Na Výstavišti se chystá velký swap. Znamená to pár hodin pohody, říká organizátorka

Tereza Baranijaková z programového oddělení Výstaviště Praha. 
Foto: archiv Výstaviště Praha.
Tereza Baranijaková z programového oddělení Výstaviště Praha. Foto: archiv Výstaviště Praha.

Swap, nové pojetí „obchodu“, které hýbe ani ne tak světem, jako spíše, doufejme prozatím, komunitami a jednotlivci. Swap znamená jednoduše výměnu a zamilovali si ji všichni, kdo si uvědomují, v jak obrovské nadprodukci žijeme a kolik věcí denně bez zamyšlení vyhazujeme. S nepotřebným se zbavujeme s lehkostí, protože „tohle se mi stejně jenom válí ve skříni“, „děti z toho strašně rychle vyrostly a nemám to kam dát“, „nějak se mi to přestalo líbit, to už si nevezmu“, „sešlo se nám několik stejných dárků, co s tím“… bezpočet situací, kdy vyhazujeme, čistíme, ale nepřemýšlíme už nad tím, že jinde by dané věci mohly ještě dobře posloužit, někdy i více, než si umíme představit. 

 

Se začátkem nového školního roku přichází pro mnoho rodičů černá můra v podobě výdajů na školní potřeby pro děti. Někomu se sejdou doma čtyři penály od babiček a tetiček, luxusní výbava, jinde ale nebude třeba ani ten penál a sláva bude i za použitou aktovku od sousedů. A právě zde nastupuje Swap – komunitní soužití, výměnný obchod v příjemné atmosféře, s respektem a leckdy prostě jen jako vzájemná podpora bez nutnosti si něco odnést. Co si ale zaručeně odnesete, je dobrý pocit, minimálně z toho, že se tady snad přece jen budoucí generace neutopí v tunách vyhozených a zbytečně vyrobených nesmyslů. Malými kroky to vždy začíná a vždy u sebe… Na Výstavišti rozjela Swapy Tereza Baranijaková, která se spolu s kolegy z programového týmu Daniela Netušila stará o to, co se bude celoročně v areálu dít. 

 

Terezo, můžeš nám víc přiblížit, jak probíhají swap akce na Výstavišti? 

SWAPování se popravdě na Výstavišti zatím rozkoukává, je to stále ještě novinka, ale můžu říct, že na velmi dobré cestě, aby se stala pravidelnou aktivitou. Obecně mám SWAP moc ráda, naštěstí se jich koná teď už celkem hodně, vlastně rok od roku vidím vzestupný trend. Je dobře, že lidé přicházejí podobným aktivitám na chuť a učí se vzájemné sounáležitosti. Tak jsem si jednoho dne řekla, proč neudělat pár tematických SWAPovaček i u nás na Výstavišti. 

 

 

Kdy se takové akce objevily u vás poprvé? Je to i pokus o komunitní sblížení? 

Na Výstavišti jsme zatím SWAPovali jednou, byla bych ale moc ráda, aby se z těchto řekněme výměnných obchodů stala stálá součást našeho programu či naší společenské odpovědnosti. Moje představa je vytvořit komunitu lidí, kteří si SWAPování na Výstavišti zařadí mezi své pravidelně navštěvované akce.  Za sebou máme SWAP rostlin, který byl naší premiérou před nově otevřeným Ateliérem Rychta. A přestože bylo v den SWAPu snad 40 stupňů, účast byla hojná a bylo to velmi příjemné odpoledne. V plánu jsou do konce roku ještě tři další SWAPy, a to na téma školní potřeby, knihy a Vánoce. Darování je však vždy ošemetná věc a lidé musejí mít jistotu, že akce dává smysl, nechceme masovky, ale spíše komunitní sounáležitost.

 

 

Je to vlastně pohodová cesta, jak spojit příjemné s užitečným…

Přesně tak! Doma máme všichni spoustu věcí, které nepoužíváme, nebo je nechceme a hromadí se nám, tak proč si je nevyměnit za jiné, které používat budeme. Zároveň doba je jaká je a peněz někdy není nazbyt. Neočekáváme masovou návštěvnost, cílem je, aby lidé chodili na naše SWAPy rádi. Vyměnili si věci, poseděli s námi, popovídali jsme si, třeba si u nás i něco vyrobili. V rámci SWAPů budeme vždy plánovat i workshop, který ladí s tematikou SWAPu a věnuje se recyklaci. A jak jsem již zmiňovala, naše SWAPy budou tématické – za sebe se nejvíc těším na ten knižní a vánoční. 

 

 

Lze vytvořit v tak obrovském prostoru, jako je Výstaviště, a kde jsou denně noví lidé, komunitu, která by tvořila jádro podobných akcí? 

Rozhodně velké ano! Jak vidíme na samotném, již zmíněném Ateliéru Rychta, před kterým budeme SWAPy vždy pořádat. Nový prostor, noví lidé, nové akce, nová komunita, přesně tak, jak jsme plánovali. Do budoucna chceme, aby naše SWAPy pomáhaly a byly nedílnou součástí našeho CSR programu, tedy společenské zodpovědnosti. Ať už tím, že část výdělku ze vstupného věnujeme na pomoc vybrané organizaci, jednotlivci nebo útulku, tak tím, že věci, které nám ze SWAPu zůstanou, darujeme tam, kde bude potřeba. Do SWAPů se postupně zapojují také naši kolegové z Výstaviště, což mně osobně činí dvojnásobnou radost. 

 

 

Na SWAPech probíhá nejen výměna a jakási vzájemná podpora, ale i další aktivity, lze přijít třeba jen na workshop? 

Ano, lze. Vstup na SWAP je zpoplatněn, v rámci vstupného si můžete užít kromě výměny i workshop, kde se věnujeme recyklaci pod taktovkou kolegy Honzy Šimra. Takže se můžete také něco naučit, odnést si výrobek (v ceně vstupu je i materiál), poznat nové lidi a celkově mít příjemné odpoledne. Není podmínkou přijít a měnit. Chceme, aby lidé věděli, že SWAP na Výstavišti znamená pár hodin pohody a klidu. Tak se stavte, těšíme se na vás! 

 

 

 

 

Tereza Baranijaková z programového oddělení Výstaviště Praha.
Foto: archiv Výstaviště Praha.

 

Swap školních potřeb

Výstaviště Praha, Ateliér Rychta

4.9. od 14.00 do 19.00 hodin

 

Comments

comments

Vyhledat