JEDEN A JEDEN A JEDEN – individualita i subjektivita

Foto Viktorie Štěpánová
Foto Viktorie Štěpánová

30. a 31. 10. byla představena první samostatná inscenace kulturního prostoru, inkubátoru pro mladé – Archy+.

Jeden a jeden a jeden. Inscenace o životech, snech, traumatech a touhách generace Z od generace Z. Generace současných dvacátníků předvedla představení, které klade velký důraz na autenticitu jedince, emoční prožívání a kritickou reflexi společnosti. „Naše sny nám dávají smysl a vnitřní oheň, pohánějí nás kupředu a inspirují k tomu, abychom usilovali o něco, co nás přesahuje. S našimi sny jsou ale propleteny i naše nejhlubší obavy.“

22 umělců, 22 různých individuálních hlasů, 79 společných minut. Celistvost čišící z fragmentárnosti, přesto utvářející koherentní celek. Ač aktéři ve své inscenaci reflektovali okolí, východisko nalézali v osobních prožitcích a subjektivním vnímání. Hlas každého performera dostal prostor, hlas každého zde zazněl a byl ostatními vzat v potaz.

Téma fragmentárnosti a útržkovitosti se prolínalo celou inscenací, ať už prostřednictvím krátkých osobních výpovědí, častých změn scén, aktérů i kvalit pohybů. Útěk zde fungoval jako prostředek změny scén a zároveň reflektoval duše mladých, cílevědomých a uvědomělých, ale velice křehkých individuí, která se neustále za něčím ženou, utíkají od sebe, a přitom sebe hledají.

Představení však začalo už před samotným začátkem, již v předsálí, formou autentické, neplánované módní přehlídky. V prostoru se nacházeli mladí lidé, kteří vyjadřovali své postoje i bez verbální komunikace, a to svým specifickým stylem oblékání. Mnozí z přítomných měli outfity složené z na první pohled nesourodých kousků, které vrstvili, a dohromady tak vykreslovali jedinečnou identitu každého jednotlivce. Identity, které reflektovali i v představení.

Uvedení Jeden a jeden a jeden jako prvního počinu prostoru o něm mnohé vypovídá. Nejednalo se totiž ani zdaleka o lecjakou premiéru. Představení bylo výsledkem veřejného Open callu, pořádaného Archou+ ve spolupráci s Divadlem NIE, který dal mladým umělcům možnost realizace. Z původně 220 přihlášených vykrystalizovalo 22 mladých duší, které skrze intenzivní workshopy pod taktovkou divadla NIE inscenaci zrežírovaly a následně samy odehrály.

Výsledkem tak bylo dílo velice syrové, ryze autentické a sociokulturně reflexivní, vytvářející zrcadlo duší mladé generace.

 

 

Comments

comments

Vyhledat