Výstava indické umělkyně poukazuje na problém s diskriminací žen
Výstava indické umělkyně poukazuje na problém s diskriminací žen a domácím násilím. Je potřeba dodat jim odvahu vystoupit na veřejnosti, tvrdí autorka
An exhibition by an Indian artist highlights the problem of discrimination against women and domestic violence. They need to be given the courage to come out in public, says the artist
Už jen do 24. února má veřejnost možnost zhlédnout v pražské Galerii Havelka výstavu s názvem „Manželské pouto (Wedlocked)“, jejíž autorkou je Trishna Adnani, mladá umělkyně původem z Indie, která je absolventkou Anglo-americké vysoké školy v Praze. Výstava popisuje fiktivní příběh indické nevěsty jménem Ruby, která se snaží vyvázat ze svého manželského svazku, v němž se potýká s problémem domácího násilí a genderové nerovnosti.
Only until 24 February, the general public has the opportunity to see the exhibition entitled „Wedlocked“ at the Havelka Gallery in Prague, the author of which is Trishna Adnani, a young talented artist originally from India, who graduated from the Anglo-American University in Prague. The exhibition describes the fictional story of an Indian bride named Ruby, who is trying to get out of her marital union in which she is struggling with the problem of domestic violence and gender inequality.
„Média těmto tématům věnují určitou pozornost. Podle mého názoru je však problém, že se většinou mluví o obětech, jen zřídka se pozornost zaměřuje na násilníky. Navíc pokud jde třeba o filmy, jsem názoru, že tento problém je často zlehčován, proto není vnímán jako závažný,“ tvrdí autorka.
„Upřímně řečeno, nemyslím si, že je možné tyto problémy ze společenského života zcela vymýtit.
Už jen proto, že se většina lidí o těchto tématech bojí mluvit a část podle mě není dostatečně vzdělaná, aby pochopila, o jak závažné činy se jedná. To však neznamená, že se vzdáme! Je potřeba se snažit neustále zvyšovat povědomí o domácím násilí, vzdělávat lidi, a hlavně jim dodat odvahu, aby se nebáli vystoupit na veřejnosti. Jen tak může dojít ke změně!“
V České republice je domácí násilí rovněž velkým společenským tématem. Vnímáte to?
Poznala jsem to právě během výzkumu, který jsem dělala v rámci svého projektu. Jsem moc ráda, že zde mohu přispět k osvětě tohoto společenského tématu prostřednictvím jiné kultury.
Do Prahy vás přivedlo studium na vysoké škole. Proč jste si vybrala právě Anglo-americkou vysokou školu?
To je jednoduché. Studovat v Evropě byl vždycky můj sen a Anglo-americká univerzita mi tuto možnost poskytla, za což jsem moc vděčná.
Jaké jsou vaše další plány směrem do budoucna?
Mám už v hlavě pokračování tohoto příběhu, který bych tentokrát ráda zobrazila z pohledu násilníka. Zároveň hledám další možné příležitosti pro své umělecké uplatnění prostřednictvím tzv. otevřených výzev.