100 let od prvního vydání vychází KRVAVÝ ROMÁN v jubilejní výpravě
Přesně sto let poté, co Váchal ve své vršovické dílně v sedmnácti exemplářích přivedl Krvavý román na svět, vychází kniha znovu, a to v jubilejní výpravě s esejemi váchalovské kurátorky Hany Klimešové a ředitelky Paseky Anny Horáčkové.
Česká literatura se nemůže pochlubit mnoha knihami, které by dosahovaly významu tohoto díla. Krvavý román je svéráznou poctou dobrodružnému a brakovému žánru, raritní bibliofilií a živelným textem, jejž Váchal rovnou sázel, aniž si předem vypracoval rukopis.
„O Krvavém románu už bylo napsáno mnohé. Je to dnes legendární dílo, na čemž má zásluhu jeho poměrně časté zpracování. A právě to podporuje porozumění Váchalovu dílu i uznání jeho osoby coby nevšedního a originálního umělce,“ píše ve svém eseji Hana Klimešová.
Krvavý román však není pouze přehlídka strašidelných a groteskních dřevorytů nebo artefakt, který inspiroval vznik divadelních představení i filmu. Je to také kniha, jež vyšla jako vůbec první publikace Paseky.
„Často s nadsázkou říkám, že si táta založil Paseku, aby si mohl vydat Krvavý román. Ta kniha pro něj byla zcela zásadní a ovlivnila celý jeho život,“ říká Anna Horáčková a připomíná, že „v roce 2024 slavíme dvojí výročí. 100 let od prvního vydání Krvavého románu a 35 let od založení Paseky. Za ta léta se Paseka stala svébytným a respektovaným nakladatelství, nad nímž drží ochrannou ruku oba aktéři příběhu této knihy.“
Josef Váchal (1884-1969) byl významný malíř, grafik, řezbář, spisovatel a filosof, jeden z nejoriginálnějších českých umělců a myslitelů 20. století. Nejvýznamnější částí Váchalova díla je tvorba knihy jako uměleckého artefaktu. Své knihy vydávané v počtu jednoho až dvaceti pěti výtisků sám psal, sázel, doprovázel vlastními dřevoryty, vázal i prodával. Jeho nejznámější knihou je právě Krvavý román (1924).