8 jednoduchých tipů, jak být více eko (nejen) v práci

 

Všechny naše každodenní aktivity nějakým způsobem ovlivňují životní prostředí. Stravování, doprava, hygiena, koníčky, ale i například čas strávený v práci. Můžeme nějak přispět ke zlepšení situace například i v běžné kanceláři?

Online portál Shopalike.cz se podíval na základní oblasti kancelářského života a připravil několik jednoduchých tipů a kroků, které můžete iniciovat ať už na svém pracovišti, nebo i ve vlastních domovech.

1. Vyměňte fluorescentní světla za LED žárovky

Problém: Tradiční fluorescentní tyčové žárovky, které používají mnohé kancelářské budovy, mohou obsahovat 3,5 – 4 mg jedovaté rtuti.
Zelenější řešení: Fluorescentní žárovky nahraďte LED světly – mají o 25 % delší životnost a spotřebují až o 75 % méně energie.

2. Tiskněte na recyklovaný papír z obou stran

Problém: Produkce papíru je zatěžující pro životní prostředí, rostliny i zvířata. Vyžaduje také velké množství energie.
Zelenější řešení: Pokud musíte, používejte recyklovaný papír a při tisku využijte obě strany listu. Výroba recyklovaného papíru je o 70% méně náročná na energii a vodu a každá tuna zachrání 17 stromů.

3. Klimatizaci nahraďte rostlinami

Problém: Klimatizace a elektrické ventilátory spotřebují až 20% veškeré energie v kancelářských budovách po celém světě.
Zelenější řešení: Řešením šetrnějším k životnímu prostředí může být například vyzdobení kanceláře rostlinami. Studie ukazují, že za jejich pomoci je možné snížit teplotu místnosti až o 10 °C. Vlhkost běžně suchého kancelářského vzduchu také udrží na 30 – 60%, přirozeně ho přefiltrují a pomohou se soustředěním. Některé studie tvrdí, že až o 15%.

4. Noste si vlastní láhev na vodu

Problém: Každá jednorázová PET láhev obsahuje až 70% nově vyrobeného plastu. Přeprava balených vod také přispívá k produkci CO2.
Zelenější řešení: Jednoduchým řešením je přinést si do práce vlastní láhev a pít vodu z kohoutku. Pitná voda v EU je velmi striktně kontrolována, a pokud máte o kvalitě vody ve svém regionu pochybnosti, můžete o informace žádat přímo svého dodavatele.

5. Dejte si kávu bez mléka

Problém: Výpočty ukazují, že pokud vypijete 4 šálky kávy denně, tak za jeden rok nasbíráte uhlíkovou stopu jako běžné auto na trase 64,37 km. Pokud si dáte denně 3 velké latte, tak máte za rok dopad asi jako let letadlem přes půl Evropy. Až 2⁄3 uhlíkové stopy vaší kávy totiž tvoří kravské mléko.
Zelenější řešení: Nahraďte mléko některou z rostlinných alternativ. Dalším tipem je například výměna běžných kávových kapslí, které se na skládce rozkládají od 150 – 500 let, za biorozložitelný typ.

6. Ihned opravte kapající kohoutky

Problém: Kohoutek, ze kterého za minutu kápne 120 kapek vody, promrhá během jednoho roku až 23874,65 litrů. To je dost vody na naplnění 1⁄3 malého bazénu!
Zelenější řešení: Opravte vodovodní kohoutky a udržujte je v dobrém stavu. Proti plýtvání vodou můžete bojovat i tím, že nebuďte nádobí mýt pod tekoucí vodou nebo před naložením do myčky. Zbytky jídla z talířů důkladně očistěte do odpadků a s ostatním si novější myčky bez problémů poradí.

7. Nainstalujte dvoufázové splachování toalet

Problém: Až 1⁄3 pitné vody, která proudí do našich domovů směřuje okamžitě do kanálu. Na vině je splachování toalet.
Zelenější řešení: Změnou typu splachování z jednofázového na dvoufázové můžete ušetřit až kolem 67% vody. A přijde Vám i nižší účet za vodu.

8. Na toaletách mějte hygienické produkty šetrné k přírodě

Problém: Jeden balíček běžných dámských vložek může obsahovat stejné množství plastu jako 4 nákupní tašky. A při sbírání smetí na plážích naší planety se pouze během jednoho dne našlo 27 938 tamponů a aplikátorů.
Zelenější řešení: Ke změně mohou jednoduše přispět i toalety v kancelářích, kde budou zaměstnanci mít přístup k hygienickým produktům šetrnějším k přírodě. Ekologičtější tampony se například rozkládají přibližně 5 let. Standardním to může trvat až 500.

Další zajímavé informace a tipy naleznete na stránce Shopalike.cz

Comments

comments

Vyhledat