Kyjevský kvartet jako příval folkloru a energie bojujícího národa
DakhaBrakha letos slaví 20 let existence a v rámci oslav vyrazila na turné, které 21. listopadu zavítalo i do pražského klubu SaSaZu. Tento koncert byl pro kapelu dosud největším vystoupením v České republice a stal se nezapomenutelným zážitkem pro všechny přítomné.
Kapela je zosobněním tradic své země, ale i zrcadlem současných tragédií a bolesti, které přináší válka na Ukrajině. Její hudba je výpovědí o svobodě, odvaze a soucitu, ale také symbolem odporu a reprezentantem národní identity.
Koncert nabídl neuvěřitelně živelnou atmosféru. Hudba a vizuální prvky sršely energií, publikum bylo strženo a tradice se prolínaly s moderním světem. Zvuky ukrajinského folkloru byly míseny se zvuky folkloru jiných, propůjčených, nikoli však ukradených. DakhaBrakha je živoucím důkazem toho, jak globalizace může kultury symbioticky spojovat. Využívají tradičního folkloru lidu svých předků, který mísí s folklorem lidu současného, folkloru popkulturního, kde harmonika a cello patří stejně tak jako blues a rytmika hiphopu. Tomuto mixování stylů říká kapela etnochaos, který navíc vizuálně podporuje svými oděvy, čerpajících inspiraci z ukrajinských krojů, aktualizovaných do současné doby. Ženy z kvartetu, které vnášely do hudby rytmus a tradice, vystoupily v krojích doplněných vysokými černými klobouky, jež dříve nosili muži. Zpěvák, symbolizující současnost a hlas kapely, se naopak objevil v moderním, elegantním černém oděvu. Společně tvořili harmonii, kde minulost potkávala přítomnost.
Válka jako součást poselství
Koncert však nebyl jen oslavou kultury, ale také připomínkou války na Ukrajině. Silné, emotivní zpěvy žen rezonovaly celým sálem a připomínaly svobodné hlasy ukrajinského národa, až z toho mrazilo. DakhaBrakha tradičně doprovází svá vystoupení tematickými projekcemi – v Praze šlo o díla ukrajinských umělců a válečných fotografů. Tyto obrazy přinášely publiku syrové svědectví o současné situaci, tvořené těmi, kdo ji prožívají.
Prezentovány byly také nové skladby, které vznikly během války. Z nich byla cítit obrovská energie, nezdolná síla a odhodlání navzdory strachu. Kapela skrze hudbu přenášela nejen bolest, ale i naději a bojového ducha, který nyní charakterizuje Ukrajinu.
Pomoc skrze hudbu
Na závěr koncertu kapela uspořádala dražbu tří svých předmětů, jejíž výtěžek byl věnován na podporu ukrajinské armády. Přestože šlo o citlivé a vážné téma, kapela dokázala do akce vnést lehkost a humor tím, že hudebně doprovázela jednotlivé dražební nabídky. Největší pozornost si získal obraz od zpěváka, který se nakonec vydražil za 1 bitcoin.
DakhaBrakha svým vystoupením v Praze připomněla, že hudba může být nejen uměleckým dílem, ale i hlasem odboje a solidarity. Jejich koncert byl nejen kulturním zážitkem, ale i silnou připomínkou toho, co znamená stát si za svobodou a tradicemi.