Praha hostí mezioborové symposium o rostlinách, umění a společenské změně

Jak by mohla vypadat společnost, kdybychom se naučili přemýšlet jako rostliny? Praha se ve dnech 23.–25. května promění v epicentrum debat o rostlinné biodiverzitě a současné kulturní krajině. Sympozium Free Radicals propojí umění, vědu a vztah člověka k přírodě a ukáže, že budoucnost může klíčit z nečekaných míst – třeba v prasklinách na chodníku nebo na zanedbaných brownfieldech. Událost se odehraje v prostorách Planeta Za, Goethe-Institutu, v přírodní rezervaci Divoká Šárka a na dalších místech po celé Praze. Mezi hosty vystoupí například švýcarský umělec Uriel Orlow, slovinská designérka Gaja Mežnarić Osole, marocká agroekoložka Kenza Benabderrazik nebo brazilská umělkyně a výzkumnice Marina Guzzo. Vstup na celý program je zdarma.
Za projektem stojí tým platformy Haenke – kulturní laboratoře, která již téměř dekádu otevírá veřejnosti témata vztahu mezi rostlinami, vědou a kulturou. „Chceme představit umělecké projekty, které se zabývají tím, co se od rostlin můžeme naučit – ať už jde o práci s energií, vztahy mezi sebou, způsoby komunikace nebo schopnost přizpůsobit se změnám. Zároveň chceme ukázat příklady ekologických materiálů a udržitelných přístupů v současném umění a kulturním provozu, které propojují člověka a přírodu novými, citlivými způsoby,“ říká spoluzakladatelka studia Alexandra Střelcová.
Třídenní program nabídne jiný pohled na rostliny – ne jako na pasivní součást krajiny, ale jako aktivní spojence při utváření světa, který obýváme. Událost propojí vědecké poznání s uměleckou imaginací i každodenní praxí a ukáže, že i invazní druhy, městská flóra, semínka nebo potravinový odpad mohou být nositeli hlubšího významu – ekologického, kulturního, ale i ekonomického a politického.
Součástí programu budou diskuze o tom, jakou roli může hrát umění a kultura v době klimatické krize, i o rostlinách jako předmětech geopolitických zájmů a mezinárodních sporů. Praktické dílny představí potenciál nepůvodních druhů v udržitelném designu, čtenářské seance otevřou témata půdy, péče a moci, filmový večer nabídne pohled na rostlinné příběhy, které obvykle zůstávají neviditelné. V rámci nedělní zážitkové hry v přírodní rezervaci Divoká Šárka si účastníci na vlastní kůži vyzkouší, jaké to je být rostlinami.

Foto Inés Karčáková
Projekt upozorňuje na to, že ačkoli rostliny formují náš každodenní život, jen zřídka jim věnujeme pozornost. Pracuje přitom s pojmem „free radicals“ (v češtině „volné radikály“), který v medicíně označuje vedlejší produkty metabolismu – často chápané jako škodlivé, zbytné nebo obtížně uchopitelné. Podobně bývají i rostliny a rostlinné materiály vnímány jako nežádoucí nebo nehodné zájmu, péči nebo investice.
Sympozium zahájí stejnojmenný dvouletý evropský projekt, jehož součástí budou umělecké rezidence ve venkovských oblastech Španělska, Portugalska a Arménie, tři experimentální „living labs“ v Galicii, Berlíně a Budapešti, a také série online přednášek. Projekt vyvrcholí v roce 2026 výstavou v Lisabonu a vznikem Free Radicals Toolkitu – sady nástrojů pro kulturní a uměleckou praxi, která podpoří hlubší začlenění vícedruhové péče, ekologické spravedlnosti a nových způsobů vztahování se k rostlinám jako rovnocenným aktérům života na Zemi.
Free Radicals | Symposium
23.–25. května 2025
Praha – Planeta Za, Goethe-Institut, Divoká Šárka a další místa po Praze
Vstup zdarma po registraci zde
www.freeradicals.space | IG @freeradicals.space | www.haenke.cz | IG @haenkehaenke
Akci pořádá: Haenke