zase lešení pro funkcionáře, že tam bude oslava 28. října. Tím inspirovaný jsem o tom napsal báseň, jak tu tribunu odnese lidský dech. A ono se to za měsíc stalo! Nejsem básník, ale tohle byla výjimečná situace, kdy jsem si řekl, že tento pocit se dá vyjádřit básní ve volném verši,“ uvedl Zdeněk Svěrák.

 

Svým literárním dílem si Zdeněk Svěrák plní dávné přání z mládí být spisovatelem. Úspěch u čtenářů i posluchačů svědčí o tom, že své sny uskutečnil dobře. Nejen autorsky, ale i interpretačně dodává Zdeněk Svěrák svému výtečnému vyprávění jemné nuance v přesvědčivosti postav. Půvab této Svěrákovy práce spočívá v umění přesného vyjádření a vždy překvapivém závěru. Právem může být jeho dílo srovnáváno s tvorbou našich největších povídkářů,“ uvedla producentka Supraphonu Naďa Dvorská.

 

Atmosféru audioknihy Povídky a jedna báseň opět dotvořil svou osobitou hudbou Jaroslav Uhlíř. Na 3CD i digitálně titul vychází v pátek 18. února 2022. „Jsem rád, že se audioknihy za poslední roky tak rozšířily, protože lidi mají málo času na čtení a často tráví dny třeba za volantem, kde si mohou literaturu užít tímhle způsobem,“ dodává k vydání Povídek a jedné básně v podobě audioknihy Zdeněk Svěrák, který v roce 2018 obdržel Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova.

 

Comments

comments

Vyhledat