Zelený zákal krade zrak. Nechte se vyšetřit zdarma
Hrozí vám zelený zákal? Nechte se vyšetřit během Světového týdne glaukomu!
Zelený zákal přichází plíživě a bez příznaků, tím více je ale nebezpečný. Oční onemocnění způsobuje odumírání vláken zrakového nervu, které člověk sám nepozná. Chorobu lze však zjistit specializovaným vyšetřením, jež je možné bezplatně absolvovat během Světového týdne glaukomu (případně vám je provede váš oční lékař, pozn. red.).
Název onemocnění pochází z dob, kdy lidé trpící zeleným zákalem neměli možnost léčby. V pokročilém stádiu choroby jejich oko vytvářelo vinou zakalené rohovky a vyblednutí duhovky dojem lehce zelenkavého odstínu. V dnešní době k zakalení vnitřních struktur oka už nedochází, protože současná medicína umí projevy nemoci řešit dříve, než dojde k vážnému poškození zraku či dokonce oslepnutí. Důležité je ovšem riziko nepodceňovat a zavčasu absolvovat vyšetření, které umí glaukom odhalit. Přichází totiž bez varování – a často proto bývá označován za „tichého zloděje zraku“…
Jak glaukom vzniká?
Zelený zákal je způsoben postupným odumíráním vláken zrakového nervu, který přenáší zrakové informace ze sítnice do mozku. Tuto degeneraci způsobuje zvýšený tlak nitrooční tekutiny. Ten ovšem nevyvolává žádné obtíže – nebolí a zpočátku dokonce ani nezhoršuje zrak. Pokud člověk postižený glaukomem pozoruje zhoršené vidění, jedná se o pozdní příznak nemoci, v této fázi je již nevratně poškozeno více než 40 % vláken zrakového nervu. Navíc i pacient s výrazně pokročilým zúžením zorného pole může mít dobrou centrální zrakovou ostrost. Z tohoto důvodu až polovina lidí o své nemoci vlastně vůbec netuší!
Kdo je v ohrožení?
Přesná příčina vzniku glaukomu zůstává neznámá, důležitou roli však hraje dědičnost; polovina nemocných má alespoň jednoho rodiče postiženého zeleným zákalem. Některé formy mohou také vzniknout po těžkých tupých poraněních oka. Zvýšený výskyt onemocnění hrozí rovněž u lidí nad 40 let, týkat se ale může i malých dětí. „Vrozený glaukom se rozvíjí v prvním roce věku, postižené oko slzí, je citlivé na světlo a rohovka je šedavě zkalená. Mladé tkáně postiženého oka ustupují zvýšenému nitroočnímu tlaku a oko tak bývá ve všech rozměrech větší. Rozvoj zeleného zákalu může ovlivnit nejen dědičnost, více ohroženi jsou jím také diabetici,“ říká MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. z Oční kliniky DuoVize Praha.
Jak se zelený zákal léčí?
Počet lidí s glaukomem vzrůstá. V roce 2010 trpělo tímto onemocněním 60 milionů lidí na celém světě, pro rok 2020 se odhaduje, že počet se zvýší na 76 milionů a v roce 2040 dokonce na 111 milionů. Léčba glaukomu je dlouhodobá, nejčastěji probíhá formou pravidelného kapání očních kapek. Pokud není tento typ léčby úspěšný, přistupuje se k laserové či chirurgické operaci oka. Cílem zákroku je snížit nitrooční tlak na takovou hodnotu, která nebude vyvolávat další poškození zrakového nervu.
Nepodceňujte prevenci
Protože změny zrakového nervu jsou nevratné, je důležité odhalit onemocnění co nejdříve. Nepodceňujte tedy prevenci a pravidelně navštěvujte očního lékaře. „Každý člověk starší čtyřiceti let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, zvláště pokud se glaukom vyskytuje v rodině,“ radí docentka MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno, a dodává: „Důležité je podstoupit důkladné oční vyšetření včetně provedení moderních zobrazovacích metod zrakového nervu.“ Jeho součástí je vyšetření stavu oka přístrojem zvaným OCT (optická koherentní tomografie). Ten poskytuje lékařům podrobné informace o stavu sítnice a jejích jednotlivých vrstvách.
Světový týden glaukomu
Osvětový projekt, který upozorňuje na problematiku zeleného zákalu, se koná od 8. do 14. března. Napříč celou Českou republikou proběhnou preventivní akce pod záštitou České glaukomové společnosti. Mezi pracoviště, kde bude možné si nechat bezplatně změřit nitrooční tlak (zvýšená hodnota může znamenat větší riziko glaukomu) a absolvovat konzultaci s odborníky, patří i brněnská Oční klinika NeoVize (na vyšetření můžete přijít 10. března od 8 do 16 hodin) a pražská Oční klinika DuoVize, kde si můžete celý týden od 9.března nechat vyšetřit nitrooční tlak zcela bezplatně.
Více informací o Světovém týdnu glaukomu se dozvíte www.glaucomaweek.cz
Věděli jste, že…
– Počet lidí, kteří oslepli kvůli glaukomu, je v současné době až 4,5 milionu.
– Naprostá většina glaukomů postihuje obě oči, i když v různé míře.
– Až 50 % lidí o své nemoci neví.
– Zelený zákal nelze vyléčit, ani vrátit zpět již vzniklé změny zrakového nervu a zorného pole. Díky vhodné léčbě je však možné zpomalit zhoršování nemoci.
– Neléčené glaukomové onemocnění je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty.