České jerky miluje i britská armáda. Teď přichází africká chuť.
Získat všechny certifikáty umožňující dodávat české potraviny britské armádě není snadný úkol, navíc když čelíte administrativním složitostem po brexitu. Východočeští výrobci jerky, kterým se to povedlo, jsou na to ale hrdí a zjevně to za boj stálo. „Získali jsme díky tomu perfektní přehled o každé části naší výroby“, říká spoluzakladatel firmy Fine Gusto Nature Pavel Doležal. Ten spolu s druhým zakladatelem Davidem Novákem představil novinky, se kterými přicházejí dobýt další mety.
Jerky je stále známější produkt – jedná se o sušené maso, tedy potravinu plnou bílkovin a zároveň trvanlivou a přenosnou. „Nejvíce se prodá hovězího, pak krůtího, za nimi následuje vepřové a až na konci je kuřecí,“ říká David Novák. Jerky si oblíbili jak sportovci, kterým pomůže doplnit proteiny třeba na treku, tak ženy z kanceláří. „Mají ho rády i děti, včetně takových, které nechtějí jíst maso,“ potvrzuje Novák.
Firma Fine Gusto vyrábí přitom jerky nejen pro prodej pod vlastní značkou – ve skutečnosti většinu produkce vyrábí pro firmy, které výrobky prodávají pod vlastní značkou. „jsme hrdí, že jim můžeme pomoci vyvinout produkt podle jejich přání – požadavky na chutě a textury se liší,“ vysvětluje David Novák. K Pardubicím přicházejí i malí výrobci, kteří nezvládají náročnosti vlastní výroby, ale mají už zavedenou značku – a ti, kteří končí, jim někdy rádi odprodají svoje stroje, které jsou jinak prodejné leda za cenu šrotu. Chytrý český přístup navíc umožňuje stálé inovace ve výrobě, kdy si technicky zdatní podnikatelé poradí s vývojem strojů umožňujících automatizaci, který by jinak stál neúnosně mnoho peněz. „Ze začátku jsme měli problémy s manuálními pracovníky ve výrobě, automatizace nám pomohla,“ vysvětluje Novák. „Máme i řadu patentů a i když se o naše stroje zajímají i jiní, držíme si je pro sebe.“
Vypadá to, že prudký růst firmy nabízející žádaný produkt je super, ale samozřejmě není vše snadné. „Moc haterů nemáme, nabíízme čistý produkt bez éček, snad jen někomu vadí 4% obsah soli,“ říká Novák, nicméně je třeba reagovant na trendy. Kromě těch, které hrají výrobcům do ruky, jako je adorace proteinu, i na ty méně „masové“. V Německu je nyní silný tlak na veganské produkty, ale i když Fine Gusto veganské jerky nabízí, není to pro ně příliš stěžejní produkt.
V co momentálně věří, je spolupráce s jihoafrickým kolegou Andrém van Stadenem, který několik let provozoval jednomužnou firmu na biltong.
Biltong x jerky
Biltong je oproti jerky jinak a náročnějí zpracovaný produkt. Zatímco jerky je tepelně opracováno, je jeho jihoafrický bratranec nejen jinak kořeněný (koriandrem, který v jeho domovině odpuzuje hmyz a producent tak může sušit venku), ale především jinak vyráběný. Jerky je tepelně opracované, biltong ne. Suší se při nižší teplotě a déle. Dělá se výhradně z hovězího a surovina se krájí na výrazně silnější pásy než jerky. Díky tomu se blíží produktům, jako je prosciutto. je to prémiová věc, která nabízí řadu zdravotních benefitů a díky chuti výrobců přinášet inovace se zkoušení také nové formy, jako například prášek; ten by mohl řešit to, že pro lidi s horším chrupem je na překážku jeho houževnatost, i když oceňují jeho chuť a vysoký obsah bílkovin.
Je to tedy trochu paradox: tradiční jihoafrický produkt se dostává na evropské trhy díky stále ještě malé firmě, která houževnatě a kreativně vyrábí potraviny ve východních Čechách. Jak ukazují čísla a jak potvrdí i zvědavé ochutnání novinek, tohle by mohlo mít budoucnost.